Яке сьогодні, 25 грудня, свято: Різдво Христове та Ханука

Цього дня народилися лідер та засновник гурту Green Grey Андрій Яценко (Дизель) та шотландська співачка, солістка групи Eurythmics Енні Леннокс

Календар, свято, цей день в історії, дата, 25 грудня, Різдво
А ще цього дня – День гарбузового пирога і День "Поцілуй кухаря"

Сьогодні, 25 грудня, православна церква України відзначає одне з головних свят – Різдво Христове. В цей день святкують іменини Григорій, Дмитро, Юхим, Костянтин, Леонід, Августина, Анфіса, Марія. До кінця року залишається 6 днів. Цього дня віряни уважно спостерігали за погодою: якщо птахи ховаються між гілок – до морозу. 

25 грудня – яке сьогодні церковне свято

Різдво Христове

Різдво українці святкували навіть при СРСР, коли віра була під забороною таємно, але святкували.
Різдво українці святкували навіть при СРСР, коли віра була під забороною – і все ж таємно, але святкували.

Різдво Христове, а також Різдво Господнє – це день народження Ісуса Христа, що згадується у Новому Заповіті. Одне з найбільших торжеств, що відзначається християнськими церквами – католицькою, православною та протестанською. Різдво завершує різдвяний піст.

В Україні Різдво святкується із середньовіччя. З 2023 року Різдво Христове в Україні відзначається 25 грудня, як і у всіх інших країнах, що відзначають свята за григоріанським та новоюліанським календарями.

Кульмінацією свята є урочиста літургія, що правитиметься на Святий Вечір, тобто напередодні, 24 грудня. Після служби християни збираються на святу вечерю. Атрибути свята – всім відомі вертеп, Різдвяна зірка, вистави, ярмарки, пісні, колядки, різдвяні ялинки, кутя й узвар тощо. 

Період різдвяних свят триває до 6 січня за григоріанським і до 19 січня – за юліанським календарем. 

Ханука

Яке сьогодні, 25 грудня, свято: Різдво Христове та 2
Ханука відзначається 25 грудня.

Ханука, також відоме як Свято вогнів – юдейське свято, встановлене на згадку про очищення Єрусалимського Храму, освячення жертвовника та поновлення храмової служби. Відзначається протягом восьми днів. Свято символізує перемогу світла над темрявою. 

Символом свята є традиція запалювати вогні ханукії – особливого дев'ятисвічника, щодня збільшуючи кількість свічок у ньому. Існують кілька пояснень походження назви свята. Видатний равин Шмуель Ейдельс пов'язує походження назви Ханука з освяченням жертвовника.

25 грудня – яке сьогодні свято в різних країнах

День гарбузового пирога

День гарбузового пирога відзначається 25 грудня.
День гарбузового пирога відзначається 25 грудня.

Щороку в США печуть близько 50 мільйонів гарбузових пирогів, які стали справжньою візитною карткою Дня подяки. Згідно з даними Американської ради з пирогів, один із п'яти американців може з'їсти цілий гарбузовий пиріг самостійно. 

Гарбуз – надзвичайно поживний овоч. Для досягнення зрілості гарбузам потрібно від 90 до 120 днів. Він містить клітковину, вітамін А, К, Е, В6, С, мідь, залізо, магній, калій. З нього що тільки не готують: кашу, смузі, пироги, начинки, крем-супи, котлети, кекси, запіканку, цукати, цукерки, джем. І це ще не повний список.

Пиріг з гарбуза заслуговує на окреме місце у світовій кулінарії. Його із задоволеннім готують в різних країнах світу, і українці не є виключенням.

День "Поцілуй кухаря" у США 

День "Поцілуй кухаря" святкують 25 грудня.
День "Поцілуй кухаря" святкують 25 грудня.

Історія фрази "поцілуй кухаря" має цікаве коріння. Її перше письмове згадування датується 1813 роком. Це свідчить про старовинну традицію, коли пізні гості, потрапивши на прийом, повинні були компенсувати своє запізнення якимось жартівливим способом.

У 1817 році вийшла книга, яка стала популярною завдяки своїй публікації в літературному журналі. Той мав величезний вплив у 1820-1840-х роках. У рецензії на книгу містився уривок, де було жартівливо запропоновано, щоб президент на вечерю поцілував кухаря, коли обід був особливо смачний. В цей день прийнято готувати смачні страви і пригощати ними одне одного.  

День Похмурої ночі 

Похмурі ночі починають на Різдво, 25 грудня.
Похмурі ночі традиційно починаються на Різдво, 25 грудня.

Раунахте або Похмурі ночі – це дванадцять ночей між Різдвом і Днем Трьох Мудреців, а починаються вони 25 грудня. У США, за народними повір'ями, в ці ночі активізуються бурхливі сили зими. Цей період вважається часом, коли погода визначає прогноз на всі місяці нового року. Схоже, звичай має корені в обчисленні часу за місячним календарем.

Сьогодні Раунахте використовуються багатьма для підготовки до Нового року. Так, наприклад, цього дня пишуть записки з бажаннями для ритуалу "13 бажань". Саме тому в цей період часто проводять ритуали та обряди, відчуваючи тісний зв'язок зі світом духів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube