Євродепутатка від Латвії щонайменше 20 років працювала на ФСБ – розслідування

Читать на русском

Вона проводила заходи на підтримку рф, просила на це гроші та звітувала кураторам спецслужби рф

Читать на русском
Тетяна Жданок та ФСБ
Тетяну Жданок завербувала ФСБ. Колаж: Інформатор

Вона проводила заходи на підтримку рф, просила на це гроші та звітувала кураторам спецслужби рф

Розслідувачі Re:Baltica, The Insider та Delfi.ee заявили, що депутатка Європарламенту від Латвії Тетяна Жданок взаємодіяла з працівниками російської ФСБ. Вона начебто працювала з кураторами з П'ятої служби щонайменше з 2004 року. Сама ж вона заперечує цей факт, а у Латвії її дії не кваліфікують як злочин.

Про це йдеться у матеріалі The Insider. Також відомо, що у Європарламенті розпочали відповідне розслідування.

Відомо, що напередодні було зламано переписку депутатки. Зазначається, що з 2005-го вона вже листувалася зі своїм куратором – співробітником управління ФСБ Санкт-Петербурга Дмитрієм Гладеєм. Зокрема, просила у нього гроші на проведення заходів. До одного з листів було додано проєкт порядку денного конференції в Таллінні та Нарві, яку спонсорували два парламентські блоки – фракція "Зелених" Європарламенту і Європейський вільний альянс. Ще одне вкладення – проєкт пресрелізу про конференцію.

Тоді ж Служба внутрішньої безпеки Естонії у публічному звіті заявила, що Європейський російський альянс, членом якого є Жданок, є прикриттям ФСБ. Її створення “підготовали у Санкт-Петербурзі та подали як тріумф у доповіді безпосередньо директору ФСБ”. Виявилося, що політикиня регулярно зустрічалася з Гладеєм у Європі та москві, але мета і характер їхніх особистих розмов ніколи не згадувалися в листах.

Жданок організовувала громадські слухання в Європарламенті, які були присвячені ставленню естонської влади до бурхливих протестів у Таллінні після перенесення пам'ятника радянському солдату. Також вона запустила у Латвії радіопередачу під назвою “Час русской школы”, де попереджали росіян, які живуть у країні, про “можливі проблеми, пов'язані з відправленням дітей із російських сімей у латиські (мовні) школи”. Вона казала, що готує майбутню виставку в Європарламенті під назвою “Росіяни Латвії”, щоб представити етнічних росіян істинно корінним населенням європейської країни.

У 2010-му вона представила Гладею проєкт плану з просування святкування у Латвії російського Дня перемоги. Зокрема, просила про виділення 6 тисяч доларів на додаток до фінансування, яке Жданок мала отримати як офіційний організатор, будучи євродепутаткою. На ці гроші вона купували георгіївські стрічки, а також їх спрямовували на створення документального фільму про поїздки латвійських ветеранів до Австрії та Бельгії для участі у святкуванні 65-ї річниці визволення Відня від Третього рейху.

У розслідуванні йдеться, що Жданок і Гладей співпрацювали до 2013 року. Пізніше останній познайомив політикиню з людиною на ім'я Сергій Красін, якій вона почала напряму надсилати агентурні звіти. Також із нею працювали й інші куратори.

Як відреагувала Тетяна Жданок

Сама ж Жданок у коментарі Delfi стверджує, що нібито не працювала ніколи і наразі не працює з російськими спецслужбами. За її словами, публікація про її зв’язки з офіцерами ФСБ може бути пов'язана з проведенням заходу пам'яті жертв Голокосту. Вона додала, що злам особистих повідомлень без санкції правоохоронних органів неприпустимий і є крадіжкою особистих даних.

“Заявляю, що залякати мене не вдасться. Я і мої однодумці будемо продовжувати використовувати трибуну ЄП для боротьби з неофашизмом”, – йдеться у заяві.

Реакція Латвії

Вже 30 січня Служба державної безпеки країни заявила, що дії Тетяни Жданок “не кваліфікуються як злочин”. У відомстві пояснили, що не можуть вважати це протиправним, адже дії припадали на період із 2004 до 2013 року. Водночас обіцяють “оцінити інформацію”.

“До 2016 року закони Латвії не передбачали кримінальної відповідальності за сприяння іноземній державі чи іноземній організації, яка була спрямована проти Латвійської Республіки”, – сказали у заяві.

Що кажуть у Європарламенті

Ще 29 січня стало відомо, що в ЄП розпочали розслідування через інформацію про Жданок. Голова Європейського парламенту Роберта Мецола під час пресконференції заявила, що контактує з прем’єр-міністром Латвії, а також з лідерами інших країн, щоб уникнути подібних інцидентів у майбутньому.

“Крім того, у світлі міркувань безпеки я ухвалила рішення про те, що захід, організований відповідним членом Європейського парламенту, запланований на вчора, 31 січня, не відбудеться в приміщенні Європейського парламенту. Я і всі служби вважали це необхідною дією, яку слід було вжити”, – сказала Мацола.

Агенти ФСБ: останні новини

В Україні також викривають та затримують агентів російських спецслужб. Зокрема, СБУ затримала у Києві колишнього посадовця Мінвугілля за підозрою у співпраці з фсб рф. За даними слідства, ексчиновник, який після 2014 року позиціонував себе як "політичний експерт", проводив інформаційні диверсії проти України. Також він пропагував приєднання східних регіонів України до Ростовської області.

Також контррозвідка викрила агента рф, який збирав розвіддані на прикордонній території Сумської області. Чоловіка завербували ще до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, а до травня 2022 року він обіймав посаду заступника однієї з об’єднаних територіальних громад регіону.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.