Субсидія як адресна грошова допомога, яку надає держава для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, стала ще більш потрібною в умовах війни
На покриття субсидій та пільг у бюджеті на 2025 рік передбачено 42,3 мільярда гривень. Опалювальний сезон 2024/2025 років триватиме до 30 квітня. Розмір виплат відповідного виду державної підтримки Пенсійний фонд перераховує автоматично, з урахуванням тривалості опалювального сезону. Втім, у 2025 році на споживачів чекає низка нововведень у порядок надання допомоги. Про це йдеться у публікації видання Delo.ua.
17 січня Уряд ініціював зміни, згідно з якими протягом 2025 року пільги на ЖКП для всіх отримувачів надаватимуться за єдиним підходом, тобто з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї. Така норма передбачена в Законі "Про державний бюджет на 2025 рік". Як пояснюють у Мінсоцполітики, більшість українців з пільгових категорій допомогу на оплату житлово-комунальних послуг отримували за таким принципом ще з 2015 року. Проте деяким категоріям їх надавали без врахування доходу сім'ї.
При чому зміни наразі набувають чинності лише щодо нових споживачів. Якщо родина звернулася за призначенням допомоги з 1 січня 2025 року, право на отримання пільги з урахуванням сукупного доходу сім’ї визначатиметься з 1 січня 2025 року. Але якщо родина оформила пільги до 31 грудня 2024 року зміни щодо призначення застосовуватимуться після закінчення опалювального сезону 2024/2025 рр. Втім, у цьому правилі є й винятки. Норма про єдиний підхід врахування доходу родини не стосуватиметься учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни. Для них підходи до надання пільг не змінюються.
Уряд розширив коло потенційних претендентів на субсидію - збільшив граничний розмір витрат на придбання товарів широкого вжитку для отримувачів субсидій, який дозволяє їм претендувати на виплати. Для підтримки українців з невеликими доходами з 1 січня 2025 року Уряд збільшив граничний розмір покупки, який обмежує призначення субсидії, з 50 тисяч гривень до 100 тисяч гривень. Також у випадку придбання родиною генератора, що виробляє електроенергію з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру, вартістю до 150 тисяч гривень або разовий платіж в розмірі до 150 тисяч гривень за кредитом на придбання установки не буде враховуватись при призначенні субсидії.
Зазнав змін порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї для нарахування субсидії. При обчисленні розміру допомоги враховуватиметься зарплата за мінусом не лише податку на доходи фізичних осіб, а й військового збору. Як повідомив Пенсійний фонд, зміни внесені постановою КМУ №1467 у Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для всіх видів державної соціальної допомоги.
З'явились пільги на оплату комуналки для УБД. Згідно із Законом «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасники бойових дій мають право на пільги при оплаті послуг ЖКГ - 75% знижки на оплату квартплати та комунальних послуг. Площа житла, на яку надається знижка, під час розрахунків плати за опалення становить 21 кв. м опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. м на сім’ю. Оформити пільги на комуналку можуть лише особи, які вже отримали статус учасника бойових дій. Якщо статус ще не підтверджений, пільги не нарахують. Податись на субсидію можна: через Дію, в найближчому сервісному центрі та через особистий кабінет на вебпорталі ПФУ.
Право на отримання субсидії мають як громадяни України, так і іноземці, що законно перебувають на території країни та проживають у багатоквартирних або приватних будинках. Отримати допомогу можуть сім'ї, у яких плата за комунальні послуги перевищує визначений для них обов’язковий платіж. Постанова КМУ "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії" від 27 липня 1998 року № 1156 визначає, що субсидія призначається, якщо витрати на оплату комунальних послуг перевищують 15% середньомісячного сукупного доходу сім’ї. З 1 числа місяця, що настане за місяцем завершення воєнного стану в Україні, базова норма плати за послуги становитиме 20% середньомісячного сукупного доходу домогосподарства, зазначила в коментарі Delo.ua юристка Наталія Василюк. Як і раніше, оформити та отримати субсидію у 2024 році зможуть особи, які:
Право отримати допомогу мають як зареєстровані, так і не зареєстровані мешканці квартири чи будинку. У заяві необхідно вказати:
Для призначення житлової субсидії зацікавлена особа подає:
При зміні проживання слід подати інші документи, необхідні для розгляду питання по суті, наприклад, довідки про перебування особи в іншому населеному пункті через роботу, лікування, навчання, довготривале відрядження, відбування покарання, довідка про оплату комуналки в іншому житлі, акти обстеження умов. Протягом 10 днів заява та долучені до неї документи мають бути опрацьовані, а заявнику надано відповідь або щодо призначення субсидії, або щодо відмови.
Порядком про надання субсидії також визначені підстави для припинення виплати грошової допомоги. Це зокрема:
"Надання субсидії припиняється також за рішенням уповноваженого органу у разі, коли виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення, іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи, або особа, якій призначено субсидію, звернулась із заявою про припинення її надання", - зазначила Воронкова.
За її словами, підставами для відмови у наданні субсидій можуть стати перевищення загальної площі житлового приміщення (130 кв. метрів для квартир, 230 кв. метрів для індивідуальних будинків), або хтось із сім'ї купив автомобіль, випущений менше ніж 5 років тому. У цих випадках є виключення для певних категорій населення, зокрема, багатодітних сімей, осіб з інвалідністю. Також відмову у наданні субсидії можна отримати за умови наявності в родині повнолітнього члена, який ніде не вчиться і не працює. У разі відмови у призначенні субсидії необхідно дізнатись, що стало причиною, донести документи. Якщо цього недостатньо, то за умови неправомірності дій уповноваженого органу є підстави для звернення до суду за захистом свого порушеного права.
29 січня 2025 року запрацював новий механізм підтримки внутрішньо переміщених осіб - субсидія на оренду житла. Вона призначатиметься за аналогією з житловою субсидією тим сім’ям, які найбільше потребують фінансової допомоги. Субсидія на оренду - це додаткова фінансова допомога родинам з-поміж ВПО, які змушені орендувати житло через те, що втратили власне внаслідок російської агресії та окупації. У Мінсоцполітики пояснюють, що ВПО зможуть отримувати одночасно і субсидію на житлово-комунальні послуги, і субсидію на оренду житла.
Оформити субсидію на оренду житла можуть ВПО з окупованих регіонів або територій, на яких ведуться бойові дії, або ВПО, квартири яких знищені та непридатні для проживання, якщо у них на підконтрольній території України немає іншого житла, а вартість оренди житла перевищує 20% сукупного доходу родини.
Орендар та орендодавець не мають бути між собою родичами, орендар не отримує від держави допомогу на проживання для ВПО, орендодавець не отримує компенсацію за програмою «Прихисток». Розрахують розмір субсидії на оренду індивідуально для кожної родини. Адже братимуться до уваги середній дохід на одну особу в сім'ї, кількість членів сім'ї і вартість оренди житла в конкретному регіоні. Механізм також передбачає і покриття податків, які має сплатити орендодавець (ПДФО, єдиний податок та військовий збір, виходячи з вартості оренди житла в межах соціальних нормативів).
Для того, щоб дізнатись про нарахування державної допомоги, необхідно перейти на сайт ПФУ і створити свій кабінет, авторизувавшись за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) у Дії.Підпису або ID.GOV.UA. Інформацію про нараховану субсидію у 2025 році можна побачити в особистих повідомленнях.
ВПО з власником житла, щоб мати змогу оформити субсидію на оренду, потрібно укласти типовий договір найму встановленої форми доступний за посиланням. Також він доступний на порталі електронних послуг ПФУ та у відділеннях Пенсійного фонду України, треба лише заповнити у ньому свої дані. Договір – це ключовий інструмент захисту ВПО від неочікуваних змін в умовах проживання чи від виселення. Завдяки такому договору ви убезпечите себе від несподіваного підняття ціни чи вимоги звільнити житло протягом 24 годин. Також це інструмент, який дає орендодавцю більше впевненості, що орендар платитиме за житло вчасно. Тому субсидія надається за умови наявного договору.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.