Засекречено: бізнес закликає Уряд оприлюднити інформацію про надра в Україні

Інформація про запаси та ресурси багатьох корисних копалин в Україні є обмеженою грифами «таємно» або «для службового користування»

Корисні копалини
Уряд закликають зняти гриф «таємно» з геологічної інформації для залучення інвестицій

Бізнес вимагає розсекретити інформацію про поклади корисних копалин в Україні. Європейська Бізнес Асоціація вже звернулася до Кабінету міністрів з відповідним проханням. Про це повідомили у пресслужбі ЄБА.

Інформація про запаси та ресурси багатьох корисних копалин в Україні законодавчо обмежена грифами "таємно" або "для службового користування". Зокрема, йдеться про дані щодо покладів алмазів, золота, літію, титану, платини та інших стратегічних матеріалів.

"Бізнес-спільнота переконана, що зняття грифів-обмежень із відомостей допоможе залучити недержавні інвестиції у видобувну й переробну промисловість, не завдаючи шкоди національній безпеці України", - йдеться у заяві.

На думку експертів комітету надрокористування ЄБА, збереження грифу "таємно" щодо балансових запасів та ресурсів може стримувати їхню розробку та знижувати інтерес інвесторів. Особливо це критично в умовах, коли Україні бракує необхідного капіталу та сучасних технологій.

Експерти асоціації наголошують на важливості доступу до інформації, посилаючись на досвід інших країн. Наприклад, Геологічна служба США регулярно публікує дані про наявні запаси корисних копалин, а Європейський Союз має відкриту платформу Raw materials information system з інформацією про критичні сировинні матеріали. Зняття обмежень з геологічної інформації особливо актуальне в контексті виконання програми Ukraine Facility та реалізації стратегічного партнерства з ЄС у сировинній сфері.

Рідкісноземельні ресурси України

Раніше ми писали, що Сполучені Штати можуть продовжити військову та економічну допомогу Україні за певних умов. Йдеться про гарантії Києва щодо надання Вашингтону доступу до стратегічних рідкісноземельних металів. Адміністрація президента США Дональда Трампа розглядає таку можливість та паралельно працює над гарантіями безпеки для Києва, а Європу закликають збільшити свою частку у фінансуванні допомоги. 

"Ми хочемо гарантії щодо рідкісноземельних металів. Ми вкладаємо сотні мільярдів доларів, а вони (Україна - ред.) мають великі запаси рідкісноземельних металів. Я шукаю гарантії щодо рідкісноземельних металів, вони готові їх дати", – сказав президент США.

Як писало Financial Times, що людина, близька до президента України Володимира Зеленського, повідомила, що зауваження Трампа "схоже, відповідають "плану перемоги", представленому йому восени". Він сказав, що Україна запропонувала Трампу "особливі умови" співпраці щодо ключових ресурсів, наголосивши на необхідності їхнього захисту від Росії та Ірану. План включає розподіл стратегічних природних ресурсів із західними партнерами. Україна володіє величезними запасами титану, залізної руди й вугілля, а також близько 500 тисяч тонн невикористаного літію. Їхня загальна вартість оцінюється в десятки трильйонів доларів. Деякі з цих ресурсів ризикують бути втраченими через наступ російських військ на Сході України або вже опинилися під окупацією. Про те, що Київ нікому не збирається віддавати свої надра, глава держави повідомив в інтерв'ю для інтервʼю Reuters. Зеленський зокрема зазначив, що Росія напала на Україну не для захисту "русского мира", а для захоплення українських ресурсів. Згодом Трамп заявив, що Україна начебто вже погодилася надати Вашингтону доступ до рідкісноземельних корисних копалин на 500 мільярдів доларів як оплату за військову допомогу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube