З початку великої війни в Україні звільнились 12% вчителів: йдеться про десятки тисяч

Окрім звільнення педагогів, суттєвими проблемами залишаються доступ до освіти, енергетична незалежність шкіл та безпека

Вчителі
Вчителів в Україні поменшало на десятки тисяч

З початку повномасштабного вторгнення вчительський склад в Україні скоротився на 12%. Це майже 40 тисяч педагогів. Крім того, понад 40% учителів налаштовані піти з професії до 2030 року.

Про це повідомили на брифінгу Міністерства освіти і науки, який був присвячений підсумкам 2024 року. Наразі в Україні налічують 282 тисячі вчителів, втім 40% з них планують піти з професії до 2030 року. Серед мотивів, які б вплинули на те, щоб вчителі лишились на роботі, називають зменшення бюрократії та збільшення оплати праці. Дослідника звертають увагу, що бюрократія у школах впливає на мотивацію освітян навіть більше за розмір заробітної плати.

Загалом серед українських вчителів 47% задоволені умовами праці. Серед позитивних моментів роботи називають спілкування з учнями, колегами та адміністрацією закладів, а серед негативних - неадекватне навантаження на роботі, оцінка роботи суспільством та низька грошова винагорода. Окрім звільнення вчителів, суттєвими проблемами залишаються доступ до освіти, енергетична незалежність шкіл та безпека.

"Якою б якісною дистанційна освіта не була, вона все одно провокує, формує і поглиблює освітні втрати і розриви. Починаючи з 2022 року одночасно вчаться різні категорії учнів. Через це ми втратили учнівську однорідність і маємо на це реагувати. Саме тому однією з політик, якими опікувалося міністерство у 2024 році, була “Школа офлайн”", - сказала заступниця міністра освіти і науки України Надія Кузьмичова.

Завдяки цій програмі до навчання офлайн вдалося повернути 102 тисячі дітей. Для забезпечення навчання доставили 240 тисяч девайсів, закупили 518 шкільних автобусів, 7,5 млрд грн виділили на облаштування укриттів у навчальних закладах у прифронтових та прикордонних територіях. У партнерстві з ЮНІСЕФ придбали генераційне або енергоощадне обладнання для 800 шкіл, додали в МОН.

Україна може втратити понад 100 тисяч вчителів в найближчі роки

Проблема нестачі вчителів набирає обертів в Україні, особливо на тлі повномасштабної війни. Прогнозоване незадоволення вчителів свідчить про серйозний кадровий дефіцит. Навіть без нових соціальних потрясінь, до 2030 року в Україні бракуватиме близько 108 тисяч вчителів.

Крім того, вчительська спільнота стає старшою: середній вік педагога в Україні - 45 років. Причому понад третина викладачів перебуває у передпенсійному та пенсійному віці.

Нагадаємо, з січня цього року почала діяти ще одна ініціатива уряду, "вчительська тисяча", - доплата вчителям за особливі умови праці в умовах війни. В автоматичному режимі доплати нарахують усім українським вчителям. Гроші платитимуть до кінця війни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube