Як знайти роботу під час війни? Корисні поради

Хоча вакансій мало, а кандидатів на них багато, це цілком можливо

Як знайти роботу під час війни? Корисні поради
Фото в колажі: Getty Images

Повномасштабна війна докорінно змінила ринок праці в Україні. Адже, згідно із результатами опитування групи “Рейтинг”, 39% українців втратили через неї роботу. В умовах суттєвого скорочення виробництва і підприємницької діяльності знайти роботу здатні допомогти рішучість, наполегливість та готовність швидко перекваліфікуватися. А також поради, які Інформатор зібрав на такий випадок.  

Зробіть пошук роботи своєю роботою 

Сьогодні рекрутери навіть не приховують: на відміну від ринку праці до війни, який вважався ринком кандидата, сьогодні це ринок працедавця.

Для кандидата це означає, що:

  • строк пошуку роботи збільшився, а закриття вакансій – скоротився;
  • підвищилася конкуренція, знайти роботу важче;
  • міграція зі східних та південних регіонів країни посилила конкуренцію;
  • важливо швидко реагувати на вакансію.

Тож, якщо ви шукаєте роботу під час війни, найперше, що потрібно зробити, – налаштуватися на пошук і фактично зробити це своєю роботою. Для цього необхідно дізнатися про загальні тенденції на ринку праці, ознайомитися з думками експертів, оцінити ситуацію у різних галузях та у своєму місті (якщо ви не плануєте працювати віддалено), створити резюме та почати активно відповідати на вакансії.

“Між тим, в українському суспільстві залишається дуже низька компетенція щодо пошуку роботи. По-перше, це дуже погана якість резюме. Адже на ринок вийшли люди, які десятки років не змінювали роботу. По-друге, немає системного підходу до пошуку роботи. А між тим, це щоденна діяльність – відстежувати вакансії, які тобі підходять, відправляти резюме, реагувати на них. Тобто потрібно підвищувати свою компетенцію в самому пошуку роботи”, – говорить керівниця проєкту “Допомога українським біженцям із працевлаштуванням” Юлія Гречка.

Яких спеціалістів шукають сьогодні українські роботодавці?

Нових вакансій з'являється не так багато, як раніше, проте вони є. І найбільше їх у торгівлі. Сьогодні часто шукають продавців, керівників магазинів, касирів, менеджерів з продажу. Це пов'язано з тим, що традиційно у цьому секторі працює багато жінок, однак чимало з них були змушені переїхати в інші регіони або за кордон.

Є попит на вантажників, водіїв, спеціалістів з логістики. Тут схожа ситуація: після 24 лютого зросла кількість перевезень, зокрема військових та гуманітарних, а значна кількість чоловіків-водіїв відправились на фронт.

Також сьогодні часто шукають швачок. Ця галузь добре розвивалася й у мирні часи, а сьогодні зросли потреби внутрішнього ринку, як-от пошиття плитоносок та іншого спорядження для військових.

Зберігається попит на кухарів та працівників сфери доставки, тобто персонал, який обслуговує та забезпечує ключові потреби людей у будь-який час.

Є вакансії (хоча й менше, ніж раніше) у сфері IT, а також PR, реклами та маркетингу.

Міняймо професію!

Ще одна особливість ринку праці під час війни – потреба в перекваліфікації для тисяч людей.

Тим, хто розглядає для себе таку можливість, радимо поцікавитися пропозиціями навчальних закладів, оскільки вже зараз з'являються спеціальні програми тривалістю від декількох місяців до року, завдяки яким можна опанувати потрібні базові навички. Здобути нову професію також пропонують Центри профтехосвіти служби зайнятості.

На популярних освітніх платформах є чимало загальних курсів, та курсів, які допоможуть здобути основи нової професії – програміста, вебдизайнера, копірайтера, SMM-спеціаліста, проджект-менеджера тощо. До того ж багато платформ надали українцям безкоштовний доступ до своїх курсів та інших матеріалів.

Крім того, фахівці з працевлаштування радять займатися самоосвітою. Концепція безперервного навчання сьогодні стає ще більш актуальною, тому варто розвивати основні навички, які нададуть більше шансів під час пошуку роботи. Це, безумовно, знання англійської та інших іноземних мов, цифрова грамотність, вміння логічно мислити, виконувати поставлені завдання і так далі.

Ключові кроки на шляху до нової роботи

Оцініть свої ресурси – емоційні та фінансові. Щоб зрозуміти, куди рухатися та що робити, треба усвідомити, в якій точці ви знаходитеся зараз, в якому емоційному стані та з якими фінансовими можливостями.

Насамперед проаналізуйте, чи є у вас пасивний дохід або заощадження, на який період їх вистачить, як їх правильно розподілити, як зекономити, чи можна отримати грошову допомогу тощо. Грамотне планування дозволить протриматися деякий час, поки не знайдеться рішення, зберігаючи при цьому спокій.

Займіть проактивну позицію. Зараз саме той час, коли треба бути сміливим, брати на себе відповідальність і бути готовим до активного пошуку роботи. А саме:

  • самостійно моніторити пропозиції про роботу;
  • розсилати резюме на всі релевантні вакансії;
  • звертатися безпосередньо до роботодавців;
  • шукати через знайомих;
  • у будь-який момент прийти на співбесіду чи стати до роботи тощо.

Також ви маєте визначитися з форматом роботи – дистанційна чи локальна, і подумати, чи зможете працювати за своєю професією/спеціалізацією, або ж краще перейти в іншу сферу діяльності. Якщо самостійно складно прийти до певного рішення, скористайтеся безкоштовною кар’єрною консультацією від провідних експертів з працевлаштування.

Правильно складіть резюме. Через цей документ ви розповідаєте роботодавцям про те, що ви вмієте і яку користь можете принести компанії. Найлегше створити резюме з CVMaker – онлайн-конструктором з багатьма шаблонами, можливістю адаптувати резюме до різних вакансій, послугами зі складання резюме тощо. Пам'ятайте, що завдання резюме – продати ваші знання та вміння.

Фахівці з маркетингу радять мати два варіанти вашої професійної візитки – написані українською та іноземною мовами (на випадок, якщо ви плануєте відгукнутися на пропозиції роботодавців з інших країн). Напишіть резюме німецькою, французькою, чеською, англійською, латиською мовами, і це збільшить ваші шанси при працевлаштуванні.

Складіть перелік усіх наявних каналів пошуку роботи. Шукати роботу можна на сайтах з вакансіями (work.ua, rabota.ua), LinkedIn, спеціалізованих платформах (DOU, Djinni), каналах у Telegram, а також у соціальних мережах та через “сарафанне радіо” – задіючи друзів та знайомих. 

Жодним із цих каналів не варто нехтувати, і поступово ви з'ясуєте, який із них найбільше відповідає вашим потребам. Крім того, ви завжди можете звернутися до Державного центру зайнятості.

20 основних платформ і телеграм-каналів, що розміщують вакансії

  • RobotaNow – популярний сайт і телеграм-канал із вакансіями по всій країні;
  • Работа Сейчас — зручний телеграм-канал з вакансіями по різних регіонах; 
  • Goodjob – канал із кар’єрними та освітніми можливостями для українців;
  • UaJobNow – допомога в працевлаштуванні в Україні та Європі та дистанційно;
  • Lobby X – робочі та волонтерські можливості в Україні;
  • Крезюме Вакансії – вакансії у творчих сферах і волонтерські пропозиції;
  • Happy Monday – кар‘єрна платформа з рекомендаціями щодо компаній, вакансій, шляхів розвитку кар‘єри;
  • Zaichenko team – підбірки вакансій у сферах журналістики, дизайну, маркетингу та IT;
  • Навзаєм чат – відкритий чат для нетворкінгу фахівців креативно-культурної сфери;
  • База – посилання на вакансії по всій Європі за різними сферами;
  • Remote Job – англомовний канал із вакансіями у сфері дизайну, продажу тощо;
  • Workado – дистанційна робота для українців, переважно у сферах digtal та ІТ;
  • UA Talents – платформа для працевлаштування українців, які вимушено переїхали до інших міст України чи за кордон;
  • Vogue Business – вакансії у сфері моди, фінансів і комунікацій, стажування;
  • Upwork - сервіс для пошуку роботи, а також команди для власних проєктів, вакансії для фрілансерів;
  • Jooble – понад 78 200 актуальних вакансій із 2 430 сайтів, робота за різними графіками та в різних сферах;
  • Fiverr – можливості для спеціалістів творчих напрямків, робота для фрілансерів;
  • Jobs.Dou – вакансії у сфері IT від різних компаній;
  • Work.Ua – найпопулярніша платформа для пошуку роботи, де зібрано вакансії за різними категоріями;
  • Jobs for Ukraine – академічні, наукові, мистецькі, професійні та позаштатні робочі можливості для людей, які втратили роботу через війну, вакансії в різних країнах;
  • Робота в тилу – запити на спеціалістів із певних сфер і можливість запропонувати свою допомогу під час війни.

Раніше Інформатор писав про те, як вплинув блекаут на ринок праці в Україні.

Також ми пояснювали, чи можуть в Україні мобілізувати безробітного.

Головна Актуально Україна на часі Youtube