Небанальні поради для тих, хто хоче з упевненістю "дивитися в завтрашній день"
Дві третини українців мають заощадження лише на місяць вперед,а той і менше. Це означає, що в разі непередбачених ситуацій, які в Україні відбуваються із завидною регулярністю, людині не буде на що жити. Такий стан речей спричиняє багато негативних наслідків - проблеми зі здоров'ям, розлучення, боргові ями, кримінал тощо. Щоб уникнути таких ситуацій, необхідно нагромадити так звану "фінансову подушку безпеки". У матеріалі Інформатора ви дізнаєтеся, як це зробити безболісно і безпечно.
Важливо. Фінансова подушка - запас грошей на «чорний день». Вона необхідна для захисту в екстрених ситуаціях, а не для запланованих витрат. Це не гроші, відкладені на покупку автомобіля, квартири айфона або модної речі.
Фінансова подушка захищає від неприємностей, якщо раптом не вистачає грошей. Допомагає не платити штрафи за прострочення кредиту, не брати дорогі мікропозики, що не втомлюватися на двох роботах, не лаятися з рідними через гроші. З нею ви зберігаєте звичний рівень життя, навіть якщо захворіли або раптово втратили роботу.
Лише частково. Так звана "десятина" має коріння з далеких часів, коли нормою вважалося збирання десятої частини доходу парафіянина на користь релігійної громади в іудаїзмі, християнстві та інших релігійних традиціях. Нині серед деяких фінансових експертів побутує думка, що відкладати 10% від доходу - безболісно. Але на практиці, коли грошей може не вистачати до наступної зарплати, навіть відкладання "десятини" може істотно ускладнити ваше життя. Чи є альтернатива?
Так. Для початку варто виробити в собі щеплення відкладати хоча б якусь суму. Припустимо, це буде один відсоток від ваших доходів за місяць.Звичайно, в такій ситуації для накопичення заощаджень на місяць вперед потрібно як мінімум 8,5 років, але не варто поспішати, адже є зворотна сторона.
Багато людей, почавши відкладати 10% від доходу, незабаром зриваються і витрачають ці гроші. Потім вони розчаровуються в ідеї "фінансової подушки" і не скоро (чи взагалі) до неї повертаються. Так відбувається, тому що людина прийняла рішення про накопичення "подушки", не взявши до уваги реалії свого життя. І якщо така людина раніше не мала досвіду відкладання грошей, то навіть "десятина" в місяць може для неї виявитися непосильним завданням.
Наприклад, вам не завжди вистачає грошей до наступної зарплати. При цьому ви часто ловите себе на думці, що протягом місяця зробили кілька необов'язкових покупок. Частину покупок, які ви порахували сумнівними можна урізати і інвестувати їх в свою "подушку". Це можуть бути дві кави, які ви вирішили випити у кафе, а не вдома. Невелика жертва.
Потім, коли відкладання стане звичкою, можна збільшити суму щомісячного внеску до "подушки". Наприклад, 3-5-7 або вже 15% від щомісячного доходу. Але так, щоб у вас не виникало почуття, ніби ви робите акт жертвопринесення. Процес повинен бути поступовим і натуральним.
Краще відкладати відразу після отримання зарплати або інших доходів, адже коли у вас більше грошей - легше з ними розлучатися. Тому не зволікайте на потім.
В реаліях, коли майже половина доходу українців йде на їжу,збирати гроші складно. Варто розуміти, що створення фінансової подушки в Україні - трудомісткий процес. Тому не турбуйтеся, якщо за рік у вас не вийшло відкласти на місяць життя. У разі критичних ситуацій в майбутньому фінансова подушка дозволить вам:
Переваг набагато більше, ніж втрат. Тому варто зберегти терпіння. Це подвійна інвестиція в спокій.
Небагато українських пенсіонерів примудряються прожити цілий місяць за мінімальну пенсію у 1 769 гривень. Це не можна назвати солодким життям, але факт є.
Вам лише варто проаналізувати свої доходи і прищепити собі думку, що потрібно відкласти хоча б якусь суму. Можливо, щоб знайти гроші для створення подушки безпеки, вам не доведеться сильно урізати свої витрати: часом досить розподіляти кошти більш раціонально. Це може стосуватися щоденних витрат в супермаркеті, розваг і тд.
Тут можна вдатися до старих, перевірених методів і їх сучасних аналогів. Можна відкладати гроші в фізичну скарбничку, яку не можна відкрити, а щоб отримати гроші, потрібно її розбити. Вважайте, що ціна розбитої скарбнички - згорілі відсотки за вкладом. Але цей метод скоріше для дітей, підлітків або людей, які ніколи раніше не відкладали гроші.
Більш сучасний і "дорослий" варіант - банківський депозит з вільним поповненням, але без можливості дострокового часткового зняття. Така послуга дозволить вам зняти гроші тільки в разі закриття вкладу.
Тоді на карту прийдуть гроші за вирахуванням нарахованих, але згорілих відсотків.В такому випадку у вас буде менше спокуси зняти гроші, щоб не втрачати відсотки. Та й закривати депозит може бути ліньки.
Третій варіант - віддати фінансову подушку під управління найближчого родича. У тому випадку, якщо зарплата приходить вам на карту, можна налаштувати списання грошей автоматично. Більшість банків надають сервіс інтернет-банкінгу, в якому можна налаштувати щомісячний переказ визначеної суми на рахунок вашої фінансової подушки, віртуальної скарбнички. Керувати цим рахунком може ваш родич або близька людина, якій ви довіряєте.
Крім прямої користі, вижити у важкій ситуації, що склалася, фінансова подушка вам також допоможе і побічно. Психологічно ви весь час будете відчувати себе більш захищеним і фінансово підкованим, знаючи те, що у вас на рахунку в банку є певна сума спеціально для форс-мажорних випадків, навіть якщо вони не трапляться.
Краще відкладати 1, 2, 5 або 20% від доходу, ніж зовсім не відкладати.