До яких продуктів треба поставитись із осторогою за умови радіаційного зараження територій
Окупанти полишають заміновану ЗАЕС, тож загроза її підриву, вочевидь, залишається. За умови радіаційної небезпеки українцям радять пересидіти добу вдома, завчасно запастись чистою питною та технічною водою та харчами й щільно закрити вікна та двері. Коли небезпека мине, про що сповістять офіційні джерела, вийти з домівок буде можна. Але ж чи безпечно буде надалі харчуватись продуктами з ринку, цілком можливо, привезеними з регіонів небезпеки?
Інформатор поцікавився, які продукти мають підвищену здатність накопичувати радіацію, та що можна вживати у їжу їм на противагу.
Особливо проблемними продуктами, здатними до накопичення радіонуклідів, виявились:
Постійне споживання дикорослих продуктів може призвести до збільшення вмісту радіоцезію в організмі майже на 40%.
На противагу також можна вживати у їжу більшу кількість цукатів. Наприклад, при радіації дуже корисні сушені яблука та курага. А також буряк, інжир, петрушка і морська капуста, в якій міститься багато йоду. Особливо корисно за цих обставин їсти багато чистих овочів та фруктів.
А чи знали ви, що деякі продукти від природи є більш радіоактивними в порівнянні з іншими. Про них - нижче.
Серед природньо радіоактивних продуктів - певні сорти горіхів та квасолі, арахісове масло, банани, морква, картопля, сіль, пиво, вода і навіть червоне м'ясо.
Звичайні радіоактивні продукти містять ізотопи калію-40, радій або радон. Цікавим фактом є те, що в 70-кілограмовій людині міститься близько 170 грамів калію, з яких 0,0164 г – це калій-40. Тобто ми з вами також трошки "радіоактивні", та перейматись не варто - це варіант норми.
А от продукти, радіоактивні радієм чи радоном, вже можуть становити більший ризик для здоров’я. Але ці радіоізотопи зустрічаються в природі лише в незначній кількості, і знову ж таки, не надто загрозливі. Відомо, що деякі радіоізотопи зберігаються роками. Так, період напіврозпаду стронцію-90 становить 29 років, а урану-238 - 4,5 мільярда років.
Відтак, їжа отримує свою дозу радіоактивності, якщо вона знаходиться близько до ядерних випробувань або місць ядерної аварії. Саме тому науковці досі продовжують контролювати рівень радіації в посівах та м'ясі худоби в зоні відчуження ЧАЕС.
Продукти, зазвичай, отримують свої радіоізотопи з ґрунту. Усі ґрунти та добрива містять невелику кількість радіоактивного калію. Радіоактивність продуктів, спричинена аваріями, є більшою проблемою, оскільки радіоізотопи поглинаються рослинами і тваринами, а також можуть утворювати пил на їхніх поверхнях.
Іонізуюче випромінювання розриває хімічні зв’язки, вбиваючи шкідників та хвороботворні мікроорганізми. Воно взаємодіє з клітинами їжі, але помітно не змінює їх. Тож, здебільшого така їжа не є радіоактивною точно так само, як людина не є радіоактивною після рентгенографії зубів.
Раніше Інформатор писав, чи потрібен тваринам калій йодид?
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.