Суму податку розраховує податкова служба за даними з держреєстру речових прав на нерухоме майно
Вже десятий рік поспіль щороку українці сплачують податок на нерухомість. У 2025 році процедура нарахування для фізосіб і сплати податку на нерухомість не змінилась. Проте є зміни в розрахунках максимального розміру. Нараховують податок лише власникам квартир і будинків із "зайвою" площею. При цьому у 2025 році сплачується податок за 2024 рік.
До 1 липня власники нерухомості мають отримати повідомлення про сплату податку. Оподаткуванню підлягає лише площа, яка перевищує ліміт, визначений законом:
"Якщо квартира більша ніж 60, чи 2 квартири площею понад 60 кв. м, наприклад, по 35 кв.м, тоді за зайві 10 метрів необхідно сплатити податок. Проте якщо це апартаменти, за них податок сплачується з першого квадрата, оскільки вони приміщення вважається комерційною нерухомістю", - наголосив юрист з нерухомості Андрій Ставнюк.
Суму податку розраховує податкова служба за даними з держреєстру речових прав на нерухоме майно. Самостійно власнику майна нічого рахувати не треба. Податкова ставка встановлюються за рішенням міської, сільської або ж селищної ради в залежності від місця розташування та типів нерухомості. Законодавством визначено, що нарахування за квадратний метр не може перевищувати 1,5% від мінімальної зарплати, встановленої в рік, за який нараховується податок. (п.266.5.1. Податкового кодексу України).
Для зручності власників нерухомості розроблено спеціальний калькулятор, який дозволяє точно визначити розмір податку на конкретне житло. Інформацію можна знайти в особистому кабінеті на сайті податкової.
Максимальна ставка податку за метр за 2024 рік для фізосіб становитиме 106,5 грн – така цифра розраховується з мінімальної зарплати у 7100 грн, що була встановлена на 1 січня 2024 року, наголосив керуючий партнер юридичної компанії "Муренко, Курявий і Партнери" Олександр Курявий.
"Попри те, що розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2025 року становить 8 000 гривень, платежі розраховуватимуться ще за попередньою мінімалкою 7 100 гривень (на 1 січня 2024-го)", - наголосив він.
Так само у платіжці за 2023 рік, яку сплачували у 2024 році, ставка за зайвий метр була 100,5 грн, адже мінімальна зарплата на 1 січня 2023 року становила 6700 грн. і кожен “зайвий” квадрат коштував 100,5 грн податку. У 2022-му (платили за 2021-й) максимальний податок складав 90 грн за квадрат, у 2023-му (за 2022-й) – 97,5 грн за квадрат. У 2025 році розмір ставки не може перевищувати 120 грн за 1 кв.метр (1,5% від мінімальної зарплати станом на 01.01.2025).
Наприклад, у разі, якщо квартира в Києві, площею 80 кв.метрів, записана на одного власника, тоді податок треба заплатити за "зайві" 20 кв.метрів. Розрахунок суми податку, у разі максимальної ставки: 2 130 грн (20 х 106,50).
Податок нараховують на основі загальної площі нерухомості, а не лише житлової. Якщо у квартири чи будинку кілька власників, податкова пільга на ліміт майна застосовується до кожного співвласника окремо. Якщо квартира площею 100 квадратних метрів перебуває у спільній власності двох осіб, кожен з них має право на податкову пільгу в розмірі 60 квадратних метрів. Тож у цьому разі оподаткування не застосовується.
Значна кількість власників нерухомості звільнена від сплати податку на нерухомість. По-перше, це фізособи, які володіють майном в межах встановленого ліміту- квартири до 60 кв.метрів. Не сплачують податок громадяни України, чиє житло стало непридатним для проживання внаслідок воєнних дій.
А також за "зайві квадрати" мають право не платити:
Пільги можуть надавати місцеві ради для фізичних і юридичних осіб, благодійних чи релігійних організацій. Наприклад, мешканців прифронтових Харкова та Херсону повністю звільнили від податку на землю та нерухомість.
Як зазначилаадвокатка ЮК "Наказ" Наталія Чацкіс, щодо військових, учасників АТО Податковий кодекс не встановлює пільгове оподаткування. Але більшість місцевих рад своїми локальними рішеннями встановлюють для них пільги зі сплати податку. Тобто це залежить від конкретної місцевої ради в регіоні, де знаходиться нерухомість.
Водночас для пенсіонерів пільг на податок не передбачено, їхня нерухомість за нормами закону підлягає оподаткуванню. Експерти кажуть, що вік власника житла не скасовує його обов'язку сплачувати податок за надлишкову житлову площу.
Власники нерухомості повинні вчасно сплатити нарахування протягом 60 днів з моменту вручення податкового рішення. Згідно зі статтею 124 Податкового кодексу, якщо людина порушила визначені строки, то заплатить штраф.
“Передбачені штрафи: 10% від суми заборгованості – за прострочення до 30 днів, 20% від суми заборгованості – за прострочення понад 30 днів. Пеня розміром 0,05% від загальної суми боргу за кожен прострочений день встановлюється за прострочення понад 60 днів”, - пояснив Курявий.
Розмір штрафу залежить від того, наскільки затримали платіж. При затримці до 30 календарних днів включно штраф становитиме до 5% від суми нарахованого податку, затримка понад 30 календарних днів – 10%.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.