10 брехливих фактів про харчування, якими задовбали вчених

В масовій культурі побутують хибні уявлення про здорове харчування.

Продукти, корисні поради, їжа, харчування, дослідження
Ми наведемо перелік напоширеніших міфів, аби спростувати їх!

Соєве молоко підвищує ризик раку грудей. Знежирена їжа корисніша за їжу з високим вмістом жиру. Вегани та вегетаріанці відчувають дефіцит білка. Що ж, дійсно деякі помилкові уявлення про харчування, здається, залишилися в масовій культурі широкого вжитку, як жахлива пісня, що застрягла в голові.

Інформатор розвінчає шкідливі міфи, аби ви харчувались правильно та якісно. 

Міф № 1. Свіжі фрукти та овочі завжди корисніші за консервовані, заморожені або сушені.

Останні дослідження показали, що заморожені, консервовані та сушені фрукти й овочі можуть бути такими ж поживними, як і їхні свіжі аналоги. При цьому також можуть заощадити ваші гроші, якщо є така ціль, адже свіжі продукти - завжди дорожчі, пише NYTimes.

Одне застереження: деякі консервовані, заморожені та сушені сорти містять приховані інгредієнти, такі як доданий цукор, насичені жири та натрій, попереджають експерти з харчування. Саме тому обов’язково читайте етикетки щодо поживних речовин і вибирайте продукти, які зводять до мінімуму ці інгредієнти.

Міф № 2. Будь-який жир - шкідливий.

Дослідження, опубліковані наприкінці 1940-х років, виявили зв'язок між дієтами з високим вмістом жиру та високим рівнем холестерину. Тоді експерти припустили, що якщо ви зменшите кількість загального вмісту жирів у своєму раціоні, то цим автоматично знизите ризик серцевих захворювань.

У 1980-х роках лікарі повідомляли, що дієта з низьким вмістом жиру може принести користь усім. Однак жодних переконливих доказів того, що це запобігає таким проблемам, як серцеві захворювання або надмірна вага та ожиріння, не було. Сучасні медики констатують, що це змусило людей замінити жири рафінованими вуглеводами, такими як біле борошно та доданий цукор. Але від цього кількість людей, які страждають на ожиріння, тільки зросла. 

Насправді, не всі жири шкідливі. Певні типи жирів, включаючи насичені та транс-жири, дійсно можуть підвищити ризик серцево-судинних захворювань. Натомість здорові жири, що містяться в оливковій та інших рослинних оліях, авокадо, горіхах, насінні, рибі - насправді допомагають знизити цей ризик! Корисні жири також важливі для забезпечення людини енергією, виробництва у неї важливих гормонів, підтримки функціонування клітин її організму та засвоєння поживних речовин.

Якщо ви бачите продукт із написом "знежирений", не вважайте автоматично, що він здоровий. Натомість віддавайте перевагу продуктам із простими інгредієнтами та без додавання цукру, радять експерти з харчування. 

 Хочеш схуднути - забудь про знежирені продуктах!
Хочеш схуднути - забудь про знежирені продукти!

Міф № 3. Якщо їсти часто - набереш вагу.

Насправді ж, це дивлячись, що їсти! Це правда, що якщо ви споживаєте більше калорій, ніж спалюєте, ви, ймовірно, наберете вагу. І якщо ви спалюєте більше калорій, ніж споживаєте, ви, ймовірно, втратите вагу - принаймні на короткий термін.

Ультраоброблені продукти, такі як рафіновані крохмалисті закуски, пластівці, крекери, енергетичні батончики, хлібобулочні вироби, газовані напої та солодощі, можуть бути особливо шкідливими для збільшення ваги. Оскільки вони швидко перетравлюються та насичують кров глюкозою, фруктозою та амінокислотами, які перетворюється печінкою в жир. Натомість для підтримки нормальної ваги потрібен перехід від підрахунку калорій до пріоритету здорового харчування загалом, тобто до переважання якості над кількістю.

Міф № 4. Людям з діабетом 2 типу не слід їсти фрукти.

Дослідження показали, що це не так. Навпаки, ті, хто споживає одну порцію цілих фруктів на день, зокрема чорниці, винограду та яблук, мають менший ризик розвитку діабету 2 типу. А інші дослідження показують, що якщо у вас вже є діабет 2 типу, вживання цілих фруктів може допомогти контролювати рівень цукру в крові. Не варто забувати, що саме з фруктів людина отримує клітковину, вітаміни, мінерали та антиоксиданти.

