Парламент розпочав підготовку змін у законодавство до майбутніх виборів — Офіс президента

Ірина Мудра розповіла, як ймовірно будуть проходити вибори в Україні після війни

Мудра, вибори
Заступниця керівника ОП заявила, що провести вибори так, як було до війни, не вдасться

Верховна Рада вже працює над змінами до Виборчого кодексу, аби підготувати країну до майбутніх виборів. Заступниця керівника Офісу президента Ірина Мудра розповіла, що виборчий процес доведеться адаптувати до реалій, у яких Україна опиниться після війни. І йдеться не лише про безпеку, а й про елементи перехідного правосуддя. Повернення до довоєнної системи голосування буде не швидким.

Про це Мудра розповіла в ефірі програми «NewsМейкер». За її словами, зараз умов для проведення виборів просто немає — війна триває, ризики залишаються надто високими, а мільйони українців усе ще перебувають за кордоном.

"Над змінами до Виборчого Кодексу, на скільки мені відомо, працює парламент, тому звісно, буде врахована ситуація, в якій ми будемо після війни...Тобто, повернутися до довоєнного стану і проведення виборів, як у нас було до війни, на жаль, не швидко можна буде", - сказала вона.

Водночас після перемоги, влада сподівається, що частина з них повернеться й зможе долучитися до виборчого процесу. Та жодного тиску не буде — кожен вирішуватиме сам, чи повертатися.

Вибори під час війни

На сайті парламенту з’явився законопроєкт про зміни до виборчого законодавства. Його авторами стали депутати від «Батьківщини», а також голова Верховної Ради Руслан Стефанчук і кілька представників «Слуги народу».

Серед пропонованих нововведень:

  • створення регіональних списків кандидатів,
  • чіткі квоти по регіонах (наприклад, 28 кандидатів — для Києва, 26 — для Львівщини),
  • гендерні квоти: щонайменше двоє кандидатів кожної статі у кожній п’ятірці списку,
  • нова система підрахунку голосів: враховуватиметься як підтримка партії загалом, так і голоси за окремих кандидатів,
  • поняття "невикористаних голосів" також впливатиме на розподіл мандатів.

Документ також передбачає більші повноваження партійних керівних органів — зокрема, у питанні жеребкування та формування списків. А от положення про вибори у громадах до 10 тисяч виборців пропонують виключити.

Цей законопроєкт викликав чимало обговорень. Деякі політики вважають його радше інформаційним сигналом, а не реальним планом.

Сам Руслан Стефанчук раніше підтвердив, що парламент справді готує окремий закон, який регулюватиме проведення перших виборів після завершення бойових дій. Особлива увага — військовим, внутрішньо переміщеним особам та громадянам за кордоном. Також ще не вирішено, чи проводити парламентські, президентські та місцеві вибори одночасно.

Згідно з даними КМІС, 71% опитаних не підтримують ідею виборів одразу після перемир’я, навіть якщо будуть базові гарантії безпеки. Більшість вважає, що до виборчих перегонів варто повертатися лише після завершення війни та укладення мирної угоди.

Слідкуйте за нами у Telegram

Image
Оперативні новини та разбори: Україна, світ, війна

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити