У документі Брюссель уточнює, чи можна відправляти в Україну військових ЄС
У ЄС узгодили проєкт гарантій безпеки для України. Вони стосуються широких зобов'язань щодо безпеки України в її захисті від Росії. Йдеться про політичну, військову та економічну допомогу, гарантії розраховані на вступ України до ЄС і НАТО.
Як повідомляє Welt, договір планується підписати не пізніше початку липня. Угоди призначені для застосування доти, доки Україна не приєднається до ЄС та НАТО, пише видання.
"ЄС запевняє Україну у негайних консультаціях у разі подальших атак", йдеться у проєкті документа. При цьому договір "виключає пряму участь солдатів ЄС разом із українськими солдатами у бойових діях проти росії".
Згідно з інформацією видання, відповідальні посли 27 держав-членів Союзу нещодавно погодили текст на одинадцяти сторінках під грифом "конфіденційно", який зараз обговорюється між Європейською службою зовнішніх дій та урядом у Києві.
У документі, з яким ознайомилася ця газета, йдеться про те, що "Європейський Союз та його держави-члени відіграють ключову роль у безпосередній і довгостроковій безпеці та стійкості України через військову, цивільну, гуманітарну, фінансову, торговельну та економічну підтримку, розміщення переміщених осіб, підтримку реформ, реконструкції, а також через обмежувальні заходи та дипломатичну підтримку".
Зокрема, ЄС запевняє Україну в негайних консультаціях у разі подальших атак. У проекті від 27 країн ЄС йдеться про те, що "у разі майбутньої агресії Європейський Союз і Україна мають намір провести консультації протягом 24 годин щодо потреб України, підтримуючи її право на самооборону відповідно до статті 51 статуту ООН.
Однак це виключає безпосередню участь військових ЄС разом із українськими військовими у бойових діях проти Росії. Однак Брюссель обіцяє Україні продовження поставок летальної та нелетальної зброї, продовження навчання військових, допомогу в реформуванні сектору безпеки, підтримку в розмінуванні країни та співпрацю в протидії гібридним загрозам і кібератакам.
Фонд підтримки України у 2024 році матиме бюджет 5 мільярдів євро. Подальші порівняльні щорічні збільшення можна передбачити до 2027 року. Однак це залежить від того, чого буде потребувати українська армія в майбутньому та які додаткові двосторонні внески зроблять країни ЄС.
У той же час ЄС зобов'язується надати Києву масштабну підтримку у відбудові. Ймовірно, для цього знадобиться фінансова допомога, яка становитиме принаймні високий тризначний діапазон мільярдів. Ще в лютому 2023 року Світовий банк оцінював вартість відновлення країни в 411 мільярдів доларів. Відтоді масштаби руйнувань значно зросли. Високопоставлений дипломат ЄС приватно натякнув на те, наскільки складним буде цей виклик для європейців.
"У якийсь момент нам також доведеться брати участь у фінансуванні реконструкції сектора Газа як головному донору", — сказав він.
ЄС хоче взяти на себе зобов'язання щодо безпеки насамперед під тиском уряду в Києві. Однак ці зобов'язання мають не більшу юридичну силу, ніж двосторонні угоди про гарантії безпеки. Згідно з внутрішньою інформацією ЄС, лише сім країн-членів надали такі гарантії: Німеччина, Данія, Франція, Італія, Фінляндія, Нідерланди та Латвія. Ще сім країн ЄС відмовляються укладати двосторонні угоди з Україною щодо зобов'язань у сфері безпеки: Словаччина, Угорщина, Хорватія, Болгарія, Кіпр та нейтральні держави Ірландія, Австрія та Мальта. Швейцарія і Туреччина, які не входять до ЄС, також не хочуть погоджувати безпекову угоду з Києвом.
На саміті ЄС наприкінці червня 2023 року 27 держав-членів погодилися взяти на себе "майбутні зобов’язання щодо безпеки" перед Україною. Під час переговорів останніх місяців три нейтральні держави наполягали на тому, що ЄС, на відміну від окремих держав-членів, не повинен надавати гарантії безпеки, а лише брати на себе зобов’язання щодо безпеки. З точки зору цих країн, зобов'язання є менш обов'язковими, ніж гарантії.
Як зазначається, пакет для України включає дев’ять пріоритетів майбутніх безпекових зобов’язань з боку ЄС:
Нагадаємо, що першою країною, яка підписала двосторонній договір про безпеку з Україною, стала Велика Британія. Потім до договорів доєдналися Німеччина та Франція.
Також Україна підписала угоду про безпекові гарантії з Італією та Канадою. Нещодавно президент України Володимир Зеленський і прем‘єр-міністр Данії Метте Фредеріксен також підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки – тобто, Данія доєдналася до "клубу".
3 квітня 2024 року країн-підписантів побільшало: президент України Володимир Зеленський та президент Фінляндії Александр Стубб підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку. Фактично, Фінляндія стала восьмою країною, з якою укладено безпекову угоду.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.