Європа зацікавлена в українських мігрантах: демограф розповів, що чекає біженців після закінчення війни

Після закінчення війни в Україні країни ЄС можуть не дуже активно заохочувати біженців повертатися додому, буде створено такі умови, коли люди захочуть залишитися

Українські біженці у Європі
Європа зацікавлена в українських мігранта після закінчення війни

Європа зацікавлена у тому, щоб українські біженці не повертались додому після завершення війни. Цілком ймовірно, що мігрантам з України у державах ЄС створять дуже заохочуючі умови, щоб мінімізувати відтік тих, хто захоче виїхати з Євросоюзу. У будь-якому разі Україна має підтримувати зв'язок зі своїми громадянами, щоб вони не втрачали своєї української ідентичності. 

Саме так прокоментував результати дослідження мюнхенського інституту ifo щодо мігрантів з України кандидат економічних наук, завідувач сектору міграційних досліджень Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи Олексій Позняк в етері Громадського радіо. Він скептично оцінив дані щодо того, що 35% українців повернуться додому, зауваживши, важко оцінити реальний відсоток повернення, адже відповіді людей залежать від реалій війни та обставин, у яких вони перебувають.

"Досить важко говорити про ці показники. Річ у тому, що люди відповідають, виходячи із сьогоднішньої ситуації. Коли завершиться війна, і зміниться політика західних країн стосовно наших вимушених мігрантів, буде зовсім інша реальність", — пояснює він.

Позняк зазначив, що багато українців можуть змінити своє рішення щодо повернення в Україну. Утім, він погоджується, що цифра у 35% є більш песимістичною. Він підкреслив, що ті, хто вже повернувся, зазвичай виїжджали на початку війни, а серед тих, хто повернувся, є багато киян.

"Але якщо говорити про експертні оцінки, то 35% — відповідає більш песимістичним очікуванням, ніж оптимістичним", — каже експерт.

Позняк підкреслив, що потреба в мігрантах у Європі зростає. Проте, після закінчення війни, країни ЄС можуть не заохочувати біженців повертатися в Україну.

"Європа просто може створювати ситуації, за яких велика частина мігрантів вирішить залишитися", — пояснив Позняк.

За його словами, європейські країни зацікавлені у працьовитих мігрантах, які можуть сприяти економічному зростанню, а не тих, хто отримує соціальну допомогу.

"Скажімо, зараз поляки дозволяють українським лікарям працювати за спеціальністю, але це скоріше виняток, ніж право для українців. З одного боку так, вони зацікавлені в цих людях, але вони не зацікавлені в тому, щоб українці створювали напругу на висококваліфікованих сегментах ринку праці. Тому що їхнє населення буде сприймати це не дуже добре", — зауважив фахівець.

Олексій Позняк також зазначив, що масове повернення українців неможливе без поліпшення безпекової ситуації. За його словами, важливо підтримувати зв’язки з мігрантами, щоб вони не втрачали українську ідентичність, адже це стане основою для повернення, коли ситуація стабілізується. 

Кожні сто днів війни зменшують кількість охочих повернутися додому

Майже 25 % українських біженців у Європі прагнуть оселитися у країнах ЄС на тривалий термін. При цьому 35% біженців хочуть повернутися в Україну як тільки ситуація стане безпечнішою. Лише 4% біженців планують повернутися додому попри постійні обстріли РФ та небезпеку. Кожні 100 днів війни зменшують кількість охочих повертатися в Україну. 

Польща готується приєднатися до нової системи в'їзду та виїзду (EES), яка підвищить безпеку та спростить прикордонні перевірки для громадян третіх країн, що перетинають зовнішні кордони Шенгенської зони. Цього тижня польський уряд ухвалив законопроект, який узгоджує національне законодавство з європейськими нормами, зокрема щодо контролю над короткостроковими поїздками іноземців до ЄС.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube