Знизити ціни на ліки на 30%: указ Зеленського докорінно змінить фармацевтичний ринок України

Указ президента передбачає зміни в законодавстві, створення державних аптек та розширення переліку медикаментів в списку тих, вартість яких відшкодовується Національною службою здоров’я

Президент України Володимир Зеленський
Президент України Володимир Зеленський

Рада національної безпеки і оборони України під головуванням Президента Володимира Зеленського провела засідання, на якому розглянула зниження цін на ліки. Зокрема, на засіданні йшлося про те, що уряд, виробники та аптечні мережі визначать перелік ста препаратів, на які з 1 березня зменшать ціни на 30 %. Також буде рішення щодо регулювання націнки на ліки від вартості, встановленої виробником, проведення перевірок кінцевих цін та моніторингу використання медикаментів у медзакладах. Про це 13 лютого повідомили в Офісі президента України. 

Що каже Указ Прзидента

Згідно з указом президента, Кабмін має ужити додаткових заходів щодо забезпечення ефективного системного діалогу з учасниками фармацевтичного ринку щодо зниження та стабілізації цін на лікарські засоби, а також забезпечити розроблення і внести на розгляд Верховної Ради України: 

  • у двотижневий строк – проєкту Закону України про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» від 28 липня 2022 року № 2469–IX стосовно його введення в дію з 1 січня 2027 року;
  • у місячний строк – проєкту Закону України щодо імплементації в національне законодавство положення «Правила Болар» (це положення, за яким не визнаються порушенням патенту на оригінальний лікарський засіб дії, що здійснюються заявником генеричного лікарського засобу (аналога оригінального лікарського засобу) для проведення досліджень і державної реєстрації такого лікарського засобу до моменту завершення дії патенту). 

Верховна Рада України має ухвалити такі закони:

  • «Про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» щодо особливостей державної реєстрації лікарських засобів, які можуть закуповуватися особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я» (реєстр. № 11493 від 19.08.2024);
  • «Про внесення змін до Закону України «Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану, введеного у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України» щодо удосконалення патентного законодавства» (реєстр. № 9383 від 13.06.2023);
  • Крім того, протягом тижня Кабмін має внести зміни до постанови від 17 жовтня 2008 року № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та медичні вироби», передбачивши з 1 березня 2025 року встановлення граничних постачальницько-збутових надбавок не вище десяти відсотків.

Згідно з Указом, з 1 березня 2025 року забороняється проведення реклами лікарських засобів до впровадження Кабінетом Міністрів України окремого реферування оптових цін на всі лікарські засоби. 

З 1 березня 2025 року відновлюється державний контроль за формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін. 

Має бути розширений перелік лікарських засобів, зокрема щодо лікування хронічних захворювань, вартість яких відшкодовується Національною службою здоров’я України в рамках програми медичних гарантій за договорами про реімбурсацію. 

Обласні адміністрації мають у двотижневий строк опрацювати питання щодо створення аптек як структурних підрозділів державних та/або комунальних закладів охорони здоров’я із запровадженням мінімальних націнок на лікарські засоби. 

Що вже зроблено

Варто зазначити, що частина цих заходів уже в процесі виконання.Верховна Рада 12 лютого в цілому ухвалила законопроєкт №11493 про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» щодо державної реєстрації ліків. Лікарські засоби, які вже зареєстровані в Великій Британії, країнах ЄС або в переліках ВООЗ, отримають реєстрацію в Україні за спрощеною процедурою. Це стосується й препаратів, які включені до плану Президента США по боротьбі з ВІЛ. Посвідчення зі строком дії ліків видаватимуть на 5 років. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube