По всій Україні десятки років працювали камери відеоспостереження, до яких мала доступ ФСБ - розслідування

Сервери камер розташовані у Москві, вони належать компаніям, що мають зв'язки з ФСБ росії

Камери TRASSIR/DSSL
Російські камери масово закуповували й встановлювали державні підприємства України, приватний бізнес та звичайні українці в свої домівки

В Україні два десятиліття працювали тисячі камер відеоспостереження з програмним забезпеченням від російського виробника TRASSIR/DSSL. Вони могли роками передавати інформацію на сервери, які розташовані у росії, до них був доступ у ФСБ. Використання цих камер Україна обмежила тільки після повномасштабного вторгнення, проте TRASSIR може повернутися на ринок України під виглядом закордонних девайсів.

Про це йдеться в розслідуванні "Схем". Зазначається, що журналісти провели експеримент, який показав, що відео з таких камер, за допомогою російського софту, перш ніж з'явитися на телефоні чи комп'ютері споживача, потрапляє на сервери, розташовані у Москві. Самі сервери належать компаніям, що мають зв'язки з ФСБ росії.

"Схеми" вказали, що камери з програмним забезпеченням TRASSIR упродовж останніх двох десятиліть масово закуповували й встановлювали державні підприємства України. Зокрема ЧАЕС та Адміністрація морських портів. Купували такі камери й пересічні українці для своїх приватних осель, а також приватний бізнес.

Використання цих камер Україна обмежила тільки 27 лютого 2022 року. Тоді спеціальна комісія при Держспецзв'язку схвалила рішення, згідно з яким всі українські інтернет-провайдери мали заблокувати доступ до десятків мільйонів IP-адрес рф, зокрема серверів компанії TRASSIR.

"Але й досі, увімкнувши VPN (сервіс з підміни IP-адреси), користувачі мають можливість користуватись цим російським софтом - відправляючи таким чином весь відеопотік на сервери у Москві, що підтвердив експеримент, - йдеться в розслідуванні "Схем".

Бренд TRASSIR належить російській компаній DSSL, яка працює в Україні щонайменше 20 років. Одним із її ключових постачальників є фірма "Трассір ЄС", там заявили, що розірвали угоду щодо використання ПЗ TRASSIR у квітні 2023 року.

"Схеми" також звернулись до державних органів, які мали б контролювати розповсюдження російського софту в Україні та завчасно попередити про ризики під час використання ПЗ TRASSIR. В СБУ заявили, що звертали на цей софт увагу ще у 2020 році. Тоді Львівська ОДА оголосила тендер на закупівлю камер з російським софтом, а спецслужба попередила, що програмне забезпечення дозволяє розпізнавати номерні знаки авто, залізничні номери потягів, обличчя водіїв, пасажирів. А це росіяни могли використати для отримання інформації про пересування військової техніки залізничним транспортом та загальними автошляхами. Тендер скасували.

Проте на ситуацію з використанням TRASSIR на всій території України це майже не вплинуло. А у травні 2022 року, вже у розпал повномасштабної війни, Держспецзв'язку попередило "органи сектору безпеки та оборони" про те, що "компанія TRASSIR/DSSL співпрацює з федеральними міністерствами та службами сектору безпеки рф".

"Наразі залишається й інший ризик: TRASSIR може повернутися на ринок України під виглядом закордонного продукту, зокрема AziGuard румунської компанії AziTrend. Це румунське ПЗ, але судячи з рекламних роликів компанії, складається зі софту TRASSIR. Український постачальник "ТРАССІР ЄС", як повідомила його керівниця, вже з ними співпрацює", - попередили "Схеми".

Українець через приховані камери планував транслювати росіянам переміщення ЗСУ

Наприкінці жовтня СБУ затримала чоловіка, який планував транслювати російським спецслужбам рух техніки українських військових. За покроковою інструкцією, яку йому надіслали, чоловік мав придбати бездротові відеокамери. Після цього він мав їх встановити в електрощити, які розташовані вздовж доріг обласного значення. Чоловіку видали спеціальну карту-схему, за якою він мав побачити, де треба поставити камери. Також він мав їх якісно замаскувати. За планом, який вигадали вороги, ця спеціальна техніка мала б в онлайн-режимі видавати в інтернет будь-який рух підрозділів ЗСУ по автомагістралях південно-східних областей України.

Йому повідомлено про підозру у державній зраді. Тепер йому загрожує 15 років позбавлення волі, або довічне.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube