У Краматорську більшість закладів освіти ведуть саме дистанційне навчання — адже значна частина школярів та вчителів виїхали з міста через війну
Водночас зі змінами в уряді, у Краматорську вибухнув освітній скандал. Зʼясувалося, що МОН видало наказ щодо дистанційного навчання. Згідно з ним школи, які ведуть навчання лише онлайн, мають бути закриті. У Краматорську, який страждає від російських ударів та під загрозою оточення, більшість шкіл працює онлайн. А більшість учнів виїхали з міста. Проте вчителям та школярам вдалося відстояти своє право на освіту.
У краматорській Facebook-групі «Всі оголошення Краматорська» з’явився допис про те, що на одній із нарад міської влади з директорами шкіл нібито ухвалили плани залишити працюючими лише вісім шкіл. І навчання в них буде доступне тільки тим дітям, які зараз фізично перебувають у місті. Тобто ті учні, які виїхали, навіть дистанційно навчатись у «своїй» школі більше не зможуть. Батькам, мовляв, радять шукати нові школи за місцем фактичного проживання.
Крім того, за попередньою інформацією, планувалося скорочення вчителів. Тих, хто виїхав за кордон, можуть звільнити, а тих, хто виїхав до інших регіонів — скоротити. Пріоритет — лише для тих педагогів, які залишились у Краматорську.
Ці чутки викликали хвилю обурення. Учителі та батьки почали масово публікувати дописи із хештегами, звертаючись до МОН, аби захистити право на освіту для всіх дітей, незалежно від того, де вони зараз перебувають.
Журналісти Kramatorsk Post поговорили з учителькою однієї з місцевих шкіл. Вона зізналася: самі педагоги досі не мають офіційної інформації. Ще наприкінці навчального року їм повідомили, що можливі скорочення, але всі сподівалися, що цього не станеться.
«Уже тоді почали ширитися чутки, що можуть скасувати дистанційне навчання. Ми дуже сподівалися, що цього не буде. Але зараз усе тримається на рівні припущень і обговорень — жодної офіційної позиції ніхто не озвучив», — каже вона.
За її словами, у багатьох учителів — ті самі побоювання. Вони щодня працюють із відданістю і не хочуть втрачати своїх учнів, а тим паче — якісну модель навчання, яка допомагає дітям навіть у таких складних умовах. Батьки підтримали педагогів і також виступили проти можливого рішення.
Одна з учасниць флешмобу, пані Анна, мама учениці краматорської школи №12, розповіла, що отримала інформацію від класної керівниці: МОН справді оновило нормативні акти щодо організації дистанційного навчання в умовах війни. Йдеться про накази №1112 (від 7 серпня 2024 року) і №1115 (від 8 вересня 2020 року).
Відповідно до змін, із 1 вересня 2025 року: школи у Краматорську мали працювати дистанційно, але навчати лише тих учнів, які зареєстровані в місті або зараз там перебувають. Діти з-поміж ВПО, які виїхали в інші міста, мали шукати школи для навчання за новим місцем проживання.
Після хвилі критики та публічних звернень освітян, ситуація почала прояснюватися. В Управлінні освіти міста запевнили, що інформація про скорочення шкіл до восьми — не відповідає дійсності.
У Краматорську мають залишитися 20 шкіл, що працюватимуть дистанційно, і ще одна — у змішаному форматі в місті Перечин. Тобто загалом — 21 заклад. Остаточного рішення щодо реорганізації ще не ухвалили.
Щодо дітей ВПО, то, згідно з чинними правилами (пункт 6 Розділу II наказу №1115), вони мають право продовжувати навчання в українських школах дистанційно, якщо:
Тобто наявність статусу ВПО — достатня підстава, щоби дитина могла залишатися на дистанційному навчанні в «своїй» школі, навіть якщо вона живе в іншому місті чи країні.
Якщо дитина ходить до місцевої школи за кордоном — вона все одно може додатково навчатися в українській школі (5–8 годин на тиждень). Якщо ж не навчається за кордоном узагалі — то може проходити повний курс дистанційно.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.