В яких продуктах найбільше йоду: морська капуста, тріска і журавлина

Дефіцит йоду можна заповнити за допомогою їжі

Йод – дуже важливий для здоров’я мікроелемент
Основними джерелами йоду в харчуванні є продукти моря

Російські окупанти замінували Запорізьку АЕС і шантажують її підривом цілий світ. У зв’язку із подібним ризиком українцям роз'яснили необхідність прийому препарату йодиду калію. Але дефіцит йоду можна заповнити за допомогою продуктів харчування. Йод – дуже важливий для здоров’я мікроелемент. Він бере участь в синтезі гормонів щитовидної залози, необхідних для регуляції більшості процесів в організмі. Його нестача може привести до розвитку гіпо – або гіпертиреозу, обидва ці стани порушують обмін речовин.

Людина отримує йод переважно з їжею. Рослинна їжа дає 30% всього йоду, продукти тваринного походження, зокрема риба - 60%. А ще невелика кількість надходить також із повітрям і водою. Які продукти вживати, щоб не було дефіциту йоду в організмі, читайте в матеріалі Інформатора.

Добова потреба йоду в організмі людини

Добова потреба в йоді не така вже й велика, але однозначно вартує вашої уваги і зусиль:

для дорослих:

  • жінки 150-300 мкг;
    чоловіки до 300 мкг.

для дітей:

  • до 6 років — 90 мкг;
    6–12 років — 120 мкг.

(1 мкг — це 1 мільйонна частина грама)

Створити надлишок йоду в організмі досить складно. Експерти ВООЗ вважають безпечною дозу йоду в 1 000 мкг (1 мг) на добу.

Йодована сіль

Хоча це не зовсім їжа, така сіль – найбагатший йодом продукт: 1900 мкг на 100 грам. Не лякайтеся такого високого дозування, адже сіль зазвичай їдять в невеликих кількостях. У йодованої солі смак такий же, як у звичайної кухонної, але вона більш корисна для здоров’я. Просто купуйте тепер замість кухонної солі йодовану і використовуйте її при приготуванні будь-яких страв.

Які продукти вживати, щоб не було дефіциту йоду в організмі 1

Морська риба

З усіх видів морської риби тріска містить найбільше йоду: 170 мкг на 100г. крім того, в її м’ясі містяться вітаміни В1, В2, В6 і В9. Вони покращують засвоєння вуглеводів, жирів і білка. З іншого боку, одна порція макрелі (150 г) містить всього 208 калорій і 255 мкг йоду. Крім того, як і інші види морської риби, вона багата омега-3 жирними кислотами. Ці речовини допомагають знизити рівень холестерину і тригліцеридів в крові, а значить, піклуються про здоров’я серця.

Але найпопулярнішим і доступним видом морської риби є тунець. Він також містить йод: 50 мкг на 100 г. у сардинах і хеке його трохи менше: близько 30 мкг на 100 г.

Морські водорості

Море – природне джерело йоду, тому водорості відрізняються високим вмістом цього елемента. У морі росте величезна кількість їстівних водоростей. Тут можна особливо відзначити наступні: келп, араме, хізікі, вакаме і джамбу. Келп, наприклад, містить йод в кількості, яка в 4 рази перевищує денну норму. А всього в одній столовій ложці араме цілих 730 мкг йоду.

Так що слід бути обережними з цим продуктом. Адже надмірне споживання йоду також може викликати проблеми з щитовидною залозою. Використовуйте водорості як добавку для салатів, супів та інших страв. Так ви не перевищите норму йоду і додасте користі вашим стравам.

Курка

У курячому м’ясі міститься 7 мкг йоду на 100 г. Звичайно, це не так багато, як в рибі, але все ж більше, ніж в яловичині і свинині.

Які продукти вживати, щоб не було дефіциту йоду в організмі 2

Журавлина

В основному ми пишемо про неї як про джерело антиоксидантів. А ви знали, що ця лісова ягода також містить йод? Всього 11 гр журавлини дадуть вам 400 мкг цього елемента. Крім того, журавлина — низькокалорійний продукт, який багатий вітаміном С і клітковиною, що поліпшує кишковий транзит. Ще вона містить калій, залізо і кальцій. Загалом, суцільна користь для здоров’я!

Але, звичайно ж, перш за все журавлина славиться своєю антиоксидантною дією. Згідно з даними іспанського товариства гінекології та акушерства (SEGO), ця лісова ягода допомагає боротися з інфекціями сечових шляхів, часто зустрічаються при вагітності. Адже журавлина-природний діуретик.

Мідії

Цей молюск неспроста вважається “перлиною” кулінарії. Адже в ньому мало калорій, але при цьому міститься величезна кількість поживних речовин. Серед них вітаміни, амінокислоти і мінерали, які дуже корисні для здоров’я. У числі мінералів є і йод, 130 мкг на 100г.

Креветки і лангустини

Морепродукти багаті білком, вітамінами та йодом. Наприклад, креветки і лангусти є оптимальним варіантом: в них 35 мкг йоду на 100 г.

Які продукти вживати, щоб не було дефіциту йоду в організмі 3

Інші продукти, в яких міститься йод:

  • буряк;
  • темний виноград;
  • яблука;
  • листя салату;
  • волоський горіх.

Однак будь-яка термічна обробка зменшує вміст йоду в продуктах. Не зайвим буде поповнювати йодові запаси організму медикаментозно, але перед цим варто проконсультуватися зі спеціалістом.

Це лише деякі приклади продуктів, багатих йодом. Як ви самі можете переконатися, всі вони цілком доступні, а тому ви можете легко включити їх в свій раціон. Однак пам’ятайте, що надлишок йоду теж шкідливий, так що стежте за розміром порцій.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube