Кандидатуру чинного прем'єр-міністра Нідерландів уже неодноразово розглядали на роль керівника НАТО
Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте стане новим генеральним секретарем НАТО. Його кандидатура наразі перебуває на фінальній стадії розгляду, і ймовірність його затвердження висока. Рютте підтримують 31 із 32 країн-членів НАТО, включно зі США, Великою Британією, Францією та Німеччиною.
Про це 18 червня повідомляє нідерландська радіомовна корпорація з посиланням на джерела. Кандидатуру чинного прем'єр-міністра Нідерландів уже неодноразово розглядали на роль керівника НАТО після Єнса Столтенберга, чий термін повноважень продовжували вже кілька разів, але він завершиться остаточно 1 жовтня 2024 року. Для обрання нового глави НАТО потрібен консенсус між лідерами всіх країн-членів альянсу.
Раніше Bloomberg повідомляв, що Марку Рютте не вистачає підтримки лише Угорщини та Румунії, щоб стати генсеком. За інформацією видання, інші 30 країн альянсу вже виступили за кандидатуру прем'єр-міністра Нідерландів.
Нагадаємо, що намагаючись заручитися підтримкою Будапешта після того, як той місяцями ветував його призначення, Рютте пообіцяв угорському прем'єру Віктору Орбану, що під час його перебування на посаді генсека Альянсу Угорщина матиме право відмовитися від участі в заходах НАТО на підтримку України, що відбуватимуться поза межами території країн-членів Альянсу.
Зі свого боку Орбан підтвердив, що більше не виступає проти кандидатури прем'єра Нідерландів Марка Рютте на посаду наступного генерального секретаря НАТО. Проти залишилася тільки Румунія, чий президент Клаус Йоганніс заявив про намір поборотися за посаду генсека.
Президент Фінляндії Александр Стубб раніше також висловив упевненість, що наступним генеральним секретарем НАТО стане прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте. Крім того, пем'єр-міністр Нідерландів, який, імовірно, залишить посаду в липні після формування нового уряду в Гаазі, вже має підтримку президента США Джо Байдена.
Підтримав голландця і нинішній генсек Столтенберг, який заявив, що вважає Рютте "сильним кандидатом" на посаду генсека Альянсу. За його словами, у НАТО близькі до узгодження кандидатури Марка Рютте на посаду нового генсека блоку.
Нагадаємо, повноваження Єнса Столтенберга закінчилися рік тому, але термін його перебування на посаді продовжили, оскільки країни Альянсу не змогли тоді домовитися про заміну. Столтенберг, колишній прем'єр-міністр Норвегії, обіймає посаду глави НАТО з 2014 року, і його мандат вже неодноразово продовжувався. Термін його повноважень мав добігти кінця у жовтні 2023-го.
Нідерланди з самого початку повномасштабного вторгнення рішуче підтримують Україну у її боротьбі проти російської агресії. 1 березня 2024 року у Харкові Україна та Нідерланди підписали двосторонню угоду про безпекове співробітництво. Документ передбачає 2 мільярди євро військової допомоги від Нідерландів у 2024 році та подальшу підтримку протягом наступних 10 років. Крім того, Україна та Нідерланди визначили пріоритетні напрямки співпраці, зокрема у протиповітряній обороні, артилерії, морських силах, далекобійних засобах.
Марк Рютте, який 1 березня перебував з візитом в Україні, зазначив, що наша країна тепер має впевненість у постійній підтримці та участі Нідерландів: не лише у всьому спектрі оборонної співпраці, а й у сферах відновлення, санкцій та боротьби за правду та справедливість: "Ми стоїмо пліч-о-пліч з Україною разом із широкою міжнародною коаліцією країн-однодумців".
Також уряд Нідерландів виділив додаткові 10 мільйонів євро на мовні курси для українських біженців, які шукають притулку в країні. Це дозволить їм продовжити вивчати нідерландську мову та підвищити свої шанси на працевлаштування. Ця додаткова допомога є частиною ширших зусиль уряду Нідерландів щодо підтримки біженців з України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.