Європейський центральний банк збільшив облікові ставки: які причини та як це вплине на курс долара та євро

Стало відомо, як збільшення ставок ЄЦБ вплине на курс валют

Курс долара та євро
Курс долара та євро

Восени Європейський центральний банк ухвалив рішення підвищити базові облікові ставки в рамках заходів щодо боротьби з інфляцією в єврозоні. В результаті ключову кредитну ставку було підвищено на 0,25% — до 4,5% річних, а ставку за депозитами було підвищено з 3,75% до 4,0% річних (найбільше з 1999 року). Експерти пояснили, до чого це призвело та як це може вплинути на курс долара та євро.        

Як передає Мінфін, аналітики пророкували досить тривалий тайм-аут у процесі підвищення ставок. Причиною для такого рішення Європейського центрального банку про збільшення ставок стала, зокрема, інфляція. Зазначається, що в 20 країнах, які використовують євро, інфляція лишалася значно вище за показник у 2%, який встановив регулятор. При цьому насичений ринок праці підштовхує зростання заробітних плат, а високі витрати на енергоносії продовжують тиснути на ціни.       

Підвищує ризики високих цін на енергоносії також і війна в Україні, а тепер ще й на Близькому Сході. Це один з факторів, який може спрацювати на користь рішення європейських чиновників підвищити ставку ще на 0,25%, щоб боротися з інфляцією.     

Що відбувається зараз?

Урядовці Німеччини оголосили про скорочення ВВП за цей рік на 0,4%. При цьому Міжнародний валютний фонд прогнозує, що найбільша економіка Європи скоротиться на 0,5%. Німецькі аналітичні центрі прогнозують падіння ВВП на 0,6% за поточний рік.   

Водночас у Банку Франції зазначають, що зростання промислового виробництва в країні в третьому кварталі 2023 року майже припинилося. Французькі аналітики вважають, що французька економіка за цей рік зросте на 0,8%: це нижче за раніше озвучені прогнози. Такі ж стримані прогнози щодо ВВП інших країн Європейського Союзу. 

 "Зараз ЄЦБ вирішуватиме дилему: зберегти ключову ставку у жовтні на тому ж рівні, або все ж таки ризикнути і підвищити ще на 0,25% річних, щоб посилити свої досягнення у боротьбі зі зростанням цін", - зазначає в матеріалі аналітик Олексій Козирев.   

Політичні та військові ризики   

Наразі на збереження високих політичних та геополітичних ризиків впливає й війна в Україні. Зокрема, на тлі загострення ситуації між США та Китаєм частина інвесторів йде з китайського ринку: натомість вони надають перевагу активам в США або в Європейському Союзі.     

При цьому значний дефіцит бюджету США забезпечує рекордну дохідність американських казначейських зобов'язань (близько 5% річних), що лише посилює конкуренцію за капітал між економіками США та ЄС. Це значить, зауважує аналітик Олексій Козирев, що "епоха високих ставок" ще триває.Тобто, в Європейського центрального банку все ж є аргументи на користь підвищення ставок на 0,25% ще до кінця 2023 року. Адже й голова ЄЦБ Крістін Лагард не виключила подальшого підвищення базових ставок у разі потреби.

Однак аналітик вважає, що регулятор не наважиться на ще одне підвищення і збереже ставки на такому рівні: за депозитами 4% річних, базова ставка за кредитами 4,5% річних, ставка за маржинальними кредитами 4,75% річних.     

Що буде з курсом валют?

Експерт поділився своїм прогнозом щодо пари долара та євро до засідання Федерації резервів США (1 листопада). На думку аналітика, це буде коридор пари в межах від 1,049 до 1,073 долара за євро.   Водночас український бізнес та громадяни вже адаптувалися до суттєвих коливань курсу валют. Зокрема, йдеться й про стрибки до 1 гривні за короткі проміжки часу. До того як ЄЦБ оголосить про своє рішення (щодо того, чи будуть знову збільшувати ставки), експерт вважає, на нас чекають стрибки курсу євро як безготівкового, так і готівкового на ралі за парою євро/долар на зовнішніх майданчиках.   

"За моїми прогнозами, якщо на міжбанку котирування долара в цей період перебуватимуть в межах 36,52−36,65 гривень, то через перерахунок пар євро/долар і долар/гривня курс безготівкового євро до 1 листопада перебуватиме в межах від 38,30 до 39,33 гривні. Офіційний курс євровалюти цими днями особливо не відрізнятиметься від котирувань міжбанку на цей день", - пише Олексій Козирев.   

Водночас на думку експерта, з готівковим ринком буде трохи складніше, адже торговці почнуть закладати ширші рівні спреду під час валютних ралі за парою євро/долар на зовнішніх майданчиках. Власники обмінників фінкомпаній та банки встановлять спред у період найбільшої волатильності на міжнародних ринках у межах від 25−30 копійок до 1 гривні.     

Банки, переконаний аналітик, традиційно будуть більше страхуватися: котирування фінустанов за готівковим євро перебуватимуть в межах широкого коридору купівлі та продажу від 38,50 до 41,20 гривні. Пункти обміну валют, вважає аналітик, фінкомпаній продовжать працювати у вужчому коридорі від 39,70 до 40,90 гривень.

Які прогнози щодо курсу гривні?

Раніше фінансовий аналітик Олексій Козирев ділився прогнозом щодо курсу валют на цей тиждень. На думку експерта, сильних коливань Національний банк України не допускатиме. Курс долара на міжбанку у період із 23 до 27 жовтня перебуватиме в межах від 36,48 до 36,75 гривні із тенденцією до невеликого зростання котирувань у межах, які дозволить Нацбанк. Пара євро/долар цього тижня перебуватиме в межах коридору від 1,042 до 1,07 долара з найбільшими коливаннями у період із вівторка до четверга на міжнародних економічних та військових новинах, а також перед та під час оголошення рішень ЄЦБ щодо відсоткової ставки. Курс безготівкового євро на торгах протягом цього тижня істотно коливатиметься в межах від 38,01 до 39,32 гривні за євро.

При цьому не так давно експерти Міжнародного валютного фонду поділилися своїм прогнозом щодо курсу валют в Україні на найближчі роки. Аналітики МВФ вважають, що долар США перетне позначку в 50 гривень. Проте це станеться не одразу, а поступово. Згідно з прогнозом аналітиків Міжнародного валютного фонду, курс валют найближчими роками змінюватиметься таким чином:

  • 2023 рік – 37,5 гривні за долар;
  • 2024 рік – 41,4 гривні за долар;
  • 2025 рік – 46 гривень за долар;
  • 2026 рік – 48,9 гривні за долар;
  • 2027 рік – 51,3 гривні за долар;
  • 2028 рік – 53,9 гривні за долар.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube