Воювати чи говорити: українці розповіли, яким бачать шлях завершення війни - опитування

Думки громадян розділилися майже навпіл: одні хочуть воювати до перемоги, інші ж - розпочати переговори

Війна в Україні
Та в одному українці єдині: капітуляцію перед росією не підтримує ніхто

48% українців вважають, що жодних переговорів бути не може та потрібно воювати з росією до повної перемоги. Ще 44% громадян думають, що нам слід вже зараз починати перемовини з залученням міжнародних партнерів та шукати компромісні моделі. Варіант із погодженням на умови рф обрав 1% респондентів, що є, власне, статистичною похибкою. 

Про це йдеться в новому опитуванні соціологічної групи "Рейтинг" за листопад 2023-го, який опинився у розпорядженні "Інформатору". 

Станом на сьогодні за мирні перемовини виступають 44%. Зазначимо, що йдеться не про капітуляцію перед москвою. Цей варіант підтримує 1% суспільства - тобто по суті ніхто. Однак широкий міжнародний формат пошуку компромісу за участі наших західних партнерів наразі є досить популярною ідеєю в суспільстві.

Війна та мир: що думають українці
Війна та мир: що думають українці

48% наших співвітчизників відкидають будь-які переговори. Вони вважають, що слід воювати до кінця. Цікава також динаміка: в березні 2022-го за мирні переговори виступала більшість населення, а всю першу половину поточного року ті, хто бажав перемовин, мали історичний мінімум підтримки. Однак під кінець осені обидві групи майже зрівнялися між собою.

Не менш цікавою є і розбивка по регіонах. Як ми бачимо, найбільш войовничо налаштовані громадяни на Заході та в Києві. В центральній та особливо східній частині України більше тих, хто хотів би переговорів та пошуку мирного компромісу. Однак, знову ж таки, за капітуляцію перед росією не виступає ніхто: 1-3% - це статистична похибка, яка не впливає на суспільну думку та політичні еліти.

Більш докладний портрет українців у їх ставленні до війни та миру
Більш докладний портрет українців у їх ставленні до війни та миру

Окрім цього, можна зробити висновок, що жінки в Україні трохи більше виступають за мир (48%), аніж за війну до переможного кінця (44%). Однак загалом і регіональні, і статеві, і вікові пропорції діляться майже всюди навпіл: трохи більша частина за війну до перемоги, трохи менша - за пошук компромісів, але без капітуляції та виконання умов москви. 

Формули миру: що думають українці 

Значно цікавішими та різноманітнішими стають відповіді респондентів, коли в них намагаються дізнатися деталі. Тоді варіантів стає набагато більше.

Так, сценарії подальшого розвитку подій сильно відрізняються, адже перемогу та завершення війни люди бачать по-різному. 69% опитаних при детальних запитаннях виступають за продовження війни. Однак виходу на кордони 1991 року підтримують лише 47% з них. 22% ж вважають за потрібне зупинитися на поверненні до кордонів станом на 23 лютого 2022 року. А от 24% виступають за припинення бойових дій та пошуки компромісної моделі миру.

Мир українці бачать по-різному
Мир, цілі війни та перемогу українці бачать по-різному

Ще більш відрізняються відповіді респондентів у залежності від регіону, віку та статі. Найбільше тих, хто хотів би розпочати пошуки мирної моделі - на Сході. Таких тут 34%. Натомість за війну до кінця виступають 43%, а за зупинку на кордонах 23 лютого 2022-го - 15%. На Півдні ці цифри складають відповідно 26%, 24% та 44%. На Заході - 22%, 23% та 47%, в Києві - 22%, 18% та 47%, а в Центральній Україні - 20%, 22% та 50% відповідно. Саме у Центрі найбільше тих, хто волів би воювати до повного відновлення територіальної цілісності.

Відповіді респондентів в залежності від різних факторів відрізняються
Відповіді респондентів в залежності від різних факторів відрізняються

Більш "пацифістські" налаштована молодь: 27% виступає за пошук миру, а 44% - за війну до кінця. Для порівняння, у старшого покоління (50+) цифри дещо інші: 49% за війну і 21% за пошук мирної моделі. 

Традиційно більш миролюбно мислять жінки. 44% виступають за війну до виходу на кордони 1991 (чоловіки - 49%), 22% за повернення до кордонів 23.02.2022 (чоловіки - 21%), 25% - за мирний план (чоловіки - 22%). 

Про що свідчать такі результати

Власне, головних висновків тут можна зробити два. По-перше, суспільство розділене. По-друге, суспільство єдине.  Це звучить як оксюморон, однак насправді все так і є. Суспільство розділене у питаннях продовження війни. Як ми вже зазначали, трохи більша частина людей вважає, що слід воювати до повного повернення усіх тимчасово окупованих територій. Інша ж, трохи менша, але майже рівноцінна частина суспільства схиляється до необхідності пошуків якоїсь мирної моделі за широкої участі західних партнерів. 

Фундаментально ж у питанні протистояння російській неоімперській політиці та агресії проти України суспільство є абсолютно єдиним. Які б відповіді не надавали респонденти, майже ніхто (на рівні статистичної похибки) не казав, що слід здатися на милість москви та виконати путінські умови. 

Однак важливим фактом є динаміка суспільної думки. "Рейтинг" своїми даними та графіками демонструє: частка тих, хто виступає за пошуки миру та компромісів, поступово зростає у порівнянні навіть із початком цього року. При збереженні нинішніх тенденцій можна спрогнозувати, що навесні-влітку 2024-го такі громадяни стануть більшістю. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube