Організацію, яка ставить за мету витіснити США із Близького Сходу підтримують союзники росії
Хезболла є однією з найпотужніших позаурядових організацій у світі, яку часто називають «державою в державі». Основним своїм завданням її представники вважають знищення Ізраїлю та витіснення західного впливу з регіону. Хезболла користується потужною підтримкою Ірану, який використовує рух для досягнення власних цілей, але також має джерела фінансування від спонсорів, що поділяють її ідеї. На чолі організації вже понад тридцять років стоїть Хасан Насралла, який для багатьох у Лівані є національним героєм.
Хезболла, або «Партія Бога», як звучить її назва в перекладі, є шиїтською політичною та військовою організацією, що визнана терористичною в багатьох країнах Заходу та більшості держав-членів Ліги арабських держав. Офіційно це політична партія та соціальна організація в Лівані, але фактично вона є «державою в державі», адже має військове крило під назвою «Рада Джихаду» і, навіть, власні спецслужби. При чому, пише The New Yourk Times, бойовики руху потужніші за офіційну армію країни, гарно озброєні. За інформацією іранських ЗМІ, вони налічують приблизно 65 тисяч осіб.
Рух виник на тлі вторгнення ізраїльських військ у південний Ліван у 1978 році та повторно в 1982 році. Тель-Авів встановив контроль над регіоном, щоб витіснити палестинських екстремістів, які використовували регіон як свою базу для нападу на Ізраїль. Це спричинило до появи централізованого руху опору на основі розрізнених мусульманських воєнізованих спільнот.
У Лівані Хезболла активно бере участь у політичному житті, має представництво в парламенті та уряді, а свого часу, навіть, мала 11 з 30 міністрів. Організація активно поширює свою ідеологію поміж молоді. У 2003 році на замовлення «Партії Бога» створили комп'ютерну гру, у якій гравець у ролі бойовика організації повинен вбивати ізраїльських військових.
Хезболла керує великою мережею соціальних служб, яка включає заклади охорони здоров’я, школи та молодіжні програми. Усі вони важливі для залучення підтримки організації як із боку мусульман-шиїтів, так і інших релігійних громад Лівану. У 2014 році 31 відсоток християн і 9 відсотків мусульман-сунітів заявили, що мають позитивне ставлення до групи.
Знищення єврейської держави є основою переконань та головним обґрунтуванням існування Хезболли. Організація неодноразово брала участь у фінансуванні, здійсненні терористичних актів та нападів на території, підконтрольні Тель-Авіву. А також на різні об’єкти Сполучених Штатів, як головного союзника Ізраїлю в регіоні. З останнього — 8 жовтня вони обстріляли прикордонні з Ізраїлем території під час масової атаки палестинських бойовиків із ХАМАСУ. До того вони сприяли бойовикам Ісламської держави, які здійснили масовий ракетний обстріл Ізраїлю з використанням маже трьохсот саморобних ракет у травні 2023 року.
Рух, який виник як протидія спробам Ізраїлю встановити контроль над територіями Лівану, швидко перетворився в антисемітський. Підконтрольні Хезболлі ЗМІ заперечують Холокост, заявляють, що євреї поширюють заразні хвороби та поширюють інші міфи.
«Я проти будь-якого примирення з Ізраїлем. Я навіть не визнаю існування держави під назвою «Ізраїль». Я вважаю її присутність і несправедливою, і незаконною», — заявив лідер організації Саїд Насралла в інтерв’ю The Washington Post.
Організація виступає проти впливу колективного Заходу, частиною якого вважає Ізраїль, за будь-якої нагоди. Бойовики Хезболли брали участь у сирійській громадянській війні на боці уряду Асада, а під час війн на Балканському півострові організація надсилала своїх добровольців, щоби підігрівати протистояння. Свого часу з’явилася інформація, про участь бойовиків Хезболли в російсько-українській війні, звісно, на боці путіна, однак лідер «Хезболли» Хассан Насралла це заперечував. Організація заявляє, що буде діяти проти Америки в різних куточках світу.
Ідейним наповненням руху стало вчення аятоли Рухолла Хомейні — того ж самого, що очолив ісламську революцію в Ірані 1979 року. Тегеран активно допомагав утворенню Хезболли, бачачи можливість розширити свою присутність у регіоні, покращити напружені арабо-перські відносини. Іран направив до Хезболли півтори тисячі інструкторів Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР) та фінансував створення ополчення. У Хезболлі ставлять за мету побудувати в Лівані систему державної влади за зразком режиму аятол. Духовний лідер Ірану водночас вважається й очільником «Партії Бога».
Іран активно використовує Хезболлу як своє проксі для дестабілізації регіону. Тегеран фінансує, озброює «Партію Бога», зокрема і зброєю російського виробництва, та надає дипломатичну підтримку. Крім Ірану, джерелом фінансування Хезболли є пожертвування ліванських бізнес-груп, а також контрабанда цигарок та наркотиків, зокрема й до Америки.
Важливим є також зв’язки організації із Сирією. З 2012 року Хезболла бере участь у громадянській війні, де вона приєднується до сирійського уряду в його боротьбі проти опозиції. Лідери «Партії Бога» вважають діяльність опозиції результатом сіоністської та «ваххабітсько-сіоністської» змови, метою якої є зруйнувати антиізраїльський союз Хезболли із Башаром Асадом.
На тлі загострення міжнародних відносин, у 2021 році «Партія Бога» відкрила представництво в москві. Тоді голова парламентської фракції організації Мохаммад Раад зустрівся з міністром закордонних справ росії Сергієм Лавровим і обговорили реалізацію спільних «проєктів», хоч подробиць і не розголошували. За той час рф та Ліван налагодили співпрацю, яка дозволяла кремлю обходити санкції. Москва та Хезболла також взаємодіяли задля налагодження контрабандної торгівлі нафтою. Є відомості, що кремль озброював організацію.
Релігійні лідери стоять на чолі організації, вони утворюють «Раду Шури», що складається із семи членів. Існує також п’ять профільних рад: політична асамблея, асамблеєю джихаду, парламентська асамблея, виконавча асамблея та судова асамблея, повідомляє Council of Foreign Relations.
Найбільше влади має Саїд Хасан Насралла, якого вже шість разів обирали генеральним секретарем «Хезболли». Він народився 1960 року в Лівані. Насралла перебуває в шиїтських воєнізованих рухах з п'ятнадцятирічного віку. У Хезболлі він від моменту її створення в 1982 році. Насралла швидко здобув популярність, і піднявся по сходинках організації, що дозволило йому її очолити в 1992 році, після того, як ізраїльтяни ліквідували попереднього лідера, Амала Аббаса аль-Мусаві.
Насралла — харизматична постать і гарний оратор. Його послідовники вважають його національним героєм, однак вороги відзначають його роль у перетворення Хезболли на терористичну організацію. У 2006 році Ізраїль розпочав військову операцію в Лівії проти Хезболли, однім із завдань якої стала ліквідація Насралли. Але знищити організацію та її лідера так і не вдалося. Це дало підстави Насраллі оголосити про перемогу. Відтоді його популярність ще більше зросла, втім економічні негаразди Лівії у 2021 році дещо її похитнули.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.