Зеленський у Вашингтоні: чого досягла українська делегація в перший день, та які сигнали щодо американської допомоги

Читать на русском

Українська делегація зуміла створити сприятливе тло для перемовин у Сполучених Штатах, але зростання впливу ультраправих республіканців ставить під сумнів швидкий позитивний результат

Читать на русском
Зеленський у США
Схоже, республіканці та демократи так і не дійшли згоди

Українська делегація зуміла створити сприятливе тло для перемовин у Сполучених Штатах, але зростання впливу ультраправих республіканців ставить під сумнів швидкий позитивний результат

Перший день перебування у Вашингтоні української делегації на чолі з президентом Володимиром Зеленським виявився плідним, він також відіграє роль позитивного тла для наступних важливих зустрічей. На 12 грудня, коли в Києві буде ніч, припадає спілкування із сенаторами, президентом США Джо Байденом та спікером Конгресу, трампістом Майком Джонсоном. Присутність української делегації у Вашингтоні свідчить про зростання ролі ультраправого крила в республіканській партії та його впливу на міжнародну політику США. Є сигнали, що допомогу Україні можуть не ухвалити до 14 грудня, тож Захід сконцентрований на пошуку тимчасових екстренних рішень.

Найскладніше випробування за час «повномасштабки»

The Washington Post називає третій візит президента України Володимира Зеленського до США «найскладнішим випробуванням», яке йому трапилося від 24 лютого 2022 року. Через наближення виборів президента США та внутрішньополітичні чвари, під питанням стоїть пакет допомоги Україні в розмірі 61 мільярда доларів. І є ризик, що проголосувати за цю допомогу після новорічних свят буде значно важче, оскільки передвиборчі пристрасті ще більше загостряться.

Однією з перших була зустріч Зеленського із представниками аналітичних центрів щодо того, як «зберегти американську підтримку України й увагу до нашої держави в умовах інших глобальних викликів». У програмі першого дня була також зустріч із міністром оборони США Ллойдом Остіном, представниками американських компаній-виробників зброї, президентом Світового банку Аджаєм Бангою та головою Міжнародного валютного фонду Крісталіною Георгієвою. МВФ готується виділити додаткові 15,6 мільярда доларів на кредитування країни. Крім того, фонд оголосив про виділення нового траншу довгострокового кредиту на 900 мільйонів доларів.

У перший день візиту Зеленський зірвав овації американських військових після виступу в Національному університеті оборони у Вашингтоні. У промові український президент озвучив те, що тримає в напрузі європейські столиці: якщо Україна впаде, путін піде війною на інші країни Заходу.

«Його зброя проти вас зараз — це пропаганда та дезінформація. Але якщо він побачить шанс, то піде далі. Тепер він переводить російську економіку та суспільство на те, що він називає «військовими рейками»… Україна не здалася і не здасться. Ми знаємо, що робити, і ви можете розраховувати на Україну. І ми так само сподіваємося, що зможемо на вас розраховувати», — сказав Зеленський.

День складних розмов

Виступ перед військовими, які користуються незаперечним авторитетом у Сполучених Штатах, як і підкреслена увага до оборонних компаній та теплий прийом на інавгурації президента Аргентини, є гарним тлом для подальших значно складніших зустрічей. У вівторок, о 23 годинні за київським часом Зеленського чекає президент Джо Байден. Близько 16 години розпочалася зустріч за зачиненими дверима із сенаторами та конгресменами США, куди українського президента запросили лідер більшості Чак Шумер і лідер республіканців Мітч Макконнелл.

Мають також відбутися перемовини зі спікером Конгресу, трампістом Майком Джонсоном. Останній раніше голосував проти допомоги Україні, зараз, нібито, пом’якшив свої позиції, але затято відстоює ініціативи Трампа щодо міграції. Республіканцям йдеться про негайну депортації нелегальних мігрантів, ускладнення для них можливостей шукати притулку в Америці та скорочення програми підтримки для біженців — вони вимагають включити ці рішення до пакета допомоги. Це обурює демократів, які відстоюють тезу «США — країна мігрантів».

