Україна підписала безпекову угоду з Фінляндією: що передбачає документ

Документ знаменує собою новий рівень партнерства між двома країнами

Україна підписала безпекову угоду з Фінляндією
Президент України Володимир Зеленський і Президент Фінляндії Александр Стубб

3 квітня 2024 року Президент України Володимир Зеленський та Президент Фінляндії Александр Стубб підписали історичну Угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку. Фактично, Фінляндія стала восьмою країною, з якою укладено безпекову угоду.

Як повідомили в Офісі Президента, документ знаменує собою новий рівень партнерства між двома країнами. Також угода свідчить про непохитну підтримку Фінляндією суверенітету та територіальної цілісності України.

Ключові положення Угоди

  • Довгострокова військова та фінансова допомога: Фінляндія зобов'язується надавати Україні постійну військову та фінансову допомогу для боротьби з російською агресією. Це включає підтримку відбудови енергетичного сектору, оцінку екологічних збитків, посилення захисту кордону та критичної інфраструктури, а також лікування українських військових.
  • Санкції та відшкодування збитків: Угода містить чіткі положення щодо посилення санкційного тиску на Росію та сприяння відшкодуванню збитків, завданих Україні внаслідок війни. Фінляндія продовжуватиме вживати рішучих дій у межах ЄС для посилення санкцій та боротьби з обходом обмежувальних заходів.
  • Підтримка євроінтеграції та членства в НАТО: Фінляндія чітко підтвердила свою підтримку майбутнього членства України в Європейському Союзі та НАТО. Цей крок свідчить про визнання Фінляндією європейських прагнень України та її ролі у захисті європейської безпеки.
  • 23-й пакет допомоги: Одночасно з підписанням Угоди Фінляндія оголосила про надання 23-го пакету допомоги Україні на суму 188 мільйонів євро. Цей пакет є частиною загальної підтримки Фінляндії, яка з початку повномасштабної агресії вже сягнула 2 мільярдів євро.

Згідно з текстом Угоди, Україна зобов'язується продовжувати впроваджувати реформи, визначені ЄС, МВФ та НАТО. Ці реформи охоплюють сфери управління, прозорості, боротьби з корупцією та демократичного контролю над Силами безпеки та оборони.

Президент України Володимир Зеленський і Президент Фінляндії Александр Стубб
Президент України Володимир Зеленський і Президент Фінляндії Александр Стубб

Україна підписала безпекову угоду з Фінляндією: що передбачає документ 2

Підписання Угоди про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку є знаковою подією для України та Фінляндії. Цей документ не лише свідчить про непохитну підтримку Фінляндією суверенітету та територіальної цілісності України, але й значно посилює обороноздатність нашої країни та наближає її до перемоги у війні з Росією.

"Фінляндія стала вже восьмою державою, з якою Україна підписала безпекову угоду. Маємо комплексний, системний документ, який закріплює співпрацю України і Фінляндії на 10 років в усіх принципово важливих сферах.Оборонна й фінансова допомога, інвестиції, співпраця для відновлення України, підтримка нашого руху в Євросоюз і НАТО та санкцій проти Росії", - прокоментував документ Володимир Зеленський.

З якими країнами Україна підписала безпекові угоди?

Першою країною, яка підписала такий договір, стала Велика Британія. Зеленський підписав документ із прем'єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком. Відомо, що в угоді прописано термін її дії - десять років із можливістю продовження. Однак у разі вступу України до НАТО до закінчення терміну дія безпекових зобов'язань завершиться і буде інкорпорована в систему НАТО.

Далі доєдналися Німеччина та Франція. А 23 лютого аналогічний документ з Україною підписала Данія. У ньому йдеться, що Данія підтримала спільну декларацію Групи семи та разом із країнами Північною Європи погодилася розпочати двосторонні переговори з Україною щодо безпекових зобов’язань, які мають бути формалізовані в тісній координації із союзниками та партнерами країн G7. 

Також Україна підписала угоду про безпекові гарантії з Італією та Канадою. Прем'єрка Італії Джорджа Мелоні та голова канадського уряду Джастін Трюдо приїхали до Києва в суботу, 24 лютого, у річницю вторгнення. Обоє зустрілися з президентом Володимиром Зеленським. На черзі стоять Сполучені Штати Америки. Очікується, що вони нададуть безпекові гарантії Києву до саміту НАТО, який відбудеться у липні-2024. 

Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що президент України Володимир Зеленський і прем‘єр-міністр Данії Метте Фредеріксен підписали Угоду про співробітництво у сфері безпеки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube