Ядерні випробування росії та війна на Близькому Сході: який тут зв'язок і чому це небезпечно для України

Читать на русском

Кремль вивчає можливість використання ядерного озброєння на тлі загострення ситуації на міжнародній арені

Читать на русском
Путін шукає
Москва сподівається на чудо

Кремль вивчає можливість використання ядерного озброєння на тлі загострення ситуації на міжнародній арені

Випробування засобів стратегічного ураження, які провела росія, можуть бути не стільки пропагандистським кроком, скільки реальним оглядом своїх можливостей. До такого вождя росіян володимир путіна могла спонукати ситуація на Близькому Сході. У кремлі припускають, що протистояння між Іраном та Ізраїлем буде настільки потужним, що виникне прецендент використання ядерного озброєння і це розв’яже руки російським військовим у війні в Україні. Путін може розглядати використання ядерного озброєння мало не як єдиний спосіб виплутатися із ситуації, у яку потрапив.

Ядерні випробування москви

Росія вперше за багато десятиліть провела випробування ядерної зброї. Якщо бути точним, вони випробовували засоби доставки ядерних боєголовок, запустивши балістичні ракети з землі, повітря та з підводних човнів. Традиційно кремль гучно брязкає своєю ядерною тріадою, як тільки для нього стан справ йде не так, як хотіли б у бункері. Проте цього разу, здається, явних причин не було. Тай усе минуло у відносній інформаційній тиші. Схоже на те, що вождь росіян путін дійсно хотів перевірити, що в нього працює, а що ні. І на це в нього можуть бути далекосяжні приводи.

Міністр оборони Сергій Шойгу, 30 жовтня, перебуваючи в Пекіні, повторив, що ядерні навчання суто оборонні і його країна не має наміру воювати в Україні цим видом озброєння. Водночас він каже, що це може статися, якщо щось буде «загрожувати цілісності країни». Зважаючи, що вони вписали до конституції, як свою територію, навіть, звільнений Херсон, це кремлю дає широку лазівку для інтерпретацій.

Ситуація на Близькому Сході може значно ускладнитися, аж до застосування ядерної зброї. Кремль хоче бути готовим до такого перебігу подій, а, можливо, після зустрічі з очільниками ХАМАСу, володіє якоюсь унікальною інформацією. Путін, зрештою, давно розглядає план скористатися своєю ядерною зброєю, аби виграти війну в Україні. Для цього можуть виникнути преценденти.

Кризовий сценарій

Конфлікт на Близькому Сході може розростися. Якщо ліванська «Хезболла» та сирійські бойовики з «Ісламської держави» включаться у війну, Ізраїль обіцяє «зруйнувати» Ліван. Це означає, що зоною конфлікту стають сусідні країни, а тоді зобов’язання перед своїми проксі спровокують Іран до активніших бойових дій. У кращому разі все обмежиться обміном ракетними ударами, але Тегеран може спокуситися ідеєю повністю витіснити супротивників із регіону, аби довести свій вплив. В іранського режиму є приклад росії, яку активно підтримує Китай, допомагаючи в тому числі оминати санкції.

«Злочини сіоністського режиму переступили червоні межі, які можуть змусити кожного вжити заходів. Вашингтон просить нас нічого не робити, але вони продовжують надавати широку підтримку Ізраїлю. США надіслали повідомлення Осі опору, але отримали чітку відповідь на полі бою», — погрожує президент Ірану Ібрагім Раісі.

В арабомовних ЗМІ гуляє версія про те, що США та Ізраїль можуть скористатися нападом ХАМАСу 7 жовтня не лише, щоб раз і на завжди знищити терористичний палестинський рух, але і для того, аби припинити створення ядерного озброєння Іраном. Це, де-факто, слугує виправданням для агресії Ірану.

США та Ізраїль мають колосальну технологічну перевагу, але в Тегерана є свої козирі. Іранські збройні сили займають 17 місце у рейтингу GFP, Ізраїль — 18. Такі високі показники через те, що регулярна армія Ірану складає 610 тисяч осіб, ще 130 тисяч служить у Корпусі вартових Ісламської революції (КВІР), а 300 тисяч — у батальйонах територіальної оборони «Басіджи». Мобілізаційні ресурси складають 10 мільйонів осіб, для порівняння, усе населення Ізраїлю — 9 мільйонів. А ще є чисельні проксі-сили, кількість яких важко визначити. Озброєння дешеве й ненадійне, але його так багато, що ЦАХАЛ не зможе зупинити все. Безпосередні бойові зіткнення можуть відбуватися на території Сирії чи Лівану, а ще, запозичивши ідею в росії, Іран може використати практику «відпускників», аби поповнити професійними військовими групи бойовиків.

