Рідкоземельні ресурси України для США: у FT дізналися особливі умови плану

Україна володіє величезними запасами титану, залізної руди й вугілля, а також близько 500 000 тонн невикористаного літію

трамп угода
Зеленський та Трамп мають однакову думку щодо майбутньої ймовірної угоди

Президент США Дональд Трамп заявив, що хоче укласти з Україною угоду, яка надасть США доступ до рідкоземельних ресурсів нашої країни. В обмін Київ отримає постійну військову та економічну допомогу. Таку пропозицію раніше у своєму Плані перемозі виклав президент Володимир Зеленський.

Про це пише Financial Times. Видання зазначає, що ця пропозиція відповідає стратегії, яку Україна розробляє для поглиблення зв'язків з адміністрацією Трампа, надаючи США доступ до критично важливих мінералів, використовуваних у високотехнологічних галузях. Виступаючи в Білому домі, Трамп повторив скарги на те, що Вашингтон надав Україні більшу підтримку, ніж її європейські союзники.

"Ми хочемо укласти угоду, за якою вони будуть захищати те, що ми їм даємо, за допомогою своїх рідкоземельних металів та інших речей", - сказав він про Україну.

Трамп припустив, що уряд президента України Володимира Зеленського відкритий для цього. Він розповів про бажану угоду.

"Ми вкладаємо сотні мільярдів доларів. У них є чудові рідкоземельні метали. І я хочу забезпечити безпеку рідкоземельних металів, і вони готові це зробити", - сказав Трамп.

Людина, близька до Зеленського, повідомила, що зауваження Трампа "схоже, відповідають "плану перемоги", представленому йому восени". Він сказав, що Україна запропонувала Трампу "особливі умови" співпраці щодо ключових ресурсів, наголосивши на необхідності їхнього захисту від Росії та Ірану.

"Звичайно, ми готові працювати з Америкою", - додав чиновник.

План включає розподіл стратегічних природних ресурсів із західними партнерами, заміну американських військ у Європі українськими силами та надання Трампу повноважень контролювати інвестиції, щоб блокувати проникнення китайських бізнес-інтересів в Україну.

Зазначається, що Україна володіє величезними запасами титану, залізної руди й вугілля, а також близько 500 000 тонн невикористаного літію. Їхня загальна вартість оцінюється в десятки трильйонів доларів. Деякі з цих ресурсів ризикують бути втраченими через наступ російських військ на сході України або вже опинилися під російською окупацією.

"Контроль над мінеральними ресурсами став частиною війни", - сказав Мустафа Найєм, колишній голова державного агентства України з відновлення та розвитку інфраструктури.

Він додав, що країна бореться не тільки за свою територію, "а й за право управляти своїм стратегічним багатством, що може стати вирішальним фактором у її відновленні".

До слова, в Кремлі не оцінили пропозицію Трампа про допомогу Україні в обмін на ресурси. Речник правителя РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков назвав її "купівлею допомоги".

"Якщо називати речі своїми іменами - це пропозиція купувати допомогу. Не продовжувати її надавати на безоплатній основі, а забезпечувати на комерційній. Краще звісно взагалі не надавати допомогу і тим самим сприяти завершенню цього конфлікту", - заявив Пєсков.

Які рідкоземельні метали можуть отримати США від України

Рідкоземельні метали - це 17 елементів, які зустрічаються у природі в невеликих концентраціях, але мають критичне значення для сучасних технологій. Вони використовуються у виробництві смартфонів, комп’ютерів, телевізорів, авіаційно-космічної техніки, медичного обладнання, включаючи МРТ та лазери. Наразі глобальний ринок рідкоземельних металів значною мірою контролюється Китаєм, що створює ризики для США та Європи.

Україна володіє значними покладами критично важливих корисних копалин - графіту, урану, титану та літію. Президент Володимир Зеленський неодноразово наголошував, що ці ресурси можуть зміцнити демократичний світ або ж потрапити під контроль Росії та її союзників.

В межах Плану перемоги Зеленський ще раніше запропонував США та іншим західним партнерам підписати угоду, яка передбачає захист стратегічних ресурсів, спільні інвестиції та розширення їхнього економічного використання. За даними Financial Times, цей пункт плану розроблявся з урахуванням інтересів Дональда Трампа, щоб заохотити його до підтримки України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube