Зеленський підписав закон про реформу АРМА: чому це важливо та коли ухвалять законопроєкт про НАБУ

Президент провів телефонну розмову з Урсулою фон дер Ляєн та розповів їй про законопроєкт щодо роботи антикорупційних інституцій

Зеленський, НАБУ, АРМА
Зеленський розповів про закони щодо АРМА та НАБУ. Колаж: Інформатор

Президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт № 12374-д. Він передбачає реформу Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА). Також заявив, що його проєкт закону про НАБУ має бути ухвалений вже на наступному тижні.

Про це глава держави розповів під час телефонної розмови з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. Вони обговорили загалом європейську інтеграцію України, подальше посилення санкцій проти Росії та роботу нашої антикорупційної інфраструктури, написав він у Telegram.

"Поінформував, що Україна продовжує реалізацію необхідних реформ для отримання фінансової допомоги в межах механізму Ukraine Facility. Сьогодні підписав закони про реформу АРМА та факторинг. Урсула відзначила прогрес у виконанні відповідних індикаторів", - зазначив Зеленський.

Відомо, що закон про АРМА спрямований на те, щоб забезпечити ефективне, прозоре і захищене від корупції управління заарештованими активами та збалансувати інтереси держави й власників у межах кримінальних проваджень. Він відкриє доступ до 600 млн євро допомоги нашій державі. Серед основних положень документа:

  • арештовані активи залишаються у власників, якщо це не заважає слідству;
  • АРМА керуватиме цінними активами лише тоді, коли це буде економічно доцільно;
  • майно, що швидко втрачає вартість, дозволять швидко продавати;
  • управителів обиратимуть автоматично, через систему, яка мінімізує вплив людського фактора;
  • передбачені заходи для недопущення зловживань, наприклад, штучного завищення витрат;
  • посилиться контроль за діяльністю управителів;
  • для фінансової стабільності АРМА створять окремий фонд із чітко визначеними джерелами наповнення;
  • посаду голови АРМА займатиме кандидат, обраний через відкритий і прозорий конкурс за участю незалежної зовнішньої комісії.

Крім того, закон передбачає зміни в законодавстві, що регулює роботу АРМА та органів примусового виконання. Зокрема, йдеться про підвищення кваліфікаційних вимог до керівництва Агентства, чіткіші критерії недоброчесності та заборони на зайняття посади.

А конкурси на посаду в агентство мають відбуватися за участю громадськості та міжнародних експертів. Умови праці співробітників мають бути поліпшені, передбачається й підвищення порогу вартості активів для передачі в АРМА з 200 до 500 прожиткових мінімумів.

"Говорили про законопроєкт, який гарантує незалежність та ефективність антикорупційних органів України. Подякував Єврокомісії за надану експертизу. Маємо однакове бачення: важливо, щоб законопроєкт був ухвалений невідкладно, уже наступного тижня", - підсумував Зеленський.

Законопроєкт Зеленського про НАБУ

Президент України Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт, спрямований на повернення повноцінної незалежності Національному антикорупційному бюро (НАБУ) та Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (САП). Цей документ поданий на тлі скандалу, викликаного нещодавніми законодавчими змінами, що суттєво обмежили автономію обох органів. Президент переконаний, що запропоновані норми покликані відновити баланс у правоохоронній системі, захистити її від політичного втручання та потенційного впливу з боку Росії.

Одразу після реєстрації законопроєкту на сайті парламенту було оприлюднено його зміст. Серед ключових положень — повернення керівнику САП статусу заступника генерального прокурора з правом самостійного формування керівного складу прокуратури. Документ також передбачає обмеження повноважень Генпрокурора, зокрема, у частині втручання в справи НАБУ: тепер він не зможе витребовувати матеріали розслідувань або змінювати підслідність без належних підстав.

Також детективи НАБУ повинні реагувати виключно на письмові вказівки прокурорів САП, що має унеможливити зовнішній вплив на оперативну діяльність, згідно з документом.

Водночас законопроєкт викликав неоднозначну реакцію. Народний депутат від партії «Голос» Ярослав Железняк — один з авторів альтернативного законопроєкту — розкритикував президентську ініціативу, заявивши, що фактично йдеться про "повернення до статусу-кво, який самі ж і зруйнували". Він натякнув, що таким чином влада намагається створити видимість реформ після хвилі критики з боку міжнародних партнерів.

Своєю чергою в НАБУ привітали президентський законопроєкт, заявивши, що брали участь у його розробці разом із представниками САП. За словами пресслужби Бюро, запропоновані зміни повністю відновлюють процесуальні гарантії незалежності антикорупційних органів.

Щодо подальшої долі законопроєкту, спікер парламенту Руслан Стефанчук повідомив, що Верховна Рада розгляне його у найкоротші терміни. За його словами, документ не затримуватимуть на кілька тижнів, а винесуть на голосування вже на найближчому пленарному засіданні. 

Читайте нас у Facebook

Image
Оперативні новини: Україна, світ, війна. Підпишись 👇

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити