Отримано понад 20 тисяч заявок
Державну програму іпотеки запустили в жовтні, і до цього часу вона працювала в тестовому режимі. Вона дозволяє подати заявку на житло одразу в декілька банків і за пару кліків "мишкою". Все це - результат зусиль Міністерства економіки та команди “Дія”. Чи виправдовують вони себе? 21 грудня міністр економіки Юлія Свириденко і міністр цифрової трансформації Михайло Федоров підсумували роботу бета-версії програми.
В тестовому режимі “єОселя” допомагає отримати житло військовослужбовцям, медикам, науковцям і вчителям, які не мають власного. Посилаючись на соціологічне опитування, Юлія Свириденко заявила, що 40% українців незадоволені житловими умовами. Але і це не єдина причина створення програми. Зі свого боку міністр цифровізації пояснив, що тепер не треба збирати купу документів, ходити по установах і стояти в чергах.
“”Дія” вирішує ці питання, і тепер ти можеш робити все в застосунку, в кілька кліків. І всі дані, які ви раніше збирали з запитами, вони автоматично відправляються в банки”.
Дані збираються з 11 реєстрів та систем. Окрім того, програма дозволяє відправити заявку в декілька банків-партнерів одночасно. Наразі розробники "запартнерились" з 5 банками: “ПриватБанк”, “Ощадбанк”, “Укргаз”, “Глобус-Банк” і SkyBank. Михайло Федоров повідомив, що наразі тривають перемовини про участь ще 8 банків.
“Ми пройшли бета-тестування. 5-7 хвилин займає час отримання відповіді. Максимум – доба. А раніше це було кілька днів”.
Для того, щоб подружжя змогло отримати житло, їм навіть не потрібно бути поруч. Головне – щоб у партнерів була встановлена “Дія”, і вони мали змогу підтвердити угоду. Михайло Федоров відзначив актуальність цього, адже багато військових зараз на відстані від близьких. У кредитуванні можуть відмовити власникам житла площею в 52,5 кв.м, тим, хто не підпадає до визначених категорій, і в кого є проблеми з платоспроможністю і кредитною історією. Все це перевіряє банк-партнер.
“Заявка була навіть по Криму”, – усміхається Юлія Свириденко.
За словами Михайла Федорова, розробкою програми займалась команда “Дія” – вона складається з 25 осіб. В самому застосунку програми ще не було, її тестували на порталі “Дія” у форматі демоверсії. Ідея з’явилась ще до повномасштабного вторгнення, однак під час війни трохи переформатували її.
До кінця року планують надати (сумарно) до 500 кредитів. На наступний рік мають план – опрацювати 12-15 тисяч заявок. За словами Юлії Свириденко, сума на таку кількість квартир є в обігу “Укрфінжитло”, яка і фінансує витрати програми. Також команда, яка працює над програмою, хоче запустити повноцінну іпотеку під 7% для решти громадян – не тільки для військовослужбовців, медиків, науковців і вчителів.
Юлія Свириденко нагадала, що Україна має подібний досвід пільгової іпотеки. Банки кредитували, а держава компенсувала різницю – від ринкової ставки до пільгової. Але тоді було профінансовано не більше 1600 квартир. Чому ця програма не спрацювала?
“Банки не дуже активно йшли в іпотеку. Ви знаєте, що банки іноді надають перевагу розміщенню коштів на депозитах, а не кредитуванню реальних секторів економіки”.
Міністерка відзначила, що раніше і люди не надто довіряли державі, адже йшлося про фінансування ринкової ставки протягом певного періоду часу. Тепер питанням кредитування під відсоток займатиметься “Укрфінжитло”, у якого є на це ресурс, і банки. Також врегулювали і бюрократичні нюанси.
Раніше ми писали про те, які сервіси з'являться в "Дія" в 2023 році. Також читайте, як працює застосунок під час відключення світла.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.