Аналітики вважають, що після 2024 року існує ризик того, що зовнішня підтримка України може бути меншою
Україна зможе отримати весь обсяг міжнародної фінансової допомоги у 2024 році. Протягом наступних років підтримка збережеться, але може бути нижчою. А у разі нестачі фінансування з боку США наслідки можуть бути керованими, оскільки дефіцит може бути покритий за рахунок інших донорів та внутрішніх запозичень.
Такий прогноз зробило міжнародне рейтингове агентство S&P Global Ratings. Аналітики припускають, що міжнародна підтримка України залишиться сильною, але все ж наголошують на ризиках для її стійкого потоку.
Зазначається, що, зокрема, внутрішньополітична напруженість у США зупинила схвалення Конгресом військової та фінансової допомоги Україні цього року. Український уряд розраховує отримати 38 млрд доларів від усіх донорів у 2024 році, з них близько 8 млрд доларів гранітів від США.
"Наш базовий сценарій передбачає повне освоєння цих коштів цього року. Однак, у разі нестачі фінансування з боку США ми вважаємо, що наслідки можуть бути керованими, оскільки дефіцит може бути покритий, крім інших джерел, за рахунок інших донорів та внутрішніх запозичень", - йдеться у повідомленні.
Аналітики агенства S&P зауважують, що після 2024 року існує ризик того, що зовнішня підтримка України може бути меншою. Причина - напружений графік виборів в ключових країнах-донорах й можливість того, що деякі уряди вважатимуть вартість надання подальшої підтримки Україні занадто високою.
Як зазначають у S&P, сильна міжнародна фінансова допомога та зниження відпливу капіталу на тлі слабших очікувань девальвації приватного сектору призвели до того, що валові міжнародні резерви України досягли рекордного рівня 40,5 мільярдів доларів на кінець 2023 року, що майже в 1,5 раза вище за довоєнний рівень. Аналітики заявили, що це, поряд зі стабільністю валютного ринку і зниженням інфляційних очікувань, відкрило шлях НБУ до поступового переходу до більш гнучкого режиму обмінного курсу в жовтні 2023 року й початку пом'якшення валютних обмежень.
"Ми очікуємо, що приплив іноземних донорів задовольнить потреби України у зовнішньому фінансуванні протягом найближчих кількох років, підтримуючи міжнародні резерви країни на нинішньому підвищеному рівні", - йдеться у повідомленні.
Наразі Україна шукає альтернативних донорів для фінансування військових зусиль та запобігання різким скороченням державних видатків. Це сталося на фоні того, що питання щодо допомоги від США на 60 млрд доларів у Конгресі зайшло в глухий кут.
Як пише Financial Times, затримки фінансування змушують Київ розглядати не лише план B, але і C. Уряд України вже веде переговори про додаткову бюджетну підтримку з іншими країнами G7, особливо з Японією та Канадою.
Крім того, Київ готується до того, що ситуація повториться і наступного року. Бюджетний процес у США розпочнеться за місяць до виборів президента - у жовтні. Тому "це може бути той самий процес, який ми спостерігали цього року", - наголосив у коментарі FT високопоставлений український урядовець.
У публікації зазначають, що з початку повномасштабного вторгнення Україна витрачає майже всі свої доходи на навчання, екіпірування солдатів і виплату їм зарплат. В інших питаннях покладається на непередбачувану західну допомогу. Бюджетна підтримка від США, МВФ, ЄС та Світового банку може бути використана лише на невійськові витрати, зокрема, пенсії та зарплати. І хоча основу забезпечують з держбюджету, американська зброя та боєприпаси є дуже важливими у війні.
Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини - від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.
Дізнайтеся, хто буде змагатися в політичній гонці проти путіна, які його конкуренти та чи мають вони шанси на існування. Приєднуйтесь, щоб обговорити цю тему.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.