Зеленський у США: поспішати з висновками не варто - підсумки 24 вересня

Президент України обговорює на полях ООН план "сильного миру", союзники вагаються, тим часом Росія все більше тисне на фронті - ЗСУ у кроці від втрати Вугледару, Харків, Запоріжжя та Суми потерпають від авіаударів, уряд ймовірно планує мобілізувати майже мільйон людей до кінця року - головні події вівторка, 24 вересня 2024 року

Підсумки 24 вересня 2024 року, колаж
Є велика надія на союзників - колаж: Інформатор-Україна

Увага зараз прикута до голови держави. Володимир Зеленський був на Генасамблеї ООН, зустрічався з американськими конгресменами з обох партій. Презентував план перемоги. Презентував, нажаль, не широкій громадськості - лише окремим представникам американського естеблішменту. Американська преса той план вже розкритикувала. Проте не треба поспішати з висновками. Є надія, що це спрацює, вважають експерти. Це дійсно велика надія, бо якщо з встановленням миру затягнеться, Україна опиниться в дуже складному становищі. Інформатор підбиває підсумки вівторка, 24 вересня.

В США зараз не лише Зеленський. Також там голова його офісу Андрій Єрмак, якого часто вказують, як архітектора плану перемоги. Українські політики виступали на різних майданчиках та з різною аудиторією, але мета в них була одна й та сама - переконати союзників активніше втрутитися у війну. Власне, це прихована частина "плану перемоги". 

Чому рано робити висновки

Деталі цього плану не відкривають громадськості та медіа. Наразі невідомо, чи Зеленський, під час презентації плану перед представниками Конгресу США, що відбулася 24 вересня, розкрив всі його положення. Він найімовірніше описав його принципи загалом.

Так само як Єрмак теж не заглиблювався у деталі, коли виступив в Раді з міжнародних відносин. Проте він підтвердив: план перемоги містить пункт про вступ України до НАТО.

Напевно ключові зустрічі у Зеленського ще попереду. Тож оскільки навіть більшості політиків у США, план залишається невідомим, то й важко вгадати справжню реакцію на нього тих американських політиків, які встигли ознайомитися у деталях.

Американська преса передає, що політики реагують на план перемоги стримано. Наприклад Times назвав це «планом виживання». Bloomberg вважає, що це "план побажань". Всі деталі щодо третього дня візиту Зеленського до США, Інформатор зібрав у окремому тексті.

Але для висновків час, мабуть, ще не прийшов. Доки Зеленський у відрядженні та новини більше надходять від західних медіа, стає все зрозумілішою логіка, що нею керувалися розробники плану перемоги.

Всім зрозуміло: війну потрібно завершувати. Про це каже Захід, навіть проста зараз французська Le Monde припускає, що тема завершення війни може бути лейтмотивом зустрічі Байдена та Зеленського у Нью-Йорку та й загалом Генасамблеї ООН. 

Про це казав і сам Зеленський, і він 24 вересня повторив цю тезу. План перемоги - це план завершення війни.

Володимир Зеленський, президент України

"Я думаю, що ми ближче до миру, ніж думаємо. Ми ближче до закінчення війни. План перемоги – це зміцнення України. Ось чому ми просимо наших друзів, наших союзників зміцнити нас. Це дуже важливо"
Image

Зеленський - про перспективи плану перемоги

Але головне питання, як цю війну завершувати? Щоб не залишити її нащадкам. Інформатор припустив, що план перемогу включатиме до себе три важливих пункти:

  1. Дозвіл бити західною зброєю по території Росії. Так, сам по собі цей дозвіл не дозволить виграти війну, про що й кажуть критики плану. Але в плані, мабуть, є пункт 2.
  2. Союзники мають закрити небо над Україною. Тобто ППО НАТО має взяти на себе захист принаймні частини території України. Це може бути західна частина, а також місця, де розташовані АЕС. Примітно, що про загрозу російських ударів по АЕС Зеленський розповів 24 вересня в інтерв’ю американському телеканалу ABC. Це не перша заява на цю тему представників влади за останній час.
  3. Україна має отримати гарантії вступу до НАТО.

Інші деталі плану перемоги можуть бути другорядними. Проте ці є ключовими. З ними можна виходити на переговори із Путіним. Це будуть переговори з позиції сили, як і повторює останніми днями Зеленський. Раніше Інформатор детально розклав, звідки взялися ці три пункти.

Інша справа - чи підтримають американці та європейці цей план? Чи підтримає його особисто Байден та керівництво Демпартії?

Все ще важко відповісти. Заяв з цього приводу не надходило, якихось непрямих ознак теж. Взагалі ймовірно знадобиться час, щоб Захід перетравив цю ініціативу.

