Чи можуть в Україні мобілізувати безробітного: відповідь юриста

Читать на русском

Важливо знати і про те, що робити після отримання повістки

Читать на русском
Чи можуть в Україні мобілізувати безробітного: відповідь юриста

Важливо знати і про те, що робити після отримання повістки

Безробітні можуть працювати неофіційно і “приховувати” доході від податкової. А можуть перебувати на обліку в службі зайнятості, не маючи де заробити гроші, окрім державної допомоги. В якому випадку їх швидше знайдуть офіцери й призвуть до армії?

Про особливості мобілізації безробітних нам розповів юрист БО “Ветеран Хаб ++” Олександр Бабенко. Він одразу зауважив, що статус “зареєстрованого безробітного” окремо не надає підстав або пільг для відстрочки від мобілізації. Тобто мають рівні права та положення з громадянами працевлаштованими або безробітними, які офіційно не стоять на обліку в центрах зайнятості. 

Кого мобілізують 

Спочатку повномасштабного вторгнення в Україні здійснюється призов:

  • військовозобов’язаних — це особи, які звільнені з військової служби в запас або які досягли 27-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників (тобто не служили строкову службу)
  • резервістів — особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Отже, мобілізації підлягають військовозобов'язані та резервісти віком від 18 до 60 років, окремі виключення  — до 65 років. Ухилення від постановки на військовий облік та/або ухилення від мобілізації тягне за собою відповідальність: як адміністративну, так і кримінальну.

Більше дізнатись про це можна в Законі України “Про військовий обов’язок та військову службу” (тут). 

Хто такі безробітні

Це особи віком від 15 до 70 років, які через відсутність роботи не має заробітку або інших доходів, як джерела існування, готові та здатні приступити до роботи. Якщо вони зареєстровані в службі зайнятості, то є зареєстрованими безробітними. Якщо така особа перебуває на військовому обліку або резервіст(ка), має вік від 18 до 60 років і за станом здоров’я придатна до військової служби, то її можуть мобілізувати. 

Як відбувається мобілізація безробітних

Призовом громадян на військову службу займаються командири військових частин або територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Керівники саме цих районних органів дають розпорядження про оповіщення мобілізованих. А повістки вручають:

  • керівники підприємств, установ та організацій, закладів освіти,
  • органи місцевого самоврядування,
  • Посадовці центру комплектування. 

Далі людина має звернутися до центру комплектування у визначений час. Там уточнюють його дані і видають направлення на ВЛК (військово-лікарську комісію). Особа проходить її для визначення стану здоров’я і отримує “бойову повістку” або очікує вказівку про подальші дії. 

Після отримання повістки про призов на військову службу зареєстрований безробітний має сповістити про це фахівця з центру зайнятості. Він припиняє реєстрацію безробітного у службі зайнятості. Відповідно, і виплати допомоги у зв’язку з безробіттям припиняються. 

“Мобілізація проводиться відповідно до мобілізаційних планів. Та визнання придатним до військової служби не означає, що одразу мобілізують”, - зазначає юрист. 

Також фахівець звертає увагу на те, що відсутність підстав для відстрочки не означає, що така особа буде обов’язково мобілізована - все залежить від мобілізаційних планів та спеціальності безробітного. 

Військова служба — як професійна діяльність

І від цього є певні переваги. Юрист зазначає, що час проходження військової служби зараховується громадянам до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Військовослужбовцям здійснюється виплата грошового забезпечення, в тому числі додаткові виплати, забезпечується соціальний та правовий захист, встановлюються пільги та підстави для призначення військових пенсій за наявними підставами.  

Отримати більше відповідей, консультацію юристів, психологічну підтримку та допомогу з пошуку роботи можна в організації “Ветеран Хаб”  щодня з 8 до 22 години за телефоном: 067 348 28 68. 

Раніше ми писали про те, що потрібно знайти військовослужбовцям. Також читайте про те, куди звертатися переселенцям за отриманням житлової субсидії

Софія Єлагіна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.