У процесі вручення повісток з'явилися деякі нововведення
Процес вручення повісток особам призовного віку особливо не змінився, але з’явилися деякі нововведення, пов’язані з процесом цифровізації. Відтепер їх можна видруковувати через автоматизовану систему "Оберіг". Втім всі повістки, цифрові чи паперові, мають однакову юридичну силу.
Про це розповів начальник сектору оборонно-мобілізаційної роботи Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Сергій Монукало в інтерв'ю "Суспільному". Він пояснив, як сьогодні виглядають повістки та які види їх існують.
За словами Монукала, повістки можна видруковувати через "Оберіг". Їх можна підписати електронним підписом КЕП, що є частиною процесу цифровізації. Тепер не обов'язково, щоб повістку підписував особисто начальник ТЦК — достатньо електронного підпису.
"Незалежно від способу доставлення, повістки мають однакову юридичну силу, підписані електронним підписом або власником КДП можуть направлятися на підприємство, де уповноважені особи роздадуть їх людям", - розповів він.
Повістка для уточнення облікових даних — цей документ необхідний для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Після її отримання людина проходить медичну комісію, а вже після цього може отримати бойовий порядок денний. Така повістка є контрольним документом на етапі збору інформації про мобілізованого.
Бойова повістка — це документ, який видається після уточнення даних і проходження ВЛК. Вона є підставою для тимчасового звільнення з роботи під час мобілізації, а також сигналізує про необхідність підготовки до мобілізації — збирання речей та вирушення до військових частин.
За словами Монукала, якщо особа отримала повістку особисто, вона повинна з'явитися до відповідного підрозділу в установлені терміни. Якщо цього не сталося, є певні правила і терміни, за якими ініціюють розшук або надають відтермінування.
Якщо людина отримала повістку, але не з'явилася в зазначений строк (наприклад, якщо повістка була вручена 9 числа, а людина не з'явилася до 10 числа), в розшук можуть подати з 14 числа. Таким чином, після трьох діб бездіяльності за місцем призначення можна ініціювати розшук.
Водночас є ситуації, коли особа не може з'явитися з поважних причин, наприклад, через хворобу або інші непередбачені обставини. Якщо людина потрапила до лікарні чи має інші об'єктивні причини, необхідно надати відповідні підтверджуючі документи (наприклад, медичну довідку). У такому випадку, в розшук не оголошують, а виконання обов'язку можуть відтермінувати.
Якщо повістку надіслали поштою, то людина має три дні на отримання повідомлення. Термін для виконання обов'язку починається лише після того, як особа особисто отримала його. Важливо, щоб повістка була отримана особисто особою, а не кимось іншим, за винятком випадків, коли це законний представник.
Працівники територіальних центрів комплектування (ТЦК) мають повне право вручати повістки як на залізничних вокзалах, так і під час руху потягів. Це пояснюється тим, що ці локації є громадськими місцями, де згідно з українським законодавством військкомам дозволено здійснювати вручення повісток.
Юрист АО Verity Group Владислав Лук'яненко пояснив, що потяг та залізничний вокзал також належать до таких громадських місць, і тому, згідно із законодавством, працівники ТЦК мають право здійснювати вручення повісток у цих місцях. У разі отримання повістки у потязі, військовозобов'язаний зобов'язаний з'явитися до відповідного підрозділу в терміни, чітко визначені в документі.
Раніше повідомлялося, якими будуть наслідки за відмову отримувати повістку. Також ми писали, кому повістки від ТЦК надсилають в першу чергу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.