Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням людини
Українці, які опалюють житлові приміщення виключно твердим паливом, мають можливість отримати житлову субсидію на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива. Пенсійний фонд дав відповіді на питання, які найчастіше виникають у зв’язку з цією виплатою.
Довідку про наявність у житловому приміщенні пічного опалення при призначенні житлової субсидії надавати не потрібно. Інформація про наявність пічного опалення зазначається в декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. У разі подання заяви на житлову субсидію за експериментальним проєктом зазначена інформація вказується у спрощеній формі заяви.
Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням людини. Водночас якщо житлова субсидія надається на тверде паливо та на житлово-комунальні послуги, то житлово-комунальні послуги розраховуються з місяця звернення за її призначенням до кінця поточного календарного року (пункти 72-73 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848).
Тобто при зверненні в жовтні 2024 року субсидію на твердне паливо було розраховано та вже виплачено, а субсидію на оплату житлово-комунальних послуг розраховано до кінця 2024 року.
Щоб одержувати виплату у 2025 році, потрібно звернутися до органу Пенсійного фонду України з новою заявою та декларацією про доходи і витрати.
Розрахунок житлової субсидії на придбання твердого пічного побутового палива здійснюється індивідуально для кожного домогосподарства як різниця між вартістю твердого пічного побутового палива на календарний рік (з урахуванням встановленої норми й граничного показника його вартості) та розміром обов’язкового відсотка плати домогосподарства за паливо, що обчислюється з урахуванням доходів членів домогосподарства.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 356 “Про встановлення мінімальних норм забезпечення населення твердим та рідким пічним побутовим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості для надання пільг і житлових субсидій” для надання житлових субсидій мінімальна річна норма забезпечення населення твердим паливом становить 2 тони на домогосподарство на рік, а граничний показник вартості твердого палива у 2025 році – 4 187,97 грн за 1 тону.
Проєкт із забезпечення українців запасами дров, започаткований у 2023 році, буде продовжено на опалювальний сезон 2024-2025 років. Держава надає ресурс для опалення в тих регіонах, де неможливе газове опалення.
Максимальний розмір субсидії на придбання твердого палива становитиме 16 234 гривень на рік для однієї родини. При обчисленні субсидії на дрова враховується дохід членів родини за минулий рік, особливо підтримуються вразливі категорії населення. Процедура оформлення субсидії на дрова аналогічна до житлової субсидії. Для її отримання потрібно:
Зараз діє спрощений механізм звернення за житловою субсидією, без збирання довідок і витрачання часу на заповнення декларації. Ви можете подати спрощене звернення, а заяву і декларацію оформить Пенсійний фонд України на підставі інформації, наявної з офіційних реєстрах.
Подати спрощене звернення для призначення субсидії (або заяву та декларацію, якщо ви вирішили подати повний пакет документів) можна:
Для заповнення заяви треба мати кваліфікований електронний підпис (КЕП). Як отримати електронний підпис, читайте в гіді Міністерства цифрової трансформації.
Програму житлових субсидій в Україні започаткували 1995 року для допомоги малозабезпеченим родинам. Досі вона залишається головним механізмом соціального захисту населення в умовах підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги.