Україна прагне скористатися можливістю отримати гарантії безпеки, доки ситуація на міжнародній арені максимально сприятлива
Утворення потужної делегації щодо перемовин про гарантії безпеки надзвичайно інтригує. Особливо зважаючи на те, що Київ оприлюднив склад, але засекретив інші деталі. В купі з загальним інформаційним потоком, це створює простір для чуток про підготовку до укладання перемир'я з москвою. Однак нещодавно оприлюднені факти свідчать, що Захід усвідомлює значення поразки України й готується завадити цьому. Мало того, Київ неодноразово наголошував, що сприймає гарантії безпеки, як тимчасовий захід перед вступом до НАТО і є підстави вважати, що для цього складаються передумови.
Делегація для переговорів, яку сформував президент Володимир Зеленський, дійсно потужна. На чолі керівник Офісу президента Андрій Єрмак, у складі:
та чимало інших знакових посадовців.
Директиви щодо перемовин було засекречено, а аж настільки «зірковий склад» насторожив українців. Мовляв, що ж це за гарантії безпеки такі, а чи не зрада це часом?
Коріння підозр зрозуміле: раз-по-раз в інформаційному просторі з’являються наративи, що контрнаступ не вдався, з мобілізацією проблеми, нові конфлікти спалахують у різних куточках планети, громадська підтримка України на Заході падає, а попереду рік важких виборів. Це підштовхує до думки, мовляв, час вести з москвою перемовини, поки ситуація не стала гіршою. Але є також розуміння, що така стратегія стала б катастрофою для демократій, адже це стане очевидною ознакою слабкості.
«Терористи, головорізи та диктатори завжди кажуть вам, що вони збираються робити, вони надзвичайно чіткі. ХАМАС казав, що вони готують вторгнення в Ізраїль — вони зробили це... Росія заявляла, що збирається вдертися в Україну й так і сталося, як ми бачимо. Китай каже, що Тайвань наступний, тож нам краще повірити. Росія каже, що як тільки вони візьмуть Україну, наступними будуть Польща та країни Балтії, це країни НАТО, що втягує Америку у війну… Щоб уникнути війни, ми повинні просто підтримати Україну це коштує лише 3,5 % нашого оборонного бюджету, тобто європейці заплатили більше», — пояснила виборцям кандидатка в президенти від республіканців Ніккі Гейлі.
На карту поставлено занадто багато. Не випадково на росію так чи інакше працює фактично вся «вісь зла 2.0», а вільні країни від Японії до держав Балтії вважають за краще підтримати Київ. Тож про перемовини з москвою йдеться, точно не зараз, не до того, як ЗСУ отримає перші F-16, не до того, як стане очевидною перемога Трампа, не до того, як стане зрозуміло, чи дійсно він готовий віддати диктаторам усе, а чи просто це передвиборча риторика.
Bloomberg з посиланням на власні джерела повідомляє, що в грудні в Ер-Ріяді відбулася таємна зустріч між радниками з національної безпеки групи країн Глобального півдня, G7 та українськими делегатами. Вони зібралися, щоб визначити, як згуртувати світову спільноту для проведення мирних переговорів із москвою «на умовах Києва». Тобто йдеться про менший формат саміту в Джуді, цього разу представників не надіслали Китай, Бразилія та Об’єднані Арабські Емірати. Кажуть, завдяки «камерній атмосфері» делегати мали можливість відвертіше обговорювати «формулу миру», плани з її просування, а також принципи потенційної взаємодії з росією в майбутньому».
Джерела Bloomberg повідомляють, що «не було значного прогресу»: союзники чітко дали зрозуміти, що продовжуватимуть підтримувати Україну, ЄС і США заявили, що пакети підтримки будуть узгоджені, ніхто не відмовився від ідеї збереження територіальної цілісності та суверенітету України. Захід також не захотів вести діалог безпосередньо з росією. Мало того, делегати G7 наполягали, що путін не демонструє жодних ознак бажання вести такі переговори та «не дотримується попередніх домовленостей».
Якби питання перемовин із москвою дійсно стало на порядок денний, саміт в Ер-Ріяді був би зручним місцем, щоб заручитися підтримкою Глобального Півдня, покращити позиції Києва. Тож, здається, Західні столиці налаштовані дати бій авторитарним державам. Зрештою, усім очевидно, що будь-які продуктивні перемовини з кремлем можливі лише, якщо він отримає потужний спротив.
У 2024 році в багатьох країнах ЄС та США пройдуть вибори, які обіцяють стати доленосними. Кремль та його союзники кидають величезні сили та ресурси на маніпуляції громадською думкою. Західні столиці не на жарт стурбовані ростом рейтингу право-популістичних партій і готові на відчайдушні кроки, щоб цьому завадити. До прикладу, новий очільник французького уряду відомий непримиренною позицією щодо заборони мусульманського релігійного одягу в школах. Власне, гарантії безпеки, над якими має активізувати роботу новостворена робоча група, якраз і розглядаються як засіб не допустити втрати західної підтримки через зміну влади.
Київ уже провів низку перемовин із багатьма європейськими урядами щодо довготривалих гарантій безпеки і є певні напрацювання. ЄС готується передавати Україні зброю, навчати військових, ділитися технологіями, інвестувати у виробництво зброї. Власне, це в рамках таких домовленостей Велика Британія фактично взяла шефство над розвитком українських ВМС та передала ЗСУ два мінні тральщики. Зважаючи на виклики, які стоять перед Заходом, процес потрібно пришвидшувати, доки ситуація є більш сприятливою.
Але, звісно, найкращою гарантією безпеки для України став би вступ до НАТО. У липні 2024-го у Вашингтоні проведуть саміт, приурочений до 75-річчя організації. На Віленському саміті наголошували, що вступ України до Північноатлантичного блоку можливий лише після закінчення війни. Поряд із тим розглядаються різні варіанти, у тому числі й «німецький», прихильником якого був покійний знаковий дипломат США Генрі Кіссінджер. Сценарій передбачає, що захист НАТО поширять на ту частину України, яка перебуває під владою Києва, як це було свого часу із частиною Німеччини, яка була під контролем Заходу. Банкова ще в листопаді заявляла, що таке рішення неприйнятне, проте, можливо, напрацювали якісь інші варіанти.
Київ неодноразово наголошував, що гарантії безпеки розглядаються як тимчасовий захід, поки триватимуть перемовини про вступ до Альянсу. За пів року, що минув від Віленського саміту, багато змінилося в сприйнятті Заходом загрози зі сторони кремля. Зрештою, шанси на офіційне запрошення України до ЄС ще недавно теж здавалися невеликими, то можливо, нам готують ще один сюрприз?
Складається враження, що кремль всерйоз розглядає можливість появи на території України баз НАТО та Британії, при чому, до укладання якогось офіційного перемир'я. Заступник голови Радбезу рф Дмитрій Мєдвєдєв заявляв, що угоди про їх створення стануть частиною довготривалих гарантій безпеки й традиційно погрожував Третьою світовою — важко уявити, щоб такі бази з’явилися інакше, аніж після офіційного запрошення стати членом НАТО.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.