Проте найважливіше - чи підтримає ініціативи Зеленського США та союзники у Європі?

Тому що, здається, альтернатива буде та сама - мирні переговори з Росією. Проте на найгірших умовах.

Удари КАБами по Харкову та Запоріжжю, мобілізаційні плани уряду та загроза втрати Вугледару

Війну все важче продовжувати як Росії, так і Україні. Вже відомо: в наших союзників закінчуються запаси зброї, що її можна б передати для протидії РФ.

В Україні існують проблеми з особовим складом ЗСУ. Прикладом тому є вчинок Сергія Гнездилова, відомого у медіа бійця, який проголосив, що уходить у СЗЧ, щоб привернути увагу до питання демобілізації. В 56-й бригаді піхоти, де він служив, призначено перевірку. Командування заявило про нульову толерантність до подібних дій. 

Тим часом уряд ймовірно має намір мобілізувати майже мільйон українців вже до кінця 2024 року. Ця цифра значно перевищує показники минулих хвиль мобілізації. 

Не є таємницею, що методи, що використовуються під час мобілізації, не є надто популярними серед населення. Кожного дня надходять новини про те, що під час мобілізаційних заходів представники ТЦК порушують закони. А разом з ними представники інших держорганів - поліції, прикордонної служби.

Чиновника з Дніпра Олександра Литвина, який був заброньований, затримали після спуска з Говерли - він відвідав Карпати, як турист. Прикордонники склали на нього протокол про спробу незаконного перетину кордону, хоча до кордону він не наближувався. Потім Литвина передали у ТЦК закарпатського міста Хуст - установи, славнозвісної багатьма повідомленнями щодо порушення закону. Там Литвина, попри наявність броні, тримали у таємній тюрмі - разом з байкером, крішнаїтом та іншими бідолахами, історії яких були напрочуд схожі. Їх затримували на вокзалах, в готелях чи туристичних кемпінгах погранці, виписували їм без будь-яких доказів спробу незаконного перетину та тягнули на мобілізацію до ТЦК.

Зрозуміло, що робилося те через потребу ЗСУ у людях. Проте люди, готові воювати, закінчуються. Це фактор, що не має очевидного рішення. Приклад Гнездилова вказує, що бійці ЗСУ втомилися, їм потрібна демобілізація. Приклад Литвина вказує - люди, яких воєнкоми хапають на вулицях, здебільшого не готові воювати.

Почасти їхньою непідготовленістю експерти пояснюють ситуацію, що зараз склалася на Донбасі. Агресор крок за кроком видавлює ЗСУ з населених пунктів. Зараз загроза нависла над Вугледаром. Це місто частково оточено росіянами. Ймовірно його не вдасться втримати.

Мешканці Вугледару
Вугледар тримав оборону понад 2 роки, місто утримувати все важче.

Мешканці змушені виїзджати з Покровська. Життя там стає неможливим.

Росіяни вдосконалили свої КАБи. Тепер вони долітають на відстань 100 - 120 км. 24 вересня КАБом влучили у багатоповерхівку в Харкові. Повідомляється про чисельні жертви. 

Менш відомо, але КАБи б’ють також по Запоріжжю. Причому мешканці міста кажуть, удари інтенсивні. Бомби запускають з-під Токмака, дальності їм якраз вистачає.

Не припиняються удари по Сумах та містах Сумської області. Місцеві мешканці кажуть, що з початку війни не було таких інтенсивних обстрілів. Тобто, питання, що думають собі союзники залишається відкритим. 

Якою буде реакція союзників

«Відповіді просто зараз не буде. Західним партнерам треба час обміркувати. Президент теж каже - рішення треба приймати у жовтні - грудні. Тобто, чому зараз увага прикута до візиту Зеленського, є зрозумілим. Та й надія на швидкі рішення є. Але вони не будуть аж настільки швидкими, як хтось сподівається», - каже Інформатору співбесідник у силових структурах.

Наше джерело теж наголошує на важливості цих рішень. А щодо ймовірності їх прийняття, ухиляється від відповіді.

Проте факти частково підтверджують наші розрахунки. Байден зустрінеться з Зеленським двічі. Спершу планувалася лише одна зустріч. Напевно, з’явилися нові теми для розмови.

У жовтні президент США відправляється до Європи. Він збирається зустрітися із канцлером Шольцем, а також президентом Макроном та британським прем’єром Стармером. Розмірковуватимуть щодо України. Напевно, обговорюватимуть план Зеленського.

Тобто неквапливі погоджувальні механізми союзників починають працювати. Надія залишається.

Наостанок ще декілька новин Інформатора за 24 вересня, над якими варто поміркувати:

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube