Розмір пенсії залежить від багатьох факторів
Стаж це не єдине, що впливає на призначення та розмір пенсії. Як майбутня пенсія пов’язана з розміром заробітної плати? Експерт пояснив на прикладах, передає Інформатор.
Українці, яким виповнилося 60 років, зможуть вийти на пенсію з 1 січня 2023 до 31 грудня 2023, якщо у них буде 30 років страхового стажу. Але стаж це не єдине, що впливає на призначення та розмір пенсії.
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Довідку про зарплату за 5 років до 2000 року просять в обов’язковому порядку лише тоді, коли страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців.
«Наприклад, людина пішла на пенсію за віком в липні 2022 року. Для її розрахунку обов’язково враховується заробітна плата за всі періоди роботи з липня 2000 року по червень 2022 року включно. За бажанням людина може додати до цих 22 років зарплати іще дані за будь-які 5 років підряд до 2000 року. Тоді коефіцієнт зарплати вираховується за 27 років», - пояснив експерт з питань пенсійного забезпечення Сергій Коробкін.
Дані про зарплату після 1 липня 2000 року вже є в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду і при призначенні пенсії враховуються автоматично. Перевірити свої індивідуальні дані людина може заздалегідь на порталі електронних послуг Пенсійного фонду або навіть в додатку «Дія» (там формуються довідки ОК-5 та ОК-7). Можна це зробити і особисто відвідавши місцеве відділення Пенсійного фонду.
Щоб знати конкретну суму зарплати, яка буде врахована для призначення пенсії, необхідно знати два показники:
З першим показником легше — Пенсійний фонд щороку оприлюднює відповідні дані. Наприклад, тим, хто йшов на пенсію минулого року, застосовували показник середньої зарплати по країні за 2019-2021 роки, що склав 10846,37 грн.
Щоб дізнатися, який показник буде враховуватися цього року, необхідно взяти показник середньої зарплати за 2022 рік і зіставити його з показниками за 2020 і 2021 роки.
Особливістю чинної пенсійної системи є саме те, що чим пізніше людина виходить на пенсію, тим вищий показник середньої зарплати застосовують для її обчислення. Старі пенсії також індексують та осучаснюють, але в плані обчислення заробітку вони все одно суттєво програють новим пенсіям.
Для того, щоб вирахувати індивідуальний коефіцієнт зарплати потрібно взяти зарплату людини за кожен місяць і розділити її на середню зарплату по країні цього місяця.
«Наприклад, у січні 2022 року людина офіційно отримала зарплату у розмірі 8 тис. грн. При цьому середня зарплата по Україні за цей місяць склала 14055,38 грн. Індивідуальний коефіцієнт зарплати за січень 2022 року складе 0,56918 (8 тис. грн поділити на 14055,38 грн). Далі ми маємо дізнатися середній коефіцієнт за всі місяці, які приймають участь в розрахунку, а потім знайти середнє значення. Це і буде так званий індивідуальний коефіцієнт зарплати. Звісно, що такі розрахунки Пенсійний фонд проводить автоматично», - роз’яснива Коробкін.
Індивідуальний коефіцієнт може бути різним (зазвичай округлюється до п’яти знаків після коми). Чим вищий цей коефіцієнт, тим краще. У кінцевому рахунку, щоб дізнатися розмір пенсії, необхідно перемножити три показники: середню зарплату по країні за три попередні роки, зазначений індивідуальний коефіцієнт зарплати і коефіцієнт стажу.
«Візьмемо приклад, який ми розглядали від самого початку. Припустимо у людини 30 років стажу, вона пішла на пенсію у 2022 році, і в середньому її індивідуальний коефіцієнт за всі роки складав 0,56918. В такому разі основний розмір пенсії міг бути: 10846,37 грн х 0,56918 х 0,3 = 1852,06 грн. Це менше мінімальної пенсійної виплати, тому такій людині залежно від віку і наявного стажу мають робити ще певні доплати, щоб загальний розмір пенсії був не нижче мінімального», - повідомив експерт.
Раніше ми писали, що у поточному році в Україні має запрацювати накопичувальна пенсійна система. На кожного офіційно працюючого громадянина будуть відкриті особисті накопичувальні рахунки. Саме з цих рахунків можна буде передавати гроші у спадок. Що пенсіонери повинні знати, пояснили в Мінсоцполітиці.