Тисячі нелегальних мігрантів протягом останнього місяця буквально штурмують польські кордони, ситуація загострилась настільки, що над головою польського прем'єра Туска висить дамоклів меч
Польща протягом останнього місяця зіштовхнулась зі справжньою навалою до країни нелегальних мігрантів. Біженці буквально штурмують кордони країни, намагаючись проникнути з території Німеччини, Литви, Білорусі. Польська влада досить довго ігнорувала проблему, і лише тоді, коли ситуація набула критичного масштабу Дональд Туск вирішив втрутитись. Від понеділка, 7 липня, Республіка Польща офіційно і жорстко посилює роботу прикордонної служби на кордні з Німеччиною та Литвою. Туску вже "відгукнулось" зволікання - поляки розлючені й вимагають відставки прем'єра.
Як повідомляє LRT, тимчасовий прикордонний контроль з Німеччиною та Литвою розпочався з півночі. Під час нього співробітники Прикордонної служби за підтримки поліції та солдатів WOT можуть зупиняти вибрані транспортні засоби для випадкових перевірок. За словами уряду, перевірки необхідні для зменшення неконтрольованого потоку мігрантів.
Згідно з постановою Міністерства внутрішніх справ та адміністрації РП, перевірки триватимуть протягом 30 днів – до 5 серпня включно. Протягом цього часу на кордоні з Німеччиною діятимуть 52 пункти пропуску через кордон, з яких 16 підлягатимуть постійним перевіркам. У свою чергу, на кордоні з Литвою обрано 13 пунктів контролю, з яких два підлягатимуть постійним перевіркам – на колишніх прикордонних переходах у Будзісько та Огродніках. Обсяг перевірок буде скориговано відповідно до рівня загрози громадському порядку або державній безпеці у зв'язку з "виникненням серйозної загрози нелегальної імміграції".
Як повідомив в інтерв'ю PAP другий лейтенант Конрад Швед з Головного управління прикордонної служби, перевірки будуть вибірковими, і офіцери спочатку оглядатимуть автобуси та автомобілі з більшою кількістю людей. Вони перевірятимуть, серед іншого, автомобілі з тонованими вікнами.
"Пам’ятаймо, що це не буде прикордонний контроль, подібний до того, що відбувався перед в’їздом до Шенгенської зони, там не буде абсолютно жодних шлагбаумів чи барикад. Автомобілі проїжджатимуть, а перевірки проводитимуться лише випадковим чином, також на основі нашого аналізу ризиків. У разі зупинки транспортного засобу будуть перевірятися документи водія та пасажирів, а також багажники транспортних засобів", – повідомив Швед.
Глава уряду Дональд Туск пояснив у вівторок, що тимчасове відновлення контролю на цих кордонах необхідне для зменшення неконтрольованих потоків мігрантів. Згідно з даними Міністерства внутрішніх справ та адміністрації, з 1 січня по 29 червня 2025 року на польсько-білоруській ділянці кордону було зафіксовано 15 022 спроби незаконного перетину польсько-білоруського кордону. З цієї кількості приблизно 5 відсотків людей перетнули шлагбаум або перетнули кордон в іншому місці і не були спіймані безпосередньо на лінії державного кордону. Міністерство наголошує, що тиск на польсько-білоруський кордон зменшився, але зріс у Литві та Латвії.
За даними Міністерства внутрішніх справ та адміністрації, литовські служби зафіксували більш ніж трикратне зростання міграційного тиску, а латвійські – більш ніж двократне. Це, своєю чергою, призводить до збільшення кількості іноземців, затриманих на польсько-литовському кордоні. Цього року, станом на 29 червня, польська прикордонна служба затримала там 412 іноземців – кількість, аналогічна кількості затриманих за весь минулий рік (432).
На польсько-німецькому кордоні з 1 січня по 29 червня цього року було зафіксовано понад 4,6 тисячі незаконних в'їздів до Федеративної Республіки Німеччина. Найбільшу кількість з них здійснили громадяни України (близько 40%). Решта осіб походили, зокрема, з Афганістану, Сомалі, Сирії, Грузії та Колумбії.
За даними Міністерства внутрішніх справ та адміністрації Польщі, понад 850 мігрантів, які незаконно в'їхали до Німеччини з Польщі цього року, були особами з історією подорожей через Білорусь.
Міністерство наголосило, що тимчасовий прикордонний контроль на польсько-німецькій ділянці також продиктований необхідністю перевірки правових умов для можливого прийняття мігрантів з німецької сторони. Особливо з огляду на практику застосування законодавства про притулок, прийнятого німецькою стороною з 8 травня 2025 року, яке полягає в неприйнятті заяв про міжнародний захист від іноземців, які прибули на територію Німеччини з іншої держави-члена, та подальшому застосуванні відмови у в'їзді до таких осіб.
Німеччина запровадила прикордонний контроль з Польщею у жовтні 2023 року з метою зупинення нелегальної міграції. Згідно з чинним законодавством, цей контроль має бути завершений у вересні. Прем'єр-міністр заявив у вівторок, що отримав інформацію про те, що Німеччина вирішила продовжити його дію. Посилення контролю призводить до збільшення кількості мігрантів, які намагаються перетнути кордон, повертаються до Польщі, попри те, що вони не відповідають умовам для в'їзду та перебування в Німеччині.
На деяких ділянках польсько-німецького кордону з'явилися люди, пов'язані з так званим "Рухом захисту кордонів", заснованим Робертом Бенкевичем. Члени цього руху заявляють, що вони "охороняють кордон від людей, які намагаються його незаконно перетнути". Опозиційні політики вимагають посилення дій уряду у зв'язку з ситуацією на кордоні.
Досі Польща кілька разів тимчасово відновлювала контроль на внутрішніх кордонах Шенгенської зони. Вперше під час чемпіонату Європи з футболу, спільно організованого Польщею – Євро-2012. У наступні роки тимчасовий контроль було запроваджено під час кліматичних самітів COP19 (2013) та COP24 (2018) у Варшаві та Катовіце. У 2016 році контроль було запроваджено з нагоди Всесвітнього дня молоді у Кракові та саміту НАТО, що відбувся восени у Варшаві.
Охорона кордонів також була посилена під час пандемії COVID-19. У 2023 році було запроваджено контроль на польсько-словацькому кордоні, що пояснювалося активізацією міграції на так званому Балканському маршруті та загрозою нелегальної міграції на цій ділянці кордону.
На початку 2025 року було знову запроваджено контроль на внутрішніх кордонах Шенгенської зони – цього разу цілодобові ветеринарні перевірки та заборона на імпорт тварин, м’яса, молока та сіна. Це рішення було відповіддю на виникнення хвороби серед сільськогосподарських тварин. Обмеження поширювалися на польсько-словацький, польсько-чеський та польсько-німецький кордони.