Новий законопроєкт про мобілізацію: як ТЦК позбавлятимуть водійських прав ухилянтів

Забрати посвідчення водія можуть тільки через суд

ТЦК
Ухилянтам можуть заборонити керувати транспортними засобами

Комітет національної безпеки та оборони ВР підготував остаточний варіант мобілізаційного законопроєкту до другого читання. 10 або 11 квітня Верховна Рада може ухвалити відповідний закон у разі завершення перегляду правок профільним комітетом. Серед іншого в документі прописана норма про заборону на керування транспортними засобами на вимогу ТЦК.

У законопроєкті про мобілізацію прибрано антиконституційні правки на кшталт блокування банківських рахунків ухильникам. Однак, найімовірніше, залишиться норма про позбавлення прав водіння осіб, які ухиляються від мобілізації.

Схема позбавлення права на керування транспортними засобами:

  • Протягом 30 днів ТЦК подає до суду позов, що підтверджує необхідність обмеження права водіння ТЗ.
  • Суд протягом 30 днів розглядає позов у письмовому вигляді, не викликаючи сторони на слухання. Але в разі клопотання про явку суд може призначити засідання.
  • Суд може відмовитися приймати позов, якщо ТЦК не доведуть, що громадянин не виконав обов'язки, передбачені законом. Або, якщо не буде доведено, що не можна було привести до ТЦК без цього заходу.
  • Рішення суду за такими позовами підлягає негайному виконанню. На апеляцію дається 15 днів.

Однак передбачаються винятки, такої заборони не буде, якщо:

  • Водіння - це основний офіційний заробіток (таксі, водій, працевлаштованих легально, або зареєстрованих як приватні підприємці);
  • Якщо автомобіль використовується особою з інвалідністю або особою, на утриманні якої перебувають особи з інвалідністю 1-2 груп або дитина з інвалідністю.

Законопроєкт про мобілізацію на фінішній прямій

29 березня Комітет Верховної Ради завершив розглядати усі правки щодо проєкту закону. З закону виключили норму про демобілізацію та ротацію військових. Причому це було зроблено особисто за проханням головкома ЗСУ Олександра Сирського. Тому члени Комітету ВР з питань нацбезпеки на засіданні 9 квітня ухвалили рішення про виключення положення щодо демобілізації і ротації військових із урядового законопроєкту. Питання, повʼязані з механізмами ротації та демобілізації, розглянуть у окремому законопроєкті, який розроблятимуть протягом 8 місяців, тобто до кінця року. Це відбудеться вже після прийняття основного закону про мобілізацію.

Також комітет рекомендував значно збільшити штрафи за порушення законодавства про оборону та мобілізацію. Тюремного ув'язнення чи арешту за такі порушення не передбачається. 

У законопроєкті про мобілізацію, крім цього, закріплена низка категорій осіб, які мають право на відстрочку від мобілізації під час дії воєнного стану. Зокрема, це люди з інвалідністю та батьки трьох і більше неповнолітніх дітей. Також відстрочку можуть отримати студенти, але за певних умов. Крім цього, відповідне право передбачене для деяких опікунів. 

Нагадаємо, 9 квітня Комітет національної безпеки та оборони ВР підготував остаточний варіант мобілізаційного законопроєкту. Оновлений документ готовий до другого читання в парламенті. Розгляд законопроєкту в Раді почнеться 10 квітня. проголосувати ж за нього можуть у четвер, 11 квітня. Документ набере чинності через місяць після ухвалення.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube