Як буде проходити перепис населення в Україні: інтерв'ю з головою підкомітету з питань бюджету

Відповідаємо на головні питання

Як буде проходити перепис населення в Україні: інтерв'ю з головою підкомітету з питань бюджету

Останній раз перепис населення в Україні робили у 2001 році. Наступний повинні були провести через 10 років, але цього не відбувалося з різних причин. І ось, у вересні 2021 року процес зрушив з мертвої точки.

Влада серйозно налаштована дізнатися, скільки населення є в Україні, тому запланували перепис на 2023 рік. Для цієї мети спочатку виділили 82 мільйони гривень, а загалом перепис  коштуватиме близько 7 мільярдів гривень. 

Детальніше про те, як буде проходити перепис населення в Україні, в інтерв'ю Інформатору розповіла голова підкомітету з питань державних інвестиційних проектів в Комітеті Верховної Ради з питань бюджету Анна Пуртова. 

- Чому перепис населення вже не робили 20 років? Було багато розмов на тему, що влада боїться оприлюднювати офіційну кількість, яка свідчитиме про катастрофічний спад чисельності населення. Які, на вашу думку, основні причини?

 За ці 20 років не зробили багато необхідних речей. Перепис населення одна з них. Чому це важливо? Повинні бачити актуальні цифри з чисельності населення, щоб ефективніше планувати бюджетну, соціальну і економічну політику, а не спиратися на цифри двадцятирічної давнини. Ніхто не ховає голову в пісок. Є проблема, яку треба було вирішувати ще 10 років тому. Будемо вирішувати ми.

- Наразі уряд у підрахунках ВВП на душу населення виходить з того, що українців близько 42 млн. Якщо після перепису виявиться, що нас менше, чи буде це означати, що ВВП на душу населення зросте? Якщо так, то якого зросту чекати?

 - Якщо за результатами перепису населення виявиться менше, ніж вважається зараз, то показник ВВП на душу населення, звичайно, виявиться вищим. Однак це не буде ознакою економічного зростання, і життя людей від цього не зміниться. Просто виявиться, що ми за цим показником насправді не так сильно відстаємо від наших європейських сусідів, як вважали.

 - ООН говорить, що перепис потрібно робити раз на 10 років. Чому влада «запізнилася» з цим процесом на 10 років, і нормально, що влада європейської держави не знає, скільки в ній населення?

 - Відповідно до рекомендацій ООН, другий великий «аудит» суспільства повинен був бути у 2011 році. Тодішня влада пояснювала відмову від перепису нестачею коштів. Нормально для прогресивної країни не знати склад свого населення? Звичайно, ні.

Уряд це розуміє, тому питання і встало на порядку денному. Тим більше, тема перепису цього року актуальна в ЄС, перепис проводять в Польщі і Чехії, скоро - і в Німеччині.

- Яким буде перепис 2023 року? Чи можливі нововведення в методології? Чи заплановане використання діджитал-інструментів?

 - Звичайно, у 2023 році перепис проводитиметься по-іншому, ніж 20 років тому. Для дослідження будуть використовувати як електронні дані, так і інформацію з анкетування. Це так званий комбінований метод збору інформації. До спілкування з населенням будуть залучені близько 100 тисяч переписувачів, які будуть одразу вносити в планшети зібрану інформацію. Детальніше весь процес ще буде узгоджуватися і оброблятися.

 - Вже погоджено виділення 82 млн грн на підготовку, на що витратять кошти і скільки в цілому може коштувати перепис?

 82 млн грн - це перше фінансування, яке ми затвердили на витрати, пов'язані з «аудитом». Ці кошти підуть на вдосконалення існуючих автоматизованих систем обліку даних і створення сервісу для ідентифікації респондентів за допомогою номера телефону. Також частина цих грошей піде на розвиток системи електронної звітності органів державної статистики.

 За оцінками уряду, загалом перепис коштуватиме близько 7 млрд грн, але треба враховувати, що це не одноденний, а дуже тривалий процес із залученням значної кількості людей. І вони будуть обробляти великі масиви даних - зокрема, тільки в опитувальнику для перепису може бути кілька десятків пунктів від сімейного стану, працевлаштування та мови спілкування до, умовно, присутності в будинку води і газу.

 - Які зміни можуть чекати Україну, якщо після перепису зафіксують спад населення, наприклад, на 3-5 млн?

 - Наша мета - зафіксувати реальну картину. Крім інформації про кількість людей, ми дізнаємося їхні вік, стать, рівень освіти - ці дані допоможуть державним органам влади та народним депутатам так формувати соціальну та економічну політику держави, щоб вона відповідала потребам сьогодення.

 Адже ті ж 3-5 млн - це не просто цифри, потрібне розуміння, хто ці люди? Яка кількість припадає на трудових мігрантів, а яка - на природне зменшення населення тощо. Ось саме для того, щоб прогнози базувалися на реальних даних, а не на припущеннях, ми і проведемо перепис.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube