Голова Громадської організації Адвокати для військовослужбовців Євгенія Рябека детально розповіла, як це зробити
Українці, які не погоджуються з висновками військово-лікарської комісії (ВЛК), мають право оскаржити їх. Для цього потрібно подати відповідну скаргу до Центральної військово-лікарської комісії (ЦВЛК). Серед документів треба підготувати медичні висновки, результати обстежень та копію постанови попередньої ВЛК.
Про це повідомила голова Громадської організації "Адвокати для військовослужбовців" Євгенія Рябека в інтерв'ю для "Новинарні". У разі незадоволення рішенням ЦВЛК, військовозобов'язаний може звернутися до суду для оскарження через адміністративне судочинство.
Однак, вона додала, що суд не може змінювати медичні показання, оскільки це виходить за межі його компетенції. Водночас якщо виявлять порушення процедурних моментів під час проходження ВЛК, суд має право скасувати рішення та направити на повторне медичне обстеження, пояснила Рябека.
Водночас розгляд справи в суді може тривати кілька місяців, і за цей час чоловіка можуть встигнути відправити на фронт. Для прискорення процесу можна подати клопотання до суду про прискорене призначення засідання. Однак, за словами експертки, це не завжди дає бажаний результат. Тому, навіть у разі звернення до суду, рішення можуть відкласти на тривалий термін.
Українці мають право оскаржити штрафи, накладені територіальними центрами комплектування (ТЦК), у суді за трьома основними підставами. Для цього законом передбачено 10-денний термін на подачу скарги, проте навіть після його спливу є можливість оскаржити штраф, подавши заяву про поновлення строку. У такому разі суд зобов'язаний розглянути позов про скасування штрафу.
Юрист ГО "Громадська платформа" Сергій Кошель розповідав, що з червня по жовтень 2024 року українські суди розглянули близько 314 справ, пов'язаних з оскарженням штрафів ТЦК. За його словами, штрафи можна скасувати в таких випадках:
Фахівець додав, що в багатьох випадках громадяни не знають про незаконність штрафу від ТЦК, оскільки процедура накладання штрафів не завжди відповідає вимогам законодавства.
Раніше повідомлялося, кого ТЦК призивають найчастіше. Також Інформатор писав про ситуацію у Хмельницькій області, де чоловік відмовився від повістки ТЦК та звернувся до поліції.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут