В цей день народилися український кінорежисер Олег Сенцов та американський актор Гаррісон Форд
Сьогодні, 13 липня, православна церква України відзначає Собор Архангела Гавриїла. В цей день іменини святкують Антон, Гаврило, Степан, Юліан. До кінця року залишається 171 день.
Наші пращури вірили, якщо цей день сонячний і сухий, осінь теж буде погожою, а якщо йде сильний дощ – гарного врожаю не варто чекати. Зозуля кує – літо буде довгим і теплим, а якщо коропи "кружляють" у водоймах – чекайте на негоду. Роса зранку вказує на сонячну погоду, а її відсутність – на дощ.
Православні віряни 13 липня відзначає Собор Архангела Гавриїла. Він був одним із семи головних янголів. Саме Архангел Гавриїл був обраний Господом для того, щоби сповістити Діві Марії та всім людям про народження Ісуса Христа. Також він оберігав всю сім'ю Сина Божого і попередив про задуми Ірода винищити немовлят, наказав тікати з Юдеї до Єгипту.
Саме Архангел Гавриїл допоміг Ісусу Христу перед розп'яттям, коли той просив Отця зміцнити його дух. А потім він постав перед жінками, які несли миро до тіла Христа, і повідомив про воскресіння їх Учителя та Сина Божого.
Ще Архангел Гавриїл надихав пророка Мойсея під час написання книги Буття, а також сповістив пророка Даниїла про майбутню долю єврейського народу і світу. Він пророкував Захарії народження сина Іоанна - майбутнього Хрестителя Сина Божого.
Архангел вважається посередником між людьми і Богом. Молитви до нього мають велику силу. Люди просять в ангела здоров'я, благополуччя, зцілення та допомоги у розв'язанні різних питань. Дата святкування обрана на честь дати освячення Константинопольського храму, який побудували в ім’я святого у 17 сторіччі.
Щороку 13 липня відзначають Міжнародний день головоломки. Він присвячений різноманітним головоломкам, включаючи пазли, кубик Рубіка та інші. Дата свята не випадкова. Цього дня у 1944 році народився Ерно Рубік, винахідник кубика Рубіка.
День головоломки - це чудова нагода потренувати свій розум, весело провести час і відзначити важливий винахід, який збагатив світ головоломок. Кубик Рубика це не просто іграшка, а чудовий інструмент для покращення логіки, уваги та пам'яті. Він корисний для зняття стресу, бо його складання вимагає концентрації і залучає дрібну моторику.
Ерне Рубік винайшов головоломку у 1974 році і вона набула чималої популярності. Є різні способи складання цього кубика та і різновидів головоломки наразі безліч. За статистикою, з моменту створення продано вже понад 350 мільйонів кубиків. Навіть встановлено кілька рекордів зі складання цієї головоломки. 21-річний Макс Парк, наприклад, склав його за 3,13 секунди та встановив світовий рекорд.
В Україні у другу неділю липня відзначають професійне свято – День рибалки. У 2025 році ця дата припала на 13 липня. Свято доволі молоде. Його започаткували у 1995 році згідно з наказом Президента. Метою свята є подякувати людям, які працюють у цій сфері, за їхню працю та внесок у забезпечення країни рибою та іншими водними біоресурсами.
Також цей день сприяє підвищенню інтересу до риболовлі як виду відпочинку і способу проведення часу на природі. Рибальство має давню історію та є частиною традицій багатьох регіонів України. До свята організовують різні змагання серед шанувальників риболовлі.
Щороку 13 липня відзначають Всесвітній день року. Призначили це свято задля вшанування рок-музики, а ще пам’яті про культовий благодійний концерт Live Aid. Він пройшов на стадіоні "Вемблі" в Лондоні та стадіоні імені Джона Фіцджеральда Кеннеді у Філадельфії, а також у подібних концертах у Австралії та Японії у 1985 році. У його рамках зібрали вели суму коштів для допомоги голодуючим в Ефіопії.
У благодійному концерті брали участь Елтон Джон, Мадонна, Santana, Sade, Стінг, Браян Адамс, The Beach Boys, Мік Джаггер, Девід Бові, Queen, Duran Duran, U2, The Who, Ніл Янг, Ерік Клептон та інші. Загалом рок-музика зародилася у США в 1940-роках. З того часу ця музика набула широкої популярности, з'явилось безліч піджанрів фолк-року до панк-року.
13 липня відзначають Міжнародний день гірських порід. Це свято засноване з метою вшанувати геологічні породи, які складаються з магматичних, осадових та метаморфічних порід, і сприяти розумінню їх важливості у природі і нашому житті. Основна мета цього дня – підвищити обізнаність про важливість гірських порід та заохотити вивчення геології.
З гірських порід складається зовнішній твердий шар Землі, літосфера. Вони є основою для багатьох аспектів нашого життя, застосовуються в будівництві, виробництві, енергетиці та навіть космонавтиці. З цих порід виготовляється все, від інструментів та зброї до будівельних матеріалів та енергії.