Яким буде курс гривні восени 2024 року - прогноз

Читать на русском

Курс гривні в майбутньому залежатиме не від уряду й не від НБУ

Читать на русском
Курс валют
Найімовірніший зимово-весняний коридор— 38–39 гривні за один долар

Курс гривні в майбутньому залежатиме не від уряду й не від НБУ

З початку жовтня НБУ неухильно продавлював донизу міжбанк. На сьогодні котирування зупинилися на рівнях трохи більш як 36 гривні за долар, а це відчутно нижче за фіксований курс 36,57. На готівковому ринку відбуваються аналогічні процеси. Перед зміною валютної стратегії НБУ на чорному ринку за долар легко давали майже 39 гривень.

Як йдеться у матеріалі Дзеркала тижня, обсяги купівлі валюти населенням України в жовтні 2023 року перевищили обсяги її продажу на 739,4 мільйона доларів, що на 66,4% більше, якщо порівнювати з вереснем, та вп’ятеро більше — якщо із серпнем. 

У жовтні відбулося зростання як чистої купівлі готівкової валюти вдвічі до вересня — до 380,1 мільйона доларів, так і безготівкової на 37,4% — до 359,3 мільйона доларів. Востаннє населення купувало готівкову валюту в таких обсягах на початку 2014 року.

Водночас Національний банк України в жовтні продав на міжбанківському ринку рекордний за останні півтора року обсяг валюти. Від’ємне сальдо операцій НБУ на міжбанку (різниця між обсягами купівлі та продажу валют) у жовтні становило 3,351 мільярда доларів. Загалом 4 мільярди доларів сумарного мінусового сальдо НБУ за жовтень 2023 року:

  • з готівкової валюти через каси банків та обмінників,
  • з безготівкової валюти для населення та малого бізнесу,
  • на міжбанку.

Мінус 1 мільярд доларів на тиждень — такою є ціна демонстрації довгострокової стабільності національної валюти. Практично всі фінансово-інвестиційні групи скоригували свої прогнози на поточний і наступний роки в бік "рожевого" майбутнього для гривні: ICU — 42,1 гривні за долар, Dragon Capital — 39 гривень за долар, Райффайзен Банк — 41,1 гривні за долар. Прогнозний курс експертних груп істотно різниться. Очевидно, що навіть мільярди доларів на місяць не допомагають "прив’язати" гривню.  На думку експертів, основними ризиковими точками ослаблення гривні будуть такі.

  • Перша половина грудня поточного року принесе ясність щодо валютного балансу на наступний рік і попереднє розуміння співвідношення бажаних і реальних надходжень від спонсорів.
  • Зимовий період. Тенденція останнього десятиліття в Україні — дорогий долар "під ялинку" — пов’язана з конвертацією виплат і доходів за підсумками року, психологічним бажанням зустріти свята з валютною подушкою безпеки, підвищеними витратами гуртових мереж на закупівлю товарів, а в післяноворічний період — з обміном прибутку.
  • Літо та початок осені наступного року. Період політичної кризи в Сполучених Штатах. На тлі невизначеності фінансової підтримки України турбулентність на вітчизняному валютному ринку майже гарантована.

Сподівання на 2024 рік, у принципі, помірно оптимістичні, чого точно не можна стверджувати щодо 2025 року. Осінь наступного року буде визначальною, й говорити про це зараз — анітрохи не зарано. Крім того, курс може "зірвати" з якоря в будь-який момент. Передбачити все неможливо. Загострення ситуації на Сході, блекаути, критична інфраструктура, проблеми з експортом, процеси реструктуризації та часткового списання боргів країни, демографія, додаткові оборонні або бюджетні потреби, міграція населення, дефіцит кваліфікованих трудових ресурсів — всі ці параметри є невизначеними.

Курс гривні в майбутньому залежатиме не від уряду й не від НБУ. Проте, найімовірніше, економічної катастрофи таки вдасться уникнути. А втім, валютний ринок буде турбулентним. І курс гривні до долара в другій половині 2024 року повернеться туди, де перебував восени 2022 року — на рівень, дещо вищий, ніж 41 гривні за долар.

Найімовірніший зимово-весняний коридор — 38–39 гривні за один долар. Наразі й населення, й бізнес із потрійним апетитом споживають дешеву валюту від НБУ. Лише в другій половині наступного року на валютному ринку зокрема й економіці загалом може бути досить похмуро, з рясними дощами. Не виключені й "зливи зі штормовими поривами вітру", після яких навіть курс 45 чи 50 гривень за долар може здатися цілком пристойним.

Яким ви бачите курс гривні до долара за рік
Результати опитування, яким українці бачать курс гривні до долара за рік, джерело: Дзеркало тижня  

Курс валют в Україні станом на 10 листопада

Національний банк України встановив офіційний курс валют на п'ятницю, 10 листопада. Згідно з даними регулятора, долар подешевшав. Євро навпаки подорожчав. 

Долар коштує 36,03 гривні (на 1 копійку дешевше, ніж у попередній день), водночас євро, згідно з офіційним курсом, становить 38,52 гривні (подорожчав на 7 копійок). Курс валют в Україні станом на 10 листопада: 

  • Долар - 36,03 гривні;
  • Євро - 38,52 гривні;
  • Польський злотий - 8,65 гривні;
  • Швейцарський франк - 40 гривень;
  • Юань - 4,94 гривні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.