Чи є в Ірана ядерна зброя - відкрите питання. Відомо, що Іран мав програму, метою якої було створення атомної бомби. Роботи почалися на початку нульових. Це так званий "проект Амад".

У середині 2010-х Моссад викрав в Ірані майже 500 кг документів цього проекту, частина з них була оприлюднена. Із неї випливало, що навіть у середині 2010-х проект продовжував реалізовуватися. Але з тих документів не було відомо, чи Іран вже виготовив хоча б одну атомну бомбу. 

МАГАТЕ наполягає, що проект Амад був припинений у 2003 - через три роки після старту. Рішення про припинення проекту було прийнято із внутрішніх причин. Наразі на сто відсотків невідомо, чи є у Ірана ядерна зброя. Ймовірність її наявності незначна - але така ймовірність все ж існує. 

 Армія Ірану є однією з найсильніших в регіоні

Останній шанс

На відміну від Ірану, в Ізраїля точно є ядерне озброєння. У 1979 році в Південній Атлантиці, поблизу Острова Принс-Едуард, американським супутником була зафіксована серія світлових сплесків, характерних для ядерного вибуху. Вважається, що це й було ізраїльське ядерне випробування.Тель-Авів ніколи в цьому не зізнавався, але й не заперечував.

За різними оцінками потенціал Ізраїлю може бути навіть шостим за розміром у світі. ЦАХАЛ володіє всією «ядерною тріадою», маючи на озброєнні балістичні ракети, підводні човни німецького виробництва та літаки F-15, після «глибокої модернізації» в Ізраїлі.

Зважаючи на це, Тегеран навряд наважиться напряму загрожувати існуванню Ізраїля. Але комбіновані атаки іранських ракет та удари іранських проксі-груп, до який, ймовірно, ще й доєднаються інші ісламісти, можуть стати настільки масштабними, що в Тель-Авіва виникне спокуса скористатися своєю перевагою і застосувати ядерне озброєння, аби змусити Тегеран до миру. Чого, ймовірно, дуже не хоче Вашингтон, адже тоді путін отримає свій довгожданний прецендент.

90 секунд до півночі

Під час червневого опитування, 16 % громадян рф заявили, що хотіли б негайно побачити ядерний гриб на території України, аби святкувати перемогу над нами. Ще 5 % заявили, що такі заходи виправдані, якщо інакше не вдасться виграти війну. Хай кількість тих, хто заявив, що «проти», не вводить вас в оману — ймовірно, решта населення просто занадто впевнене в силах своєї армії. А ще ми знаємо, як легко маніпулює пропаганда суспільними настроями всередині росії.

У бункері ж, де мають реальну картину, могла утвердитися думка, що ядерна зброя — прийнятний вихід із війни, оскільки ніхто поняття не має, як взагалі виплутатися зі становища, у яке вони себе загнали. Але кремль отримав на рідкість сконсолідовану позицію міжнародної спільноти проти таких планів. Навіть «вічному другу» Сі Цзіньпіну ідея відчинити скриньку Пандори дуже не сподобалася, тож, можливо, путін сподівається на прецедент.

Ядерний спадок СРСР досі є основою озброєння рф 

У руках сучасної деградованої політичної еліти росії спадок більш розвиненої цивілізації Радянського Союзу — річ, якою не можна легковажити. Годинник Судного дня зараз показує 90 секунд до півночі — на думку чиказьких вчених-ядерників, світ як ніколи близький до ядерної війни. Навіть у часи «Карибської кризи» все не було настільки погано - годинник показував, що до півночі залишилося 180 секунд.

Вселяє надію те, що мало хто на планеті має таку ж збочену логіку, при тому що росіяни не єдині, хто має ядерну бомбу — американці теж провели ядерні випробування. У Білому домі погрожували путіну наслідками, якщо рф наважиться на божевільні кроки, адже бункерний вождь зупиниться тільки там, де його зупинять.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатись на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.