Зеленський каже, що "диктатори святкують, коли вільний світ вагається", але республіканців більше турбує ситуація на кордоні  

Зрушення є: як повідомив ВВС сенатор-демократ від Коннектікуту Кріс Мерфі, Білий дім стає «більш залученим» до переговорів, аби можна було схвалити законопроєкт про допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню. Але, навіть якщо Сенат досягне згоди, чи захоче Конгрес йти на такий компроміс — велике питання.

Наразі нижня палата Парламенту перебуває в заручниках дрібної, але затятої групи ультраправих республіканців, які заради власних амбіцій заввиграшки ставлять під удар загальнопартійні та загальнонаціональні інтереси. Через незначну перевагу республіканців у конгресі, важливий кожен голос, тож цим войовниче крило на повну користується. Трамп обганяє Байдена в рейтингах, що додає йому впливу на партію.

«Чесно кажучи, ми не збираємося допомагати іншим країнам і не звертати уваги на те, що насправді відбувається в Сполучених Штатах», — сказав сенатор-республіканець Джеймс Ленкфорд і додає, що не вірить, що візит Зеленського якось змінить позицію партії.

Хто рубає гілку, на якій сидить?

Видання Time пише, що візит Зеленського є чітким сигналом, що ультраправі республіканці (MAGA) встановлюють дедалі більший контроль над зовнішньою політикою США. У неділю, 10 грудня, сенатор-трампіст Джеймс Дональд Венс в ефірі Fox News заявив, що «Україні доведеться поступитися деякими територіями». Він назвав попередження про небезпеку для Європи зі сторони росії «безглуздими» і згадав мантру про «чистий чек».

«Це фантастична країна, у якій живуть ці люди, — думати, що повернуться до кордонів України 1991 року! Немає жодного шансу, немає жодної військової ймовірності, що це станеться… Ці люди поняття не мають, чого вони намагаються досягти, то чому ми будемо виділяти їм 61 мільярд доларів, коли вони навіть не знають, на що це потрібно?», — сказав Венс, ніби Америка наперед підрахувала, у скільки обійдеться, скажімо, операція проти Аль-Каїди.

Для США та їхніх союзників «новий Афганістан» став би справжньою катастрофою, похитнувши лідерство Вашингтону у світі. Але для Трампа провал зовнішньої політики США, якою Байден заслужено пишається, може бути сприятливим фактором на виборах, особливо якщо вдасться перекласти на демократів провину.

Очільник британського МЗС Девід Камерон та намагається переконати Майка Джонсона у необхідності збереження підтримки США. Фото: Getty Images
Очільник британського МЗС Девід Камерон та намагається переконати Майка Джонсона у необхідності збереження підтримки США. Фото: Getty Images

Видання The Nation вважає, що основним завданням спікера Майка Джонсона на посаді є «ставити палки в колеса» Байдену і він намагається старанно виконувати свою місію. Як повідомило Reuters джерело всередині партії, у четвер, 14 грудня Конгрес має проголосувати за проведення розслідування щодо імпічмента Байдену. Це рішення безперспективне, хоча б зважаючи на перевагу демократів у Сенаті, проте є сигналом, що трампісти не налаштовані на діалог.

Водночас більшість депутатів від республіканської партії усвідомлюють необхідність підтримки України і якщо не зараз, то принаймні після канікул, 8 січня, готові повернутися до розгляду цього питання. Компроміс з демократами цілком вірогідний, але на це потрібен час і взаємні поступки.

А доти Захід, у тому числі президент Байден, шукатимуть інші можливості допомоги Україні, хоч це й буде важче зробити. До прикладу, Financial Times повідомляє, що дипломати у Європейському Союзі обговорюють варіанти щодо фінансування України за новим механізмом — екстренною допомогою. Це займе більше часу й коштуватиме дорожче, але має знищити плани угорського прем’єра Орбана заблокувати допомогу зі спільного бюджету. Паралельно шукають шляхи, аби вплинути на Будапешт.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.