Чи почнеться у 2024 році світова економічна криза і як це вплине на курси долара та євро в Україні

Сполучені Штати та Європа навіть у випадку рецесії не припинять підтримувати Україну, яка вирішує для них питання безпеки Європи

Економіка США є основним драйвером світової економіки, саме від її стану залежить, бути чи не бути світовій кризі
Економіка США є основним драйвером світової економіки, саме від її стану залежить, бути чи не бути світовій кризі

Через війну українці настільки занурені у вирішення сьогоденних проблем, що не мають часу і бажання подивитись, що нас чекає у перспективі, яким курсом йде і куди так би мовити весь корабель. Але в експертному середовищі йде напружена робота з аналізу перспектив та ризиків. Немає сенсу навіть пояснювати, які наслідки може мати та який удар по нам може нанести така загроза як світова економічна криза. У даній статті я спробую розібратись, чи може вона статися найближчим часом, наскільки вона вірогідна та як саме може вплинути на життя українців, курси долара, євро, доходи та майбутнє нашої держави. 

Що насправді відбувається з американською економікою та які перспективи розвитку ситуації

На даний момент мало хто сумнівається, що економіка США є основним драйвером світової економіки, саме від її стану залежить, бути чи не бути світовій кризі. Що треба знати про стан економіки США? Усі «експерти», хто прогнозує настання в Америці кризи чи «крах долара», вказують на чотири основні проблеми, які свідчать, що це станеться «вже скоро». Розберемося з тим, наскільки це реально:

Чи почнеться у 2024 році світова економічна криза і як це вплине на курси долара та євро в Україні 1

  • Державний борг досяг фантастичної відмітки 33 трлн. дол. і продовжує зростати. Через збільшення величину боргу ми постійно спостерігаємо суперечки у конгресі з приводу фінансування, загрози т.н. «шатдаунів», тобто припинення фінансування державних установ, розмір фінансової допомоги Україні тощо та взагалі будь-яких видатків. Виглядає так, ніби в них справді проблеми. Але порівняння з іншими країнами показує, що високий показник державного боргу у відношенні до ВВП – це нормальна ознака розвинених держав. Вони залучають у свою економіку величезні кошти і використовують їх для розвитку технологій, інфраструктури освіти. Це дозволяє їм тримати такі темпи розвитку та забезпечує найвищий рівень ВВП та багатства на душу населення. А як же суперечки та «шатдауни»? Не слід їх переоцінювати – у США публічна та відкрита політика, вони люблять усе обговорювати та торгуватися між собою.
  • Дефіцит торгівельного балансу. На сьогодні становить 58 млрд. дол. на місяць. Це означає, що Америка купує товарів більше, чим виробляє. Наскільки це велика проблема? Усе залежить від того, наскільки американська економіка ефективно використовує ці товари, і за певними ознаками видно, що так воно і є. Але про це трохи пізніше.

Чи почнеться у 2024 році світова економічна криза і як це вплине на курси долара та євро в Україні 2

  •  Інфляція. Якщо послухати, що говорять основні спікери Федеральної резервної системи (ФРС), у них колосальні проблеми з інфляцією. Але інфляція у США становить на даний час 3,8% на рік і ФРС успішно її давить, вчасно приймаючи рішення про наприклад підвищення ставок та відстежуючи стан економіки. Тут https://ru.investing.com/analysis/article-200307982 видно, що США належать до країн світу з найнижчою інфляцією. За нашими мірками її взагалі майже нема.
  • Скорочення долі долара США у міжнародних розрахунках та резервах. Це відбувається, але дуже повільно і в цьому немає нічого фатального. Світ розвивається, з’являються нові економічні центри в Азії, це не той руйнівний процес, як хотіли б деякі країни-терористи.
    Отже, названі проблеми не можуть бути причиною кризи самі по собі.

Окрім того, весь 2023 рік ми спостерігали, як американська економіка постійно намагалася «рвонути з місця», створюючи нові робочі місця, стимулюючи внутрішній попит, і тільки застереження інфляції змушувало ФРС гальмувати передчасний перегрів зростанням ставок. Тобто, американська економіка має внутрішній потенціал і не демонструє ніяких передумов колапсу.

Немає ніяких сумнівів, що США як мінімум ще наступні десятиліття залишатимуться лідером та основним драйвером розвитку планети, а долар США – центральною розрахунковою одиницею. Він занадто зручний, до нього занадто звикли. З цим згоден екс-міністр фінансів США, професор Гарварда Ларі Саммерс, який до речі є на сьогодні одним з найбільш авторитетних архітекторів американської фінансової системи:

«Альтернатив долару нема. Європа - музей, Японія – притулок для старих, Китай - тюрма, а біткоин – експеримент»

Керівництво Федеральної резервної системи дійсно дуже добре попрацювало цього року і перспективи значно покращились. Вони змогли нівелювати банківську кризу та задавити інфляцію. Але не все так спокійно та безхмарно. У світових фінансових центрах ми постійно чуємо про «можливість рецесії», сценарії «мя’кої та жорсткої посадки». Але насправді за усіма цими м’якими та заспокійливими професійними термінами приховано завуальоване (і не дуже завуальоване) обговорення можливості настання у найближчому майбутньому т.н. «рецесії», тобто тривалого економічного спаду, кризи. Наскільки це може бути серйозно?

Чи можлива криза?

Так.

Вона можлива тому, що за час багатолітнього періоду стабільного зростання та «дешевих грошей» могли бути накопичені внутрішні структурні проблеми. Ми їх не бачимо, але їх відчувають керівники ФРС та основні оператори на глобальних фінансових ринках, тому вони обговорюють різні негативні сценарії.

Тобто криза цілком можлива, незважаючи на те, що явних економічних передумов для неї немає. Головним ризиком, про який говорять зараз всі інвестори світу, є політичний ризик. У світі наростає міжнародна та воєнна напруга. Вже другий рік йде наша страшна війна прямо на рубежі Європи, почався такий само небезпечний конфлікт на Близькому Сході, відбуваються тривожні події в Азії навколо Тайваню та в Кореї, відбуваються торгівельні війни та суперечки щодо впливу на сировинні країни, під загрозою основні шляхи світової торгівлі. Усе це може спричинити додаткові кризові явища, разом з війнами прийде економічний спад та зубожіння.

Як можлива криза вплине на Україну? Що буде з нашою економікою, з курсами долару та євро?

Що станеться з нашою економікою, якщо кризові явища у світі все-таки досягнуть стану глобальної рецесії? Як не дивно, нічого фатального. В нас банально немає таких експортних галузей, які можуть втратити якісь ринки та спричинити циклічне складання економіки. Наше зерно матиме незмінний попит (якщо звісно ми подолаємо проблеми його постачання). Сполучені Штати та Європа навіть у випадку рецесії не припинять підтримувати Україну, яка вирішує для них питання безпеки Європи. Це означає, що потік фінансової допомоги може і стане меншим, але все рівно зберігатиметься, валютні резерви підтримуватимуться на високому рівні, курси національної валюти відносно долара та євро залишатимуться стабільними та не перевищуватимуть прийняті НБУ прогнози.

Експерт з інвестицій та фінансових ринків
Андрій Богатирьов

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube