Як стати мільйонером за один день: уроки від НБУ

Читать на русском

Як Нацбанк перетворює обраних на мільйонерів

Читать на русском
Як стати мільйонером за один день: уроки від НБУ

Як Нацбанк перетворює обраних на мільйонерів

Голова «Укрексімбанку» Євген Мецгер подав у відставку, а потім почало трясти і ще один державний банк — «Ощадбанк». Причини звільнень керівників цих фінансових установ є різними. Але зв'язок — простежується.

Приводом для відходу Мецгера з «Укрексімбанку» став напад на журналістів програми «Схеми». А ось напав на них керівник державного банку з тієї причини, що представники ЗМІ поставили питання про розслідування ними схеми, що дивно виглядала, з кредитуванням у цьому банку. І таких дивних схем, які іноземні банківські експерти називають шахрайськими, в Україні підозріло багато.

Але що найцікавіше, стежить за цим державний регулятор — Національний банк України. Зокрема, департамент банківського нагляду НБУ під управлінням Наталії Дегтярьової, яка, судячи з декларацій, крутить мільйонами доларів в офшорах на Кіпрі.

Як стати мільйонером за один день: уроки від НБУ 1Як стати мільйонером за один день: уроки від НБУ 2

Як Нацбанк перетворює обраних на мільйонерів

По суті, довірений Дегтярьової департамент, займається тим, що оцінює потенційні ризики при кредитуванні. Або говорячи мовою документів того ж Нацбанку, банківський нагляд Наталії допомагає «уникнути надмірного кредитування пов'язаних із банком осіб та виведення коштів із банку». Нижче на схемі видно, що департамент Дегтярьової входить до складу пруденційного нагляду банку. Хоч би як іронічно звучало, але слово «пруденційний» має на увазі розумність, обережність та відмову від ризиків.

Як стати мільйонером за один день: уроки від НБУ 3

А тепер повертаємось до історії з керівником державного «Укрексімбанку» Євгеном Мецгером, який видав багатомільйонний доларовий кредит під заставу майна, на придбання якого, власне, цей кредит і береться.

«Справжня проблема в тому, що якісь абсолютно «чорні ноунейми» можуть отримати з держбанку 60 мільйонів доларів на покупку під заставу покупки. Це такі самі схеми, які використовує Путін для фінансування своїх гаманців з російського держбюджету. Наприклад, чоловік доньки Путіна Кирило Шамалов отримав кредит у два мільярди доларів на покупку частки в «Сібурі» під заставу цієї частини. Людину просто зробили мільярдером. У нас тут дим рідше, та й Мецгер одружений не на доньці Путіна, а лише на подрузі подруги Зеленського, тому й труба нижча. Але схема ідентична. І як і Шамалова, Мецгера тепер прибирають, коли вийшов із довіри», – пише у своєму блозі журналіст-розслідувач Антон Швець.

Можна припустити, що це виняток, а не правило. Але, на жаль, простежується сумна закономірність: адже відразу після скандалу з «Укрексімбанком» у відставку подав і голова «Ощадбанку». Причина – непрозора (а простіше, відверто каламутна) історія з видачею кредитів, якою зацікавилися правоохоронці.

«Минуле правління «Ощадбанку» винесло кілька кредитних рішень, що зацікавили правоохоронні органи. Рішення виносилися з ініціативи безпосередньо Волчкова (член правління «Ощадбанку» - Ред.). Все б нічого, але він не просто написав заяву про звільнення, але ще й розіслав членам правління листа, в якому заявив, що відкликає винесені ним кредитні проєкти та свій голос, а аргументує це тим, що не було враховано всіх ризиків, і проєкти можуть завдати банку збитків», – розповідає на правах анонімності джерело в НБУ.

І ось тут стає зрозуміло, що і «Укрексімбанк», у якому Євген Мецгер видав сумнівний кредит, і «Ощадбанк» – просто учасники якоїсь доволі дивної схеми. Адже, як пояснює аналітик Антон Швець, жоден державний банк не видасть великого кредиту без схвалення від департаменту банківського нагляду НБУ. Абсолютно виключено і видати такий кредит держбанк не може без погодження з регулятором. І на підтвердження цих слів Швеця наводимо витяг з роз'яснень самого Нацбанку про те, які функції виконує департамент Наталії Дегтярьової.

Як стати мільйонером за один день: уроки від НБУ 4Як стати мільйонером за один день: уроки від НБУ 5

Загалом виходить, що якщо «правильна» людина «правильно» попросить кредит у «правильного» банку та під заставу цього самого кредиту, то «правильна» людина в Нацбанку заплющить очі на порушення законних норм і все схвалить. І можливо, що отримає за свою зговірливість «правильну» винагороду.

Як стати мільйонером за один день: уроки від НБУ 6Як стати мільйонером за один день: уроки від НБУ 7Як стати мільйонером за один день: уроки від НБУ 8

Спонсори нових мільйонерів імені Нацбанку – українські платники податків

На перший погляд, вся описана вище історія виглядає просто як ризик, який, можливо, не передбачали співробітники державних банків і самого регулятора (в особі Наталії Дегтярьової). Проте експерти банківської сфери дають схемі чітке термінологічне визначення – недобросовісне кредитування. І воно, на думку фінансистів, є найбільш поширеною схемою шахрайства, яка спричиняє серйозні збитки.

Як пояснює експерт Антон Швець, у державних банків подібне недобросовісне кредитування виливається у вилучення грошей із кишень платників податків.

«Цікава ситуація виходить. Банк постійно просить грошей із бюджету, бо банк не має грошей. Отримавши бабки з бюджету, банк починає вважати, що в нього дохрена грошей, тому вони видають неробочі кредити васянам із ДЛНР. А потім у них немає грошей і банк треба знову докапіталізувати. За наш рахунок, за ці бабки можна було зробити всю програму, наприклад, ракетного озброєння З ЗАПАСОМ», – пише у своєму блозі журналіст-розслідувач Антон Швець.

Усе це негативно відбивається не лише на показниках українського бюджету, а й на іміджі України загалом. Погодьтеся, складно інвестувати в країну, у якій національний регулятор не зацікавлений у збереженні фінансової стабільності власної держави – а виглядає ситуація саме так.

Як пояснює фахівець із міжнародної економіки Антон Лігачов, у європейських банках рівень шахрайства за участю співробітників фінустанов значно нижчий. «Це пов'язано з тим, що, зіпсувавши репутацію одного разу, такий фахівець вже навряд чи зможе колись влаштуватися на роботу в банківській сфері», – каже Лігачов.

Але, як показує практика, в Україні зіпсувати імідж банківському співробітнику досить складно. Адже досить дивна – за мірками звичайних українців без мільйонного статку – репутація пані Дегтярьової лише додає їй балів у «професійному» середовищі.

До того, дозволяє їй регулярно примножувати мільйонні заощадження в офшорах. Як не дивно, але Дегтярьова, яка заробляє в Україні, воліє платити податки за свої доларові мільйони саме на Кіпрі. 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.