Зруйновані міста: хто платитиме за відбудову України?

Зруйновані міста: хто платитиме за відбудову України?

Читать на русском

Дещо про «план Маршала» для України

Читать на русском
Зруйновані міста: хто платитиме за відбудову України?

Дещо про «план Маршала» для України

У жовті в Берліні запланована міжнародна конференція з питань реконструкції України. До того часу німецький фонд Маршалла у Вашингтоні зобов'язавcя знайти країни-донори, що інвестують власні кошти в відновлення нашої держави. 

Детальніше про це розповість Інформатор, з посиланням на The New York Times.

Поки російські окупанти продовжують нищити українську інфраструктуру, союзники України стикаються зі складними питаннями щодо відновлення країни. Хто за що платитиме, хто має контролювати процес і кошти? Хто має стежити за грошима і що для відбудови має робити Україна?

Ще в червні на міжнародній конференції в Лугано Україна презентувала власний національний план відновлення. Але його демократичні союзники не відповіли тим же. Тому Берлінську конференцію перенесли до кінця жовтня.

Якщо не сьогодні, то коли? 

Розпочати серйозну реконструкцію під час війни є важким завданням. Україна зможе розраховувати на залучення великих приватних інвестицій тільки після певного врегулювання та деяких спеціальних домовленостей про «воєнне страхування», підтриманих державами.

«Без миру та безпеки Україна потребуватиме ще більше грантів, а це стає нереально», — сказав Томас Кляйне-Брокгоф, берлінський директор Німецького фонду Маршалла та один з авторів.

За даними Міжнародного валютного фонду, для фінансування уряду Україні знадобиться від 5 до 6 мільярдів доларів на місяць. Проте, через репутацію "корупціонерів" отримати кошти від донорів просто так не вдасться. 

«Нам також знадобиться дуже серйозний донорський нагляд, і Україна повинна це розуміти», – сказав пан Кляйне-Брокхофф.

За словами Кляне-Брокхоффа, Україні потрібно буде призначити незалежного генерального інспектора та приєднатися до Європейської прокуратури, призначеної для розслідування шахрайського використання коштів. Цей важіль, на думку експертів, підштовхне Україну до реформування своїх інституцій і судів. Хочемо швидкої інтеграції в Європу – напрацьовуємо високі правові стандарти.

Реконструкція під час війни

Здавалося б, з одного боку фінансування має відбуватися поетапно з ходом війни та будь-яким можливим миром, переходячи від надання допомоги та реконструкції до модернізації та остаточного вступу до Європейського Союзу. А з іншого, міжнародний інтерес падає, тож умовно ці кошти нам потрібні були ще на вчора. Оскільки за словами економіста Джейкоб Функ Кіркегор: «Україна, яку швидко не відбудують, не може вступити в переговори про вступ з ЄС і не може бути життєздатною державою».

Хто надасть кошти? 

Перші грошові активи на відбудову обіцяють країни з «Великої сімки». За ними підтягнеться і Європейський Союз. Відтак, США й надалі робити внесок у безпеку України, тоді як інші країни, інвестуватимуть більше у відновлення та модернізацію.

Загалом, як пише видання The New York Time, з часом Україна зможе отримати близько 100 мільярдів доларів для відновлення інфраструктури, що відповідає дослідженню Київської школи економіки. Фахівці з якої, ще наприкінці серпня оцінило вартість на той момент збитків на суму 113,5 мільярда доларів. А це набагато менше, ніж наводив уряд України.  

Значна частина цих грошей мала б надходити у вигляді грантів або надзвичайно довгострокових позик, враховуючи фінансовий тиск на український уряд. Це рішення, які європейські країни повинні прийняти найближчим часом.

Раніше, Інформатор писав, про те скільки Єврокомісія може надати коштів для підтримки українського бюджету

Також нагадаємо, як банківська система переживає війну та  за яких умов курс долара підвищать до 50 гривень і скільки грошей дадуть Україні у 2022 році.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.