Українці більше всього довіряють Залужному і Зеленському, при цьому 34% вважають президента відовідальним за корупцію в країні
Більшість українців згодні воювати до повернення кордонів станом на 1991 рікв і важають, що за час війни, попри всі відомі проблеми, є чим пишатися і кого похвалити. При цьому неодмінно високі рейтинги серед політиків - у діючого президента Володимира Зеленського та головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Хоча 76% українців упевнені, що вибори президента краще проводити після завершення війни, вони бачать на керівних посадах саме ці дві фігури.
Саме так можна визначити загальні висновки на підставі результатів соціологічного дослідження, проведеного компанією "Рейтинг" – "Суспільно-політичні настрої населення", представлених у листопаді 2023 року. Опитування проводилось з 3 по 7 листопада 2023 року серед 2 тисяч респондентів від 18 років у всіх областях, крім тимчасово окупованих територій, а також тих, де був відсутній український мобільний зв'язок. Помилка репрезентативності може становити не більше 2,2%.
На питання "Як Ви вважаєте, в цілому, справи в Україні йдуть у правильному чи неправильному напрямку?" 46% відповіли, що у правильному. 35% - у неправильному. 19% було важко відповісти.
У регіонах проводилося опитування щодо того, кому з політиків найбільше довіряють українці.
Ще одним питанням йшло "Наскільки ви довіряєте таким політикам". Пропонувався перелік прізвищ відомих політичних діячів. Їх рейтинг розподілився таким чином: більше всього українці довіряють Валерію Залужному (63%), на другому місці по довірі, але з вагомим відривом по показникам йде Володимир Зеленський (39%). Кирило Буданов займає третю сходинку тим, кому можна довіряти (33%). Інші політики набрали менше відсотків: Сергій Притула (20%), Віталій Кличко (10%), Юрій Бутусов (8%), Олексій Гончаренко (6%), Дмитро Разумков (5%), Петро Порошенко (5%), Володимир Гройсман (3%), Олексій Арестович (3%), Юлія Тимошенко (3%), Андрій Богдан (1%).
Окремо у соцопитуванні встановлювали рейтинг довіри до Арестовича. Цікаво, що якщо простежити стан речей з квітня 2022 року по листопад 2023 рік, то його становище на політичній арені ставало дедалі гіршим – це 6% недовіри проти 60% десь за рік. При цьому більше всього йому не довіряють в обласних центрах і Києві (63% та 67%) серед молоді 18-29 років.
Зеленському, навпаки, стали більше довіряти з початком повномасштабного вторгнення рф. Його рейтинг навіть покращися. Якщо у вересні 2020 року 42% українців йому не довіряли, то на листопад 2023 йому не довіряють лише 14%. І, навпаки, рейтинг однозначної довіри наразі становить 39%. Це майже стільки, скільки у нього було під час здобуття посади у травні 2019 року (тоді йому повністю довіряли 41%).
У Залужного рейтинг довіри стрибнув з 30% у квітні 2022 року до сьогоднішнього показника у 63%.
Українці певні, що вибори президента та Верховної Ради краще проводити після повного завершення війни. Зокрема, так вважають відповідно 76% та 64% опитуваних. Важко відповісти на це питання 4% та 6% відповідно. І деякий відсоток вважає, що вибори потрібно проводити, навіть якщо у країні діє військовий стан (20% - за вибори президента, 30% - за вибори до Верховної Ради).
"Якби вибори президента проводили найближчим часом, за кого би Ви проголосували?" - на це питання відповіді українці розподілилися наступним чином – Володимир Зеленський (47,4%), Валерій Залужний (30,7%), Сергій Притула (4,9%), Петро Порошенко (4,6%). Дмитро Разумков (1,9%), Юлія Тимошенко (1,6%), Володимир Гройсман та Віталій Кличко (1,2%), Олексій Гончаренко (1,1%), Олексій Арестович і Юрій Бутусов (0,9%). Результати вказані серед тих, хто буде голосувати і визначився з вибором. При цьому 5,9% не будуть голосувати, 6,5% - важко відповісти. Зеленського більше підтримують жінки у віці 18-35 років, Залужного – чоловіки – віком 51+.
Якби в 2 тур президентських виборів вийшли Зеленський та Залужний, українці би голосували за Зеленського (42%), за Залужного (40%). Розрив дуже малий. При цьому 10% би не голосували, а 8% - важко відповісти. Якщо порівнювати Зеленського чи Залужного з іншими кандидатами (Порошенко, Аристовичем тощо) – українці віддають переважну більшість нинішньому головкому ЗСУ чи діючому президенту.
Якби парламентськівибори відбулися найближчимчасом, переважна більшість підтримала би партію Валерія Залужного (36%). За "Блок Зеленського" готові голосувати лише 26,7%. За партію Сергія Притули – 7,6%, Партія Азов – 5,8%, Слуга народу – 5,5%, Європейська солідарність – 5,4%. Інші партії набирають менше 5%.
