В цей народилися український літератор Олександр Денисенко та українська гімнастка, дворазова олімпійська чемпіонка Тетяна Гуцу - свята, церковні та народні традиції, народні прикмети на вівторок, 5 вересня
У вівторок, 5 вересня, християни східного обряду відзначають День пророка Захарії та праведної Єлизавети. Це батьки Івана Хрестителя, який сповістив світ про швидке народження Спасителя (Ісуса Христа). Згідно з прикметами, погода цього дня визначає, яка буде зима та осінь.
Іменини сьогодні святкують Єфрем, Іван, Микола, Павло.
5 вересня відзначають День пророка Захарії і праведної Єлизавети, батьків святого Іоанна Предтечі. У Захарія та Єлизавети довгий час не було дітей. Якось Захарії з'явився архангел Гавриїл і сповістив його про те, що незабаром у нього народиться син, який сповістить людство про прихід месії. Захарія не повірив цій звістці і в покарання онімів.
Дар промови повернувся до чоловіка лише після того, як настав час дати хлопчику ім'я. За навіюванням Святого Духа Єлизавета і Захарій назвали сина Іваном. Після цього батько став пророкувати про свого сина як про Предтечу Господа.
Коли цар Ірод дізнався від волхвів про народження Царя Юдейського, він наказав вбити всіх немовлят. Солдати увірвалися до храму до Захарії і вимагали віддати сина, але той відмовився. Батька хлопчика вбили, а Єлизавета зуміла втекти з ним у пустелю.
Мати Івана померла через 40 днів після смерті чоловіка, а сам пророк перебував у пустелі до свого явлення ізраїльському народові.
В народі вважалося, що народжені на Захарію та Єлизавету, як хлопчики, так і дівчатка, мають дуже сильну енергетику - їм жодна нечиста сила не страшна.
Також в цей день вшановується пам'ять преподобномученика Афанасія Брестського, ігумена. Преподобномученик Афанасій був вихідцем із православної сім’ї, яка, можливо, належала до ремісничого стану.
Афанасій Брестський здобув гарну освіту та прийняв постриг у Віленському Свято-Духовому монастирі. 1640 року став ігуменом брестського Симеонівського монастиря. Лейтмотивом його подальшого життя стала боротьба з церковною унією, укладеною у 1596 році у рідному місті, та за об'єднання православних народів.
Весною 1648 року спалахнуло повстання під проводом Богдана Хмельницького. Усіх православних підозрювали у співчутті до повстанців. До ворогів потрапив і ігумен Брестський, відомий на той час не тільки як церковний, але і як громадський і політичний діяч. Його стратили за наказами єзуїтів неподалік Бреста. Шанування преподобномученика почалося відразу після його загибелі.
У Брест преподобномученик повернувся на початку 1990-х років. У прямому та переносному сенсі. Частинки його мощей привезені та поміщені у кіоти у кількох храмах міста. У селі Аркадія, неподалік місця страти, збудували православний чоловічий монастир. На території Брестської фортеці відродився Свято-Різдво-Богородицький монастир. За Свято-Симеонівського кафедрального собору багато років працює сестричество на честь преподобномученика. А поруч з ініціативи мирської влади встановлено пам'ятник ігумену Опанасу.
5 версня також день вбивства благовірного князя Гліба. Борис і Гліб - одні з перших святих, канонізованих руською церквою, молодші сини Володимира Святославича.
Незабаром після смерті їхнього батька в 1015 році вони обидва були вбиті, згідно з літописом, своїм старшим братом Святополком. Борис загинув на річці Альті 24 липня, а Гліб 5 вересня біля Смоленська.
У результаті чотирирічної війни Святополк був переможений своїм молодшим братом Ярославом Мудрим. Очевидно, при Ярославі і була почата перша спроба канонізації святих братів. Тоді ж почали складатися перші оповідання про їхню загибель.
ООН заснувала Міжнародний день благодійності, який щороку відзначається 5 вересня. Ми живемо в світі, де завжди були й будуть багатії та бідняки, здорові й недужі. Попри те, що для кожного його особисті проблеми та неприємності знаходяться на першому плані, люди мають унікальну внутрішню потребу - безкорисливо допомагати іншим, нічого не очікуючи у відповідь. Таку допомогу прийнято називати благодійністю, і більшість з нас іноді долучаються до неї. Однак є люди, з іменем яких поняття благодійності міцно пов’язане, і найвідомішою серед таких є мати Тереза. Вшановуючи пам’ять про цю видатну особистість, а також щоб спонукати до милосердних вчинків якомога більше людей і був створений цей день.
Жінка, яку пізніше світ знав як матір Терезу, від народження мала інше ім’я - Агнес Гондже Боянджіу. Вона з’явилася на світ 26 серпня 1910 року в місті Скоп’є (зараз це столиця Македонії, а на той час - частина Османської імперії). Батьки дівчинки були католиками, мати славилася своїм милосердям і часто запрошувала в дім бідняків, щоб розділити з ними сімейну трапезу.
Ледве Агнес виповнилося 18, вона поїхала до Ірландії, щоб приєднатися до "Сестер Лорето" - ордену католицьких місіонерок. За кілька місяців дівчина вивчила англійську мову і вирушила до Індії, щоб навчати там дітей.
1931 року Агнес вирішила стати черницею, прийнявши першу офіційну обітницю і обравши для себе нове ім’я - Тереза, на честь Святої Терези, покровительки місіонерів. У 1937-му жінка склала вже повну обітницю, після чого отримала право зватися матір’ю Терезою.
До цієї події може долучитися кожен, адже благодійні організації радо вітають будь-який внесок - як дуже значний, так і невеличкий. Найбільш розповсюдженими видами благодійності в Україні є пожертви через спеціальні онлайн-ресурси, допомога нужденним напряму готівкою, пожертви в церквах та відрахування відсотків на доброчинність із заробітної плати. Звісно, якщо пожертвувати гроші немає можливості, не варто створювати для себе фінансові труднощі - в такому випадку можна поділитися своїм часом та увагою з тими, хто цього потребує.
5 вересня люди, які практично ніколи не приходять вчасно, можуть дозволити собі зробити це майже на законних підставах. Адже ще у середині минулого століття у США цю дату оголосили Національним Днем запізнень. Ідею підхопили в інших країнах.
Є багато рекомендацій, як боротися з прокрастинацією та привчити себе до пунктуальності. Але це досить важко, адже для цього потрібно постійно працювати над собою, ставити мету та кожного дня робити кроки їй назустріч. Тому деякі люди пішли іншим шляхом. Прийняв як даність, що пунктуальність і своєчасне виконання завдання - це не їхня сильна сторона, вони вирішили перетворити цей недолік в гідність. Так у 1956 році з’явився Клуб прокрастинаторів. Його засновники й стали ініціаторами впровадження Дня запізнень.
Звісно, не варто вважати, що цього дня літаки або поїзди будуть чекати всіх, хто запізнився. Та й суворий начальник не погладить по голівці за таке "законне" порушення дисципліни.
5 вересня своє професійне свято відзначають американські психоаналітики. На відміну від психіатра, психоаналітик лікує виключно словом, використовуючи для вибудовування контакту з пацієнтами методи психоаналізу.
5 вересня в усьому світі відзначається День пиріжків "самоса" (самса). Ця випічка трикутної або конусоподібної форми з пікантною начинкою з’явилась ще у X столітті в країнах Середнього Сходу та Центральної Азії, але завдяки еміграції людей поширилась на інші держави та континенти. Багато мандрівників та поетів описували цю страву у своїх творах.
У країнах Європи та на американському континенті популярні як вегетаріанські, так і м’ясні начинки. Їх можна замовити у деяких кафе та ресторанах або купити у магазинах у замороженому вигляді, щоб приготувати дома та порадувати своїх рідних та друзів. А 5 вересня це можна зробити доброю традицією.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.