За яких умов курс долара підвищать до 50 гривень і скільки грошей дадуть Україні у 2022 році: коментар НБУ

Читать на русском

Розповідаємо, за яких умов може подорожчати долар та загалом про стан банківської системи в Україні

Читать на русском
За яких умов курс долара підвищать до 50 гривень і скільки грошей дадуть Україні у 2022 році: коментар НБУ

Розповідаємо, за яких умов може подорожчати долар та загалом про стан банківської системи в Україні

У мережі обговорюють можливе подорожчання долара до 50 грн у наступному році. Заступник голови ради Нацбанку України Василь Фурман розповів, за яких умов це можливо. Також він розповів про стан банківської системи України і про міжнародні запозичення в інших держав та фондів. Детальніше про це у нашому матеріалі.

На 2023 рік Кабмін прогнозує офіційний курс у 50 гривень за 1 долар. Нагадаємо, з 24 лютого по 21 липня офіційний курс гривні від НБУ був на рівні 29,25 грн/дол, потім його підняли до 36,57 грн/дол. 

За яких умов подешевшає гривня

"Ми знаємо, що корекція курсу спрацювала і дала швидкий ефект. Сьогодні різниця між фіксованим курсом і готівковим курсом у межах 10%. До цієї корекції різниця була до 20%. Сьогодні ми маємо відносну стабільність на валютному ринку. Чим менше буде дисбаланс, тим менше вірогідність зниження курсу гривні. Національний банк говорив про те, що у майбутньому хоче повернутися до «плаваючого» курсу, але для цього має збільшитися експорт, запрацювати економіка, повинно бути чітке розуміння ситуації на Сході", - підкреслює заступник голови Ради Національного банку України Василь Фурман.

На думку фахівця, на цей момент політика фіксованого курсоутворення працює. Вона показує гарний результат. Під час війни від такої політики більше плюсів, ніж мінусів. Відповідно восени офіційний курс гривні, скоріше за все, не зміниться. Разом з тим експерт не дає прогнозів на наступний рік. 

На думку економічного експерта Максима Орищака, у цьому році Нацбанк буде робити все можливе, щоб стримати курс гривні. Високого попиту на іноземну валюту вже у населення і бізнесу немає. Тому і прогноз про підвищення курсу долара до 42 грн/дол наприкінці 2022 року маловірогідно, що справдиться. Якщо казати про 2023 рік, за думкою Орищака, то курс долара не підвищиться до 50 грн за умов: якщо припиниться активна фаза війни, а економіка буде відновлюватися. Але якщо війна не припиниться, а Україні потрібно буде погашати зовнішні борги, то курс може коливатися до 50 грн/дол та 50 грн/євро. 

Як банківська система України переживає війну

За словами Василя Фурмана, банківська система за підтримки Нацбанку адаптувалася до роботи в умовах воєнного стану. Ті заходи, які були вжиті у перші години війни, та реформи, що проводилися протягом 8 років, дали можливість сьогодні працювати банківській системі без збою. “Ми зберігаємо кошти фізичних і юридичних осіб. Люди довіряють банківській системі. Протягом півроку з початку війни гривневі вклади фізичних осіб збільшилися майже на 27%, а юридичних осіб зменшилися на 2,5%”, - підкреслює фінансист. У 2 кварталі року з ринку був виведений лише «Мегабанк», але у нього були проблеми ще до війни. Всі інші банки на сьогоднішній день працюють.

У перші дні війни Національний банк України прийняв рішення, і у 2 російські державні банки («Промінвестбанк» і доньку «Сбербанку Росії») були введені тимчасові адміністрації. Сьогодні ці банки перебувають в стадії ліквідації. Тому російські банки з державним капіталом в Україні наразі відсутні.

Також заступник голови Ради НБУ нагадує, що зараз безпечно класти гроші на депозити. Держава на період війни + 3 місяці гарантує кожному вкладнику банківської системи відшкодування коштів незалежно від суми вкладу. Це за умов, якщо банк збанкрутує. Не ліміти, як було раніше – до 200 тис. грн (згодом Верховна Рада розширила до 400 тис. грн), які Фонд гарантування вкладів може відшкодовувати фізичним особам, а всю суму. “Люди можуть бути спокійними за свої гроші”, - переконує Василь Фурман.

Скільки грошей дадуть Україні у цьому році

За оцінками Мінфіну, закордонна фінансова допомога Україні у цьому році складе трохи більше 30 млрд дол. Ця цифра може бути збільшена. Президент України, прем’єр-міністр, Мінфін, Нацбанк ведуть ведуть постійну роботу з різними країнами та міжнародними фінансовими організаціями про надання Україні  зовнішньої фінансової допомоги. 

У серпні отримали 4,6 млрд дол. Ведеться зараз роботи з Міжнародним валютним фондом, щоб була нова програма співпраці.

"Чули від голови НБУ про те, що хотіли б, щоб новий обсяг програми був 15-20 млрд дол. Проте треба розуміти, що ця програма буде розрахована на декілька років.Співпраця з МВФ – це не лише гроші, це зелене світло для інших інвесторів та проведення реформ", - зазначає банків Василь Фурман.  

Дмитро Чернишов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.