При цьому українцям важливо, щоб кандидат у президенти мав бойовий військовий досвід. Так вважають 33% (дуже важливо), 34% (скоріше важливо), 19% (скоріше не важливо), 12% (зовсім не важливо), 2% (важко відповісти).
На думку українців, під час війни можна критикувати військове керівництво (87%) та президента (67%). При цьому найбільшими помилками чинної влади українці якраз і вважають корупцію (67%), недостатнє забезпечення військових (47%) та недоцільні витрати бюджету (45%).
На питання "За останній рік, чого було більше у діях наступних представників влади: успіхів, невдач, чи успіхів і невдач було приблизно порівну?" 35% українців вважають, що у Зеленського було більше успіхів, 46% вважають, що успіхів і невдач було приблизно порівну, 15% вважають, що більше було невдач. По Кабміну – переважна більшість (48%) вважають, що більше було невдач, 34% - за рівність успіхів і невдач, Тільки 4% вважають, що було більше успіхів. Верховна Рада – в антирейтингу невдач (62%), 26% - за рівне співвідношення успіхів/невдач і тільки 3% бачать успіхи у роботі цього органу влади.
Наступне питання стосується того, які з перелічених емоцій викликає президент Зеленський? Надія (з 26% у 2021 до 46% у 2023). Гордість (6% і 35% відповідно), розчарування (38% та 18%). При цьому Зеленський за два роки став викликати більше «суму» (з 8% до 11%) та зацікавлення (14% і 15% відповідно).
Опозицією до Зеленського вважають Порошенка (38%), Залужного (25%), Арестовича з Тимошенко (23%).
Окрема група питань стосувалася війни та переговорів з росією. З березня 2022 року по листопад 2023 стало більше українців, які вважають, що краще відмовитися від переговорів і воювати зо звільнення всіх територій (32% та 48%). Натомість стало менше людей, які ладні шукати компромісне рішення на переговорах із залученням інших країн (64% та 44%).
Серед сценаріїв припинення війни більшість українців згодні воювати до повернення кордонів станом на 1991 рік (73% та 47% з лютого 2022 по листопад 2023 р.р.). Також українці притримуються думки, що краще воювати до повернення кордонів станом на 23 лютого 2022 року (11% та 22%). Припинити бойові дії і почати пошук компромісу на переговорах згодні (12 та 24%). До компромісів більшу готовність традиційно проявили жителі сходу України.
Опитуванні вважають, що поки рано оцінювати контрнаступ ЗСУ, бо він ще не завершився (61%), скоріше успішним його вважають 16%, скоріше не успішним – 8%, зовсім не успішним – 4%, дуже успішним – 7%.
На питання «чи потрібно виконувати вимоги американських партнерів щодо реформ і кадрів заради отримання…» відповіді були наступними:
В оцінці поширення/непоширення корупції українці дотримуються таких поглядів: корупція дуже поширена серед депутатів Верховної Ради (65%), військоматів/ТЦК (59%), місцевої влади (49%), Кабміну (51%). Серед керівництва ЗСУ та президента найменше корупції (24% та 16%).
На думку українців найбільше у корупції винні депутати Верховної Ради (41%), НАБУ, САП, НАЗК (31%), громадяни (26%), місцева влада (23%), президент (19%), Офіс президента та правоохоронці (15%), Кабмін (14%), військові (5%). Відповідальність за корупцію також покладено на Верховну Раду (26%), антикорупційні органи (53%), громадян (17%), місцеву владу (10%), президента (34%), Офіс президента та правоохоронців (14%), Кабмін (9%), військових (3%).
Переважна більшість українців використовують соцмережі для отримання новин. Telegram обирають 47%, новинні інтернет-сайти – 29%, телемарафон «Єдині новини» - 25%. YouTube дивляться 22%. Інші переважно спілкуються з рідними (19%), дивляться телебачення (17%), читають Facebook (16%), дивляться Instagram або слухають радіо (7%). TikTok обирають тільки 6% користувачів. 2% - читають друковані газети та Twitter.
В Україні за останній рік стало втричі більше людей, які вважають, що влада країни конфліктує з керівництвом армії. А вдвічі побільшало тих, хто вважає, що Захід втомлюється від війни в Україні. Але абсолютна більшість українців продовжують вважати, що влада не піде не неприйнятні для України компроміси.
Як ми писали у липні цього року, 93% українців довіряють Збройним силам серед державних та суспільних інститутів. Далі йдуть добровольці, волонтери, рятувальники та нацгвардійці. Президенту України довіряють 80% опитаних. Станом на жовтень показник довіри до ЗСУ - не змінився. Відповідно до результатів опитування "Рейтингу", на запитання, наскільки вони схвалюють діяльність ЗСУ, 82% респондентів відповіли "цілком".
Раніше ми писали, що більшість українців не збирається залишати свої міста у випадку загострення бойових дій. Також читайте, як українці оцінюють роботу Нацполіції.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.