Нашестя сарани, яке вже завдало шкоди врожаям у південних регіонах України, досягло Дніпропетровської області. Через війну, посуху та відсутність обробки ґрунтів, популяція шкідників зростає рекордними темпами. У деяких районах їхня щільність у 8–10 разів перевищує економічний поріг шкодочинності
Масове нашестя сарани, яке останніми тижнями фіксували в Херсонській, Запорізькій, Одеській та Вінницькій областях, тепер охопило і Дніпропетровщину. Хмари комах просуваються з території колишнього Каховського водосховища, яке після підриву дамби російськими військами перетворилося на сухий степ. А це ідеальне місце для розмноження шкідників.
За даними аграріїв, у деяких районах щільність сарани становить 40-80 особин на квадратний метр - це в кілька разів перевищує економічний поріг шкоди для врожаю. Найбільше страждають посіви соняшнику, зокрема на необроблених ділянках та узбіччях, де комах ніхто не стримує, повідомляє "Прямий".
"Це справжнє нашестя. В одній із громад сарана заполонила все - від узбіч до полів. Такого не було вже багато років", - каже фермер із Криворіжжя.
Експерти називають одразу кілька причин стрімкого зростання популяції сарани в Україні: кліматичні умови: тривала посуха, спека та відсутність опадів створили ідеальні умови для розмноження сарани.
Другий та найбільш ймовірний фактор - це те, що через повномасштабне вторгнення Росії багато сільськогосподарських земель не обробляються. Зокрема, на окупованих територіях зупинилась обробка ґрунтів, розкидані поля та залишки врожаю стали живильним середовищем для шкідників.
Підрив Каховської ГЕС - третій фактор. На місці колишнього Каховського водосховища виник сухий степ із очеретяними заростями, де комахи масово відкладають яйця. Порушення біобалансу - четверта причина. Через війну зменшилась кількість природних ворогів сарани (птахів, хижих комах), а в зонах бойових дій зупинилась регулярна інсектицидна обробка полів.
"Сарана здатна перелітати на десятки кілометрів, особливо за вітряної погоди. Це робить ситуацію неконтрольованою, якщо не реагувати швидко", - попереджають спеціалісти.
Запорізька область: найбільше постраждала Кушугумська громада. Комахи навіть дісталися ботанічного саду в Запоріжжі. На Херсонщині сарана активно переміщується з очеретяних зон на соняшникові поля. На Одещині у Теплицькій громаді комахи з'являються в будинках. Фермери говорять про масштаби, небачені з 2000-х років.
Фахівці радять: регулярно обстежувати поля, особливо соняшникові посіви; за перевищення порогу шкодочинності - терміново застосовувати інсектициди; завчасно попереджати пасічників і населення про хімічну обробку; координувати дії з місцевою владою та екстреними службами.