Міф № 5. Рослинне молоко корисніше, ніж тваринне.

Існує думка, що рослинне молоко, наприклад, виготовлене з вівса, мигдалю, рису чи конопель є більш поживним, ніж коров’яче. Так от це - неправда, переконують експерти з харчування. 

Зверніть увагу на білок: як правило, коров’яче молоко містить близько восьми грамів білка на чашку. Тоді як мигдальне молоко зазвичай містить близько одного-двох, а вівсяне - близько двох-трьох грамів на чашку. Незважаючи на те, що поживна речовина рослинних напоїв може бути різною, багато з них мають більше доданих інгредієнтів, наприклад натрію та цукру, які здатні погіршити ваше здоров’я.

Міф № 6. Біла картопля шкідлива.

Дієтологи часто критикують картоплю за те, що вона містить швидкозасвоювані вуглеводи, які можуть підвищити рівень цукру в крові. Проте картопля насправді може бути корисною для здоров’я, переконані експерти з харчування. Цей овоч багатий вітаміном С, калієм, клітковиною та іншими поживними речовинами. Особливо якщо його споживати разом зі шкіркою. Він також недорогий та доступний в продуктових магазинах протягом усього року. Що ж до більш здорових способів приготування, вони включають - смаження, запікання та відварювання.

Арахісове масло можна дітям, а від сої не буває раку грудей!
Арахісове масло можна дітям, а від сої не буває раку грудей!

Міф № 7. Не можна годувати дітей арахісовими продуктами протягом перших років життя.

Протягом багатьох років експерти розповідали молодим батькам, що найкращий спосіб запобігти розвитку харчової алергії у їхніх дітей - це уникати годування малечі алергенними продуктами протягом перших кількох років життя. До таких відносили арахіс або яйця. Але тепер алергологи переконались, що куди краще вводити арахісове масло в раціон дитини якомога раніше! Якщо у вашої дитини немає важкої екземи або харчової алергії, ви можете почати вводити арахісові продукти приблизно з 4 до 6 місяців, дійшли висновку вони. 

Міф № 8. Рослинний білок є неповноцінним.

Міф полягає в тому, що рослинам буцімто не вистачає деяких амінокислот, відомих як будівельні блоки білків. Але насправді вся їжа рослинного походження містить всі 20 амінокислот та всі 9 незамінних амінокислот.

Різниця лише в тому, що частка цих амінокислот не така ідеальна, як частка амінокислот у продуктах тваринного походження. Отже, щоб отримати адекватну суміш, вам просто потрібно їсти різноманітну рослинну їжу протягом дня - наприклад, бобові, зернові та горіхи - і споживати достатню кількість білка. 

Міф № 9. Вживання продуктів на основі сої збільшує ризик раку грудей.

Дослідження на тваринах показали, що високі дози рослинних естрогенів у сої, які називаються ізофлавонами, стимулюють ріст клітин пухлини молочної залози. Однак цей зв’язок не був підтверджений у дослідженнях на людях, переконують експерти зі харчування. 

Тож, наразі наука не вказує на зв’язок між споживанням сої та ризиком раку грудей у людей. Натомість споживання продуктів і напоїв на основі сої, таких як тофу, місо та соєве молоко, може навіть мати захисний ефект щодо ризику раку молочної залози та виживання. Соєві продукти також є джерелом корисних поживних речовин, пов’язаних із зниженням ризику серцево-судинних захворювань. Тож, будьте впевнені в здоровому завтра, включивши соєві продукти у свій раціон.

Їжте більше зелені та будьте активними - вічна порада!
Їжте більше зелені та будьте активними - порада від дієтологів на всі часи!

Міф № 10. Основні поради щодо харчування постійно змінюються.

Це не так, переконані нью-йоркські дієтологи. У 1950-х роках у перших дієтичних рекомендаціях для профілактики ожиріння, діабету 2 типу, серцевих захворювань тощо рекомендували збалансувати калорії та звести до мінімуму продукти з високим вмістом насичених жирів, солі та цукру. Нинішні дієтичні рекомендації США закликають до того ж. Так, наука розвивається, але основні принципи харчування залишаються незмінними.

"Їжте їжу. Не надто багато. Переважно рослини", - ця порада працювала 70 років тому, і вона діє й сьогодні, залишаючи простір для страв, які ви по-справжньому любите!

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube