Чи повернуться відключення світла в Україні до кінця зими та що буде з енергетикою - прогноз експерта

Андрій Закревський у розмові з Інформатором розповів, чого очікувати споживачам електроенергії у найближчі місяці

Андрій Закревський, енергетика
Андрій Закревський, енергетика

Голова правління асоціації Нафта та газ України Андрій Закревський прогнозує відключення світла для споживачів щонайменше до весни. Зараз вже кілька днів населення України живе майже цілодобово зі світлом (на відміну від бізнес-споживачів), але тривалі відключення електроенергії можуть поновитися через нові російські обстріли. Втім, з кінця грудня електроенергія у Європі почне дешевшати, що допоможе Україні закривати нестачу імпортом з-за кордону.

Як відмічає Андрій Закревський, прогноз на найближчі місяці такий, як був у липні цього року. Спочатку стане трохи гірше у найближчий місяць. Тому що будуть масовані атаки, які у різних місцях будуть вибивати на тиждень-два нормальне постачання електроенергії.

"Але потім, коли ми озирнемося назад, побачимо, що минуло вже 2 місяці зими та за цей час був тиждень (або два), коли було 3-4 черги відключень, а здебільшого 1-2 черги, іноді на вихідних менше. Або не було відключень взагалі", - зазначає експерт. 

Нагадуємо, що 1 черга відключень на добу означає, що світла не буде 4 години загалом. За словами Андрія Закревського, починаючи з 25 грудня, сонячний день становитиме все більше і більше. Всередині січня ми вже відчуємо, що сонце пригріває. А завдяки цьому як в Україні (здебільшого у Чернівецькій, Львівській, Закарпатській областях), так і за кордоном посилено працюватимуть сонячні електростанції.

Найголовніше, що сонце пригріє і у Європі. Прайскепи (максимальна ціна, за якою Україна може купувати електроенергію за кордоном), які у нас зараз є, не дають нам в повній мірі купувати електроенергію. Зараз електроенергія дорога, тому що короткий день, холодно.

А з 25 грудня ціни на електроенергію в Європі почнуть падати (відповідно підпадатимуть під прайскепи), а це означає, що ми зможемо купляти більше електроенергії. Наприклад, навіть влітку, коли у нас було 1,7 ГВт комерційного сполучення з Європою (максильний об'єм передачі електроенергії з Європи), і плюс ще близько 200 МВт аварійної допомоги, ми вибирали від 40 до 60% допомоги - через те, що прайскепи не давали купляти електроенергію. Зараз відбувається схожа ситуація.

"На жаль, через удари страждають найбільші трансформатори та лінії електромереж. На мою думку, чим скоріше б вже добили старі трансформатори, тим скоріше ми б вже диверсифікували свою електроенергію. Але, на жаль, це відбувається взимку, коли холодно надворі. У довгостроковому періоді ці удари вилікують енергосистему від радянщини. Але тільки у тому випадку, якщо ми отримуємо контрибуцію від Російської Федерації. Інакше це буде нібито у нас щось вкрали. А якщо вкрали - повинні нам компенсувати, а ми повинні відбудовувати вже нову децентралізовану генерацію. У будь-якому випадку, навіть якщо війна не закінчиться найближчим часом, від північного сусіда ми ніяк не позбавимося. Тому треба переходити на інші сітки, тим більше, що весь світ на них переходить", - наголошує голова правління асоціації "Нафта та газ України" Андрій Закревський.

Втім, на думку Андрія Закревського, якщо війна не буде призупинена, то є вірогідність, що до кінця 2025 року або пізніше Росія зможе "добити" стару енергетичну інфраструктуру України. Це сприятиме розвитку децентралізованої генерації та альтернативної енергетики загалом - у це вкладає кошти великий бізнес, щоб не залежати від мінливих відключень. І таким прикладам слідуватиме малий бізнес. 

"Як на мене, це остання важка зима для України. Зараз запросто купити сонячні та вітрові елементи з нульовим митом, газогенератори і т.д. Нормально працює НКРЕКП. Я думаю, через деякий час люди побачать, що тут за парканом у старих гаражах чомусь люди вже поставили собі вітряк та сонячні панелі. А ти досі платиш по 9 грн “дяді Васі”, якщо можеш окупити власну вітрову чи сонячну електростанцію. Не зважаючи ні на що, я прогнозую значне збільшення автономних і децентралізованих елементів генерації в Україні - в першу чергу завдяки бізнесу. По-перше, влітку і восени цього року влада суттєво спростила процеси підключення та закупівлі елементів сонячних електростанцій. По-друге, новий склад НКРЕКП показав свою спроможність відгукуватися на запити, пов’язані з тим, що десь на місцях когось не підключили. Це працює і стає масовим. Також у нас є сіткові рішення: бачимо як флагмани бізнесу ("Епіцентр" та інші) вже відкрито заявляють, що вони роблять сітки децентралізованої генерації, і це буде спонукати інший бізнес слідувати за ними", - підкреслив експерт.

Укренерго закликає економити електроенергію

На 19 грудня графіки відключень електроенергії не застосовуватимуться, однак в енергосистемі фіксують дефіцит потужності. Тому необхідність ощадливого користування електрики у період з 08:00 до 20:00 зберігається. 

Імпорт електроенергії відбуватиметься протягом доби з Польщі, Румунії, Словаччини, Угорщини, Молдови. Загальним обсягом 10 422 МВт-год, з максимальною потужністю в окремі години до 862 МВт.

Майже 1300 ракет і близько 1 тисячі ударних безпілотників використала Росія проти об’єктів української енергетичної інфраструктури від початку війни. Готуючись до всіх можливих сценаріїв, перед початком опалювального сезону "Укренерго" накопичило значний запас ремонтного обладнання. І зараз він активно використовується, адже після останніх масованих атак на енергосистему – масштаби аварійно-відновлювальних робіт значні. На деякі об’єкти "Укренерго" атаки відбуваються регулярно, з паузами якраз до завершення ремонту після попереднього "прильоту". 

Також українців закликають дотримуватись рекомендацій щодо ощадливого споживання електроенергії. Це допоможе зменшити необхідність застосування вимушених відключень. Раніше Інформатор публікував поради Андрія Закревського - як зробити свою оселю менш залежною від відключень електроенергії та зігрітися у холодну погоду взимку вдома.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube