Під час генеральної асамблеї ООН і зустрічі в Білому домі Україна обговорює можливість мирних переговорів з Росією. Проте жодна зі сторін не готова до припинення вогню, що залишає питання переговорів відкритим
Президент України Володимир Зеленський прибув на Генеральну асамблею ООН, сподіваючись зміцнити позиції України на міжнародній арені та змусити Росію почати мирні переговори. Однак, після понад 30 місяців війни, як Київ, так і Москва поки не готові до припинення вогню. Ідея переговорів залишається лише концепцією, хоча дискусії навколо цієї теми активно обговорюються в кулуарах Генасамблеї, яка триватиме з 22 до 27 вересня в Нью-Йорку.
Як повідомляє французьке видання Le Monde, Зеленський на наступний день після виступу на сесії ООН відвідає Білий дім. Там він представить президенту США Джо Байдену "план перемоги". Цей план, який тримається в суворій таємниці, передбачає нові військові зусилля, спрямовані на те, щоб змусити Росію піти на переговори за підтримки західних союзників. У своєму інтерв’ю ABC Зеленський заявив, що Україна ближче до миру, ніж можна подумати, і вважає, що осінь буде вирішальним періодом для цього процесу.
Проте перспективи мирних переговорів поки залишаються дуже невизначеними. У Нью-Йорку не плануються офіційні зустрічі між українськими та російськими представниками. Хоча можливі неофіційні перетини на засіданні Ради Безпеки ООН, присвяченому війні в Україні.
Дипломати стверджують, що хоча ситуація на фронті залишається складною, обидві сторони все частіше замислюються про майбутнє після війни. Один із європейських міністрів закордонних справ зазначив, що виснаження українських сил може призвести до переговорів. Разом з тим, у США розпочалася президентська кампанія, що також може вплинути на політику Вашингтона щодо війни. Байден може змінити курс у бік переговорів, тоді як Дональд Трамп відкрито обіцяє швидко завершити війну шляхом домовленостей.
Однак Україна рішуче виступає проти будь-яких пропозицій, що передбачають "замороження" конфлікту без остаточних гарантій миру. Зеленський очікує, що Байден запросить Україну до НАТО до кінця своєї каденції, що є однією з ключових вимог української сторони.
Президент України цими днями повідомив про підготовку трьох пунктів плану, який буде стартом і фундаментом для того, щоб говорити в будь-якому форматі з Росією. Втім, повністю план буде завершений до листопада. В Офісі президента уточнювали, що план перемоги України - це не пропозиція. Цей документ - це чітке розуміння того, що означає сучасна війна. Серед загальних положень українського плану перемоги є військовий пакет, патетичний примус Росії, дипломатичний та економічний тиск на неї.
Окремо Зеленський розповідав, що його план перемоги включає кілька пунктів - чотири основні плюс один, який буде потрібен після війни: "Мова про безпеку. Мова про геополітичне положення України. Мова про дуже сильну військову підтримку, яка має бути доступною для нас. І про те, що ми маємо вільно вирішувати, як використовувати ту чи іншу річ. Йдеться про рішення щодо економічної підтримки, але які, гадаю, будуть цікавими".
Володимир Зеленський вже казав, що нині ми живемо у “плані Б”. І, якщо президент США Джо Байден все ж відкине план українського колеги, всім нам, як це не прикро, і надалі доведеться жити у цьому похмурому сценарії нескінченної оборонної війни.
Водночас політолог Володимир Фесенко у коментарі Інформатору казав, що навіть відмову по деяким пунктам не можна буде вважати провалом плану перемоги, адже їх можуть погодити пізніше. Він прогнозує, що план, зокрема, міститиме пункти про скасування обмежень на використання зброї, економічним та дипломатичний тиск на РФ, вступ в НАТО.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.