Мешканцям радять не панікувати і не використовувати хімію - природа сама впорається
У Дніпрі зафіксували зграї сарани, які масово знищують рослинність і можуть викликати алергію в людей. Біологи пояснюють це наслідками кліматичних змін та руйнування екосистеми після знищення Каховського водосховища. Слідом за комахами до міста потягнулися й жаби - вчені закликають не панікувати: це природна міграція, яка відбувається щороку.
Мешканці Дніпра пишуть, що зграї сарани спостерігають у південно-східних районах міста, зокрема на Перемозі-6. Крім Дніпра та Запоріжжя, нашестя також фіксують у Вінниці. Комахи не лише шкодять агросектору, а й можуть знищувати міські насадження та провокувати алергічні реакції у людей.
Доктор біологічних наук, завідувач кафедри Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету Роман Новіцький пояснив у коментарі "Першому Криворізькому", що такі явища рідкісні, але не аномальні. Вперше за останні 30 років в Україні спостерігається настільки масова поява сарани.
За словами Новіцького, після знищення Каховського водосховища був порушений природний баланс. Спекотне та посушливе літо створило ідеальні умови для масового розмноження комах. Додатковим фактором стала висока вітряність - сарану буквально заносить на сотні кілометрів.
"Ці зграї комах дуже залежать від вітру. Так, вони можуть бути і в нашій області. Але хвилюватися не варто - ситуація природна і тимчасова", - каже біолог.
Науковець закликає не застосовувати хімікати у боротьбі зі шкідниками. Це може завдати непоправної шкоди всій екосистемі.
"Уже є в інтернеті відео, як сотні горобців клюють сарану. Це природний механізм саморегуляції. Тож не треба втручатися - природа все відрегулює сама", - пояснив Новіцький.
Окрім сарани, мешканці східних регіонів фіксують велику кількість жаб, навіть далеко від водойм. На думку Романа Новіцького, це не аномалія, а звичайне сезонне явище:
"Я роздивився відео - це міграція так званої зеленої жаби. А дуже часто відбувається ще міграція сірої жаби - ропухи", - зазначив біолог.
Він наголосив: подібні процеси - частина природного циклу. І хоча нинішня концентрація комах і земноводних виглядає незвично, підстав для паніки немає.
Нашестя сарани вже завдало шкоди врожаям у південних регіонах України. Через війну, посуху та відсутність обробки ґрунтів, популяція шкідників зростає рекордними темпами. У деяких районах їхня щільність у 8-10 разів перевищує економічний поріг шкодочинності.
На Запоріжжі найбільше постраждала Кушугумська громада. Комахи навіть дісталися ботанічного саду в Запоріжжі. На Херсонщині сарана активно переміщується з очеретяних зон на соняшникові поля. На Одещині у Теплицькій громаді комахи з'являються в будинках. Фермери говорять про масштаби, небачені з 2